Jutrzejsza rozprawa TK ws. wniosku prezydenta dot. ustawy o kuratorach sądowych odwołana

Jutro Trybunał Konstytucyjny miał rozpoznać wniosek prezydenta o zbadanie zgodności nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych z Konstytucją. Termin rozprawy został jednak odwołany.

W związku z wnioskiem Prokuratora Generalnego o wyłączenie ze składu orzekającego w tej sprawie trzech sędziów, przewodniczący składu zarządził odwołanie terminu rozprawy do czasu rozpoznania wniosku o wyłączenie.

TK miał rozpoznać wniosek w pełnym składzie. Rozprawie miała przewodniczyć Julia Przyłębska, która jest także sędzią-sprawozdawcą. W piątek Stanisław Biernat w TVN24 zadeklarował chęć udziału w rozprawie: – Zgłosiłem pani prezes, że będę brał udział w tej naradzie i rozprawie. Pani prezes odpisała mi, że nie zwalnia mnie z tego urlopu. Pełny skład to minimum 11 sędziów.

W praktyce, skoro Ziobro kwestionuje wybór 3 sędziów Trybunału z 2010 roku, to chcąc być konsekwentnym, musiał złożyć taki wniosek w tej sprawie. Możliwe, że Trybunał najpierw rozstrzygnie sprawę wyboru 3 sędziów, a dopiero później zbada nowelizację ustawę o kuratorach sądowych.