Rząd we wtorek przyjmie projekt likwidujący konkursy na dyrektorów sądów

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje rezygnację z konkursów na dyrektorów sądów. Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych – pisaliśmy o nim w październiku na 300POLITYCE – którym we wtorek zajmie się rząd.

Według resortu, procedura ta ma charakter długotrwały i nie zawsze zapewniający możliwość szybkiego i skutecznego obsadzenia stanowiska dyrektora lub zastępcy dyrektora sądu. Nowelizacja dotyczy także rezygnacji z enumeratywnego określenia przypadków, w których możliwe jest odwołanie dyrektora sądu.

Dotychczas obowiązująca regulacja nie w każdym przypadku pozwalała na właściwą reakcję w zakresie zarządzania kadrami ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, np. w razie niewykonywania przez dyrektora sądu obowiązków wskutek długotrwałej nieobecności wskutek niezdolności do pracy z powodu choroby – argumentuje resort sprawiedliwości w uzasadnieniu.

W uzasadnieniu napisano też: – Zwierzchnikiem dyrektora sądu będzie Minister Sprawiedliwości, natomiast prezes sądu będzie wykonywał w stosunku do dyrektora sądu czynności z zakresu prawa pracy, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla Ministra Sprawiedliwości.

W wersji, która trafi na posiedzenie rządu, znalazł się również taki zapis: Postępowania dotyczące powołania dyrektora sądu lub zastępcy dyrektora prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ulegają zakończeniu z tym dniem.