Polityczny plan poniedziałku: dyskusja o wyborze szefa RE, szczyt Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, FAC

Dominującym tematem dzisiaj – i najbliższych kilku dni – będzie wybór przewodniczącego Rady Europejskiej. Po zgłoszeniu przez rząd PiS Jacka Saryusz-Wolskiego, minister Waszczykowski zapowiedział, że będzie lobbował w Brukseli na rzecz tej kandydatury.

Już dziś w Wersalu pod Paryżem – na zaproszenie Francois Hollande’a – spotkają się przywódcy Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Tematem rozmów mają być m.in. przygotowania do szczytu UE, który odbędzie się 25 marca z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich.

W Brukseli o 10:00 odbędzie się Rada do Spraw Zagranicznych. Posiedzenie rozpocznie się wspólną sesją ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych na temat bezpieczeństwa i obrony. Rada ma przyjąć konkluzje o postępach poczynionych od szczytu Rady Europejskiej 15 grudnia 2016 r. Konkluzje będą podstawą sprawozdania dla Rady Europejskiej, zbierającej się 9-10 marca.

Rada przeprowadzi też debatę na temat migracji. Inne tematy to stosunki UE-Egipt i sytuacja na Bałkanach Zachodnich. Rada przyjrzy się również procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie: podsumuje najnowsze wydarzenia i kontakty, m.in. z nową administracją USA.

Dzisiaj także Jacek Saryusz-Wolski – zgłoszony przez rząd PiS na przewodniczącego Rady Europejskiej – ma rozmawiać z szefem EPL Josephem Daulem. – Bezzwłocznie wezwałem wiceprzewodniczącego EPL Saryusz-Wolskiego na wyjaśniające spotkanie w poniedziałek – poinformował Daul na Twitterze. Manfred Weber już w weekend zapowiedział, że w tym tygodniu zbiorą się organy decyzyjne EPP i jeżeli Saryusz-Wolski podtrzyma swoją kandydaturę, to zostanie wykluczony.