Kaczyński o kandydaturze Saryusza-Wolskiego: To w tej chwili poziom spekulacji. Nie będę ich komentował

Jak mówił Jarosław Kaczyński na briefingu, pytany o poparcie PiS dla ewentualnej kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej:

„To w tej chwili poziom spekulacji. Nie będę ich komentował. Chciałbym tylko powiedzieć, że Donald Tusk jest politykiem, który łamie elementarne zasady UE. Przedstawiciel władz UE w żadnym razie nie powinien łamać zasady neutralności, jeżeli chodzi o wewnętrzne stosunki w państwach UE. Jeżeli chodzi o Donalda Tuska, to on wprost popiera opozycję i to opozycję, która sama siebie nazywa totalną i która jednocześnie nie ukrywa, że chciałaby obalić rząd metodami pozakonstytucyjnymi, w istocie antypaństwowymi. To hasło „ulica i zagranica” to połączenie wszystkiego, co najgorsze. Z jednej strony chodzi o użycie siły – to znaczy w istocie ulica – a z drugiej strony chodzi o interwencję zewnętrzną, czyli w gruncie rzeczy działania, które mają pozbawić Polskę suwerenności. Ktoś, kto tego rodzaju zasady łamie, nie może być przewodniczącym RE i w żadnym razie nie może liczyć na nasze poparcie ani brak naszego sprzeciwu. Tego rodzaju spekulacje nie mają najmniejszych podstaw. Natomiast te pozostałe sprawy to proszę traktować w tej chwili jako spekulacje”

Jak dodał, nie rozmawiał z kanclerz Merkel nt. kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego. Prezes PiS przyznał, że słabo go zna.