Gowin potwierdza: Ministerstwo Finansów zostaje, Morawiecki z większymi uprawnieniami

Jak mówił Jarosław Gowin w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News:

„Premierowi Morawieckiemu brakuje jasnej koordynacji spraw gospodarczych. Nie może być tak, że szef superresortu, człowiek odpowiedzialny za polską gospodarkę, rozmaite rzeczy musi negocjować z innymi ministrami. Od początku, kiedy założyliśmy tę koalicję, mówiliśmy, że chcemy zmienić proporcje w rządzie. To nie będzie tak, że o sprawach gospodarczych decyduje minister finansów. Minister finansów powinien być kimś w rodzaju głównego księgowego”

Jak dodawał:

„W praktyce okazało się, że nawyki takiej silosowości, zamykania się ministerstw w zamkniętych, oblężonych twierdzach, są zbyt silne. Lada moment pani premier ogłosi swoje decyzje i wierzę, że te decyzje rozwieją wszystkie wątpliwości i udrożnią kanały współpracy w rządzie”

Gowin mówił też o przyszłości ministerstwa finansów po rekonstrukcji:

„Na pewno będzie minister finansów. Funkcja zostaje. Pogłoski, jakoby ministerstwo finansów miało zostać rozparcelowane, są kompletnie wyssane z palca. Nie będzie osłabione, będzie sprowadzone do właściwej roli. Tą rolą jest zapewnianie środków finansowych na plany rozwojowe. Do rządzenia przedsiębiorstwem jest menadżer i takim menadżerem będzie minister Morawiecki”