Bielan o kandydaturze Saryusza-Wolskiego: Nie potwierdzam, nie zaprzeczam

Jak mówił Adam Bielan w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Jeden na jeden” TVN24:

„Nie mogę potwierdzić, że taka kandydatura jest. Nie mogę też zaprzeczyć. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Proszę nie wyciągać z tego żadnych wniosków. Dajmy pracować naszym dyplomatom, którzy są bardzo zajęci przygotowaniem do szczytu 9 marca, na którym być może zapadnie decyzja o wyborze przewodniczącego RE na kolejne 2,5 roku. Nie mogę ujawniać kuchni dyplomatycznej, bo nikt tego nie czyni. Zresztą w ostatnich tygodniach odbyło się szereg spotkań z udziałem zarówno pani premier, jak i ministra Waszczykowskiego. Aktywna była również prezydencja maltańska”

Mogę jedynie powiedzieć, że gdyby doszło do takiej zmiany na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, to przy wszystkich różnicach, które dzielą mnie z posłem Saryuszem-Wolskim, to byłaby to bardzo dobra zmiana. Saryusz-Wolski góruje nad przewodniczącym Tuskiem, jeżeli chodzi o znajomość problematyki europejskiej i udowodnił w swojej pracy w PE, że potrafi się wznieść ponad partyjne animozje – stwierdził wicemarszałek Senatu, dodając, że europoseł PO pokazywał, że kieruje się interesem Polski, czego nie można powiedzieć w przypadku Donalda Tuska.

Bielan stwierdził też, że Henry Foy nie pozyskał informacji nt. kandydatury Saryusza-Wolskiego od PiS-u czy polskiego rządu. – Nie my robimy tę wrzutkę – mówił. Dodał, że Foy ma „świetne relacje z politykami Platformy”.