Nowoczesna podsumowuje rok rządów PiS: Chaos w gospodarce, ideologizacja sfery publicznej, nepotyzm i niekompetencja

Chaos w gospodarce, ideologizacja państwa i sfery publicznej, misiewicze w spółkach – Nowoczesna w serii konferencji prasowych we wtorek podsumowała rządy PiS po roku od wyborów.

Paulina Hennig-Kloska: PiS by sfinansować swoje rozwiązania wyciągnie z kieszeni Polaków miliardy złotych.

„Chaos, arogancja, niekompetencja to słowa, które najlepiej oceniają działalność PiS w minionym roku w gospodarce i samorządności. król jest nagi – pieniędzy po prostu nie ma. PiS by sfinansować swoje rozwiązania wyciągnie z kieszeni Polaków miliardy złotych. Podatek handlowy, bankowy znalazł się w kieszeni obywateli i przedsiębiorców. Jednolity podatek to przykrywka dla podwyżek. Mówi się o zlikwidowaniu ulg prorodzinnych i wszystkie te działania przekładają się na tragiczny stan polskich finansów – nie mamy żadnego wentylu bezpieczeństwa. Polska jest na dobrej drodze do powtórki z Grecji”

Michał Jaros: Dla przedsiębiorcy niepewność to coś gorszego niż zbrodnia

Rząd PiS rozgrzebał polską gospodarkę. To rozgrzebanie widać na każdym kroku. Nieprawidłowo zaplanowane podatki, chaos informacyjny to efekt pierwszego roku rządu PiS. A dla przedsiębiorcy niepewność to coś gorszego niż zbrodnia. Hasło „jak założyć firmę w Czechach” to podsumowanie polityki gospodarczej PiS.

nowoczesna3

Monika Rosa: Kultura, edukacja, sfera publiczna są zawłaszczane przez ideologię

Ideologizacja PiS wpływa na każdy aspekt naszego życia. In-vitro stał się frontem walki ideologicznej PiS. Prawa kobiet też mogą stać się ideologicznym łupem PiS, kultura, edukacja, sfera publiczna są zawłaszczane przez ideologię. I nawet handel w niedziele jest wykorzystywany ideologicznie. Wszystkie te elementy wpływają na to jak wygląda nasze życie. Polacy będą wychodzić na ulice i domagać się swoich praw.

Barbara Dolniak: Nie ma mowy o niezależności prokuratury

Zbigniew Ziobro jest jednocześnie min. sprawiedliwości, szefem partii, posłem i prokuratorem generalnym więc nie ma mowy o niezależności prokuratury. Może wydawać polecenia prokuratorom a dane śledztwa mogą być przekazywane do mediów. Do marca tego roku odeszło 166 prokuratorów a 50 złożyło skargi do trybunału sprawiedliwości. W każdym kolejnym projekcie o TK były zawarte te przepisy, które zostały uznane wcześniej za niekonstytucyjne. Nie ma ani jednego projektu który usprawniałby działania sądów i prokuratury, za to jest projekt zmuszający sędziów do publikowania oświadczeń majątkowych ma to na celu zastraszenie

Mirosław Suchoń: Ostatni rok to łamanie przez PiS prawa i wolności obywatelskich

Ostatni rok to łamanie przez PiS prawa i wolności obywatelskich, łamanie konstytucji i zasad demokracji. Ustawa o ziemi blokuje prywatny obrót ziemią, ustawa o policji umożliwia swobodną inwigilację, ustawa Inwigilacyjna pozwala na inwigilowanie obywateli, ust. Antyterrorystyczna umożliwia blokowanie Internetu, ustawa o prokuraturze pozwala na ręczne sterowanie śledztwami i upolitycznianie ich Do każdej z tych ustawa mieliśmy swoje stanowisko i wnosiliśmy o odrzucenie w 1 czytaniu niestety PiS przepycha kolanem kolejne ustawy i łamie podstawowe zasady państwa prawa.

Adam Szłapka: Skala nepotyzmu, niekompetencji i zawłaszczenia państwa, z jaką mamy do czynienia teraz, jest niespotykana w historii

PiS przystępowało do wyborów z hasłem oczyszczenia moralnego i także zmian moralnych w zakresie zarządzania spółkami skarbu państw. To, z czym mamy do czynienia przy obsadzaniu spółek, pokazuje skalę moralnego upadku Prawa i Sprawiedliwości. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że przez 25 lat wokół obsadzania spółek skarbu państwa narosło wiele nieprawidłowości, które PiS bardzo mocno krytykował. Natomiast skala nepotyzmu, niekompetencji i zawłaszczenia państwa, z jaką mamy do czynienia teraz, jest niespotykana w polskiej historii To jest bardzo poważnym problem dla Polski. PiS nie ma na to pomysłu, nie ma ławki rezerwowej, nie ma kompetentnych ludzi, którym mógłby zaufać.