Live

Fakt na jedynce: Tajemnicze spotkanie Jackiewicza z Hofmanem tuż przed dymisją

Fakt na jedynce: Tajemnicze spotkanie Jackiewicza z Hofmanem tuż przed dymisją

Jak pisze weekendowy „Fakt” na jedynce:

„Być może ostatnią rzeczą, jaką Dawid Jackiewicz zrobił jako minister skarbu, było dostarczenie kolegom dwóch teczek z dokumentami. Chodzi o „złotych chłopców PiS” – czyli grupę wokół Adama Hofmana, słynnego bohatera afery madryckiej. Na spotkaniu panowie miny mieli nietęgie, ich czas w PiS właśnie minął…”

Gowin: Byłem i jestem przeciwnikiem obniżenia wieku emerytalnego. Projekt PAD wymaga poprawy

Gowin: Byłem i jestem przeciwnikiem obniżenia wieku emerytalnego. Projekt PAD wymaga poprawy

Jak mówił w TVN24 Jarosław Gowin:

„To jest cel i zapowiedź PiS-u, od której nie ma odstępstwa. Byłem przeciwnikiem [tego rozwiązania] i dalej tym przeciwnikiem jestem, ale nie powiem no pasaran, bo tak się umówiliśmy. Umówiliśmy się przed wyborami, że my, posłowie Polski Razem, poprzemy obniżenie wieku emerytalnego, natomiast PiS w zamian zrealizuje rozmaite elementy naszego programu, np. obniżenie CIT-u dla małych przedsiębiorców, co już się dokonało, ustawę o innowacyjności. Tych elementów będzie więcej”

Jak dodawał:

„Nie chcę robić uniku co do wieku emerytalnego. W mojej ocenie projekt, który przygotował pan prezydent powinien zostać skorygowany. Skoro zapowiedzieliśmy, i jest to zapowiedź, którą trzeba traktować w kategoriach honorowych, że obniżymy wiek do 65/60, należy to zrobić. Ale trzeba się też przyjrzeć konsekwencjom. Te konsekwencje są takie, że na skutego naturalnego procesu demograficznego i obniżenia wieku, w ciągu 5 lat z rynku pracy ubyłoby prawie 1,5 miliona pracowników, czyli około 10%. Czy polska gospodarka jest w stanie to udźwignąć? Moim zdaniem nie. Trzeba wprowadzić pewne bezpieczniki, czyli na przykład to, co proponuje pan minister Szałamacha, a więc odpowiednio długi staż pracy” 

Pytany o ewentualną ingerencję w prace nad ustawą, stwierdził:

„W tej sprawie na pewno będą jeszcze rozmowy koalicyjne. I sądzę, że nie tylko ja, nie tylko minister Szałamacha, nie tylko minister Morawiecki, mamy tutaj poważne wątpliwości”

Waszczykowski: Dziś oczekuje się, że natychmiast otworzymy się na uchodźców. A Niemcy otworzyły rynek pracy po 7 latach

Waszczykowski: Dziś oczekuje się, że natychmiast otworzymy się na uchodźców. A Niemcy otworzyły rynek pracy po 7 latach

Jak mówił w TVP Info Witold Waszczykowski o tym, że Europa Wschodnia zostawiła Niemcy „na lodzie” w związku z kryzysem imigracyjnym i konieczności przemyślenia sposobu rozdzielania unijnych funduszy:

„Z każdego euro, które przychodzi jako subsydia, Europa zachodnia ściąga ok 70-80 centów. Te projekty infrastrukturalne są często wykonywane przez zachodnie firmy. Te głosy [o ograniczeniu funduszy] nie są rozważne. My przypominamy też, że nas przez wiele lat nie traktowano solidarnie. Przypominamy też tai=ki szczegół, że gdy wchodziliśmy do UE, to Niemcy – czyli ojczyzna pana Schulza – dopiero po siedmiu latach wpuścili Polaków na rynek. Dziś oczekuje się, że my natychmiast otworzymy swój rynek nie dla Europy, tylko dla [uchodźców] z dalekiej Afryki i Bliskiego Wschodu. Jeśli wypominamy sobie solidarność, to wypominajmy sobie też historię braku solidarności”

Gowin: Zakres władzy Morawieckiego jest niewystarczający. Trzeba schować osobiste ambicje

Gowin: Zakres wladzy Morawieckiego jest niewystarczajacy. Trzeba schować osobiste ambicje

Jak mówił w Piaskiem po oczach w TVN24 Jarosław Gowin:

„Mamy hamulce moralne i nie sądzę, żebyśmy się ich wyzbyli. Natomiast w całej tej sprawie dotyczącej ministra Jackiewicza jest jeszcze jeden element, co najmniej równie ważny jak te brudne sieci, które być może istnieją. Chodzi o przyspieszenie gospodarcze. Przez te 9 miesięcy dobrze nam szła realizacja celów społecznych. W rządzie musi istnieć jeden, jednomyślny ośrodek decyzji gospodarczych. W mojej ocenie zakres władzy premiera Morawieckiego jest niewystarczająco duży. Wymaga jasnego, formalnego podporządkowania ministrów gospodarczych ministrowi rozwoju. Tak bywało w przeszłości. Taką władzę miał Leszek Balcerowicz, Grzegorz Kołodko. Plan Morawieckiego to jest wielka szansa i trzeba schować osobiste ambicje, podporządkować własne plany temu planowi głównemu”

Gowin: Partyjni działacze nie są w niczym gorsi niż tzw. bezpartyjni fachowcy

Gowin: Partyjni działacze nie są w niczym gorsi niż tzw. bezpartyjni fachowcy

Jak mówił w TVN24 Jarosław Gowin:

„My to teraz sprawdzamy. Sprawdzamy, czy te sygnały docierają są prawdziwe. Mariusz Kamiński zwrócił się do ministrów, aby podległe im spółki skarbu państwa przedstawiły informacje, oczywiście w takim zakresie, w jakim jest to dopuszczalne. Te informacje mają dotyczyć na przykład kontraktów na usługi doradcze, na usługi marketingowe. Sprawdzimy, czy to są ceny rynkowe”

Jak dodawał:

„Czy jest akceptowalne, że powołujemy partyjnych działaczy? Tak. Partyjni działacze nie są w niczym gorsi niż tzw. bezpartyjni fachowcy. Pytanie, czy ci partyjni działacze, działacze PiS-u, Polski Razem, Solidarnej Polski, mają odpowiednie kompetencje. To się zweryfikuje w działaniu”

Gowin: Niektórzy ludzie w spółkach skarbu państwa nie zauważyli, że Mariusz Kamiński wrócił

Gowin: Niektórzy ludzie w spółkach skarbu państwa nie zauważyli, że Mariusz Kamiński wrócił

Jak mówił w programie Piaskiem po oczach w TVN24 wicepremier Jarosław Gowin:

„Docierają do nas sygnały, że w spółkach skarbu państwa mogły się pojawić nieprawidłowości i sprawdzimy to. Wrócę do moim zdaniem przełomowego momentu w polskiej polityce ostatniej dekady. W 2007 roku, kiedy byłem posłem platformy po raz pierwszy wygraliśmy wybory i Donald Tusk zwołał posiedzenie klubu pierwsze i pokazał nam film z Beatą Sawicką. Następnie powiedział, że zostawi Mariusza Kamińskiego po to, żeby nam nie przyszło do głowy naśladować Beatę Sawicką. To było bardzo mądre podejście. W 2009 roku, afera hazardowa i Donald Tusk poczuł się zagrożony przez Mariusza Kamińskiego. Odwołał go. Od tego momentu zaczęła się degrengolada platformy. Mamy takie sygnały, że niektórzy ludzie w spółkach skarbu państwa dzisiaj nie zauważyli, że Mariusz Kamiński wrócił”

Waszczykowski o reformie UE: Od niektórych państw wychodzi fałszywa recepta, że jest jakaś ucieczka dalej

Waszczykowski o reformie UE: Od niektórych państw wychodzi fałszywa recepta, że jest jakaś ucieczka dalej

Jak mówił w „Dziś Wieczorem” Witold Waszczykowski o reformie UE:

„Ten szczyt nie podejmował żadnych decyzji, był hyde parkiem. Zamiast doprowadzić do refleksji po Brexicie wychodzi fałszywa recepta od niektórych państw czy instytucji, że jest jakaś ucieczka dalej, dalsza integracja. A nie oddanie większej swobody obywatelom w UE”.

Szydło: Rozmawiałam z prezydentem Hollandem o ochronie polskich przewoźników w Calais

Szydło: Rozmawiałam z prezydentem Hollandem o ochronie polskich przewoźników w Calais

Jak mówiła w Bratysławie premier Szydło:

„Na marginesie szczytu rozmawiałam z prezydentem Francji, zwróciłam się do niego z kwestią ochrony polskich przewoźników, którzy w tej chwili mają kłopoty w Calais. Prezydent zadeklarował sprawdzenie tego problemu i oczywiście podjęcie odpowiednich kroków w tej kwestii”

Szydło w Bratysławie: UE potrzebuje głębokich reform. Nie może być tematów tabu

Szydło w Bratysławie: UE potrzebuje głębokich reform. Nie może być tematów tabu

Jak mówiła premier Szydło po zakończeniu nieformalnego szczytu UE w Bratysławie:

„Wyjeżdżam z Bratysławy usatysfakcjonowana. Udało się nam uzgodnić to, na czym zależało Polsce – by rozpocząć proces reform. Że będzie agenda polityczna, udało się dzięki Polsce i V4 doprowadzić do tego, że agenda polityczna będzie zmieniona. UE stanie się Unią Europejczyków, która wspiera ich i realizuje ich potrzeby. Grupa V4 przedstawiła propozycję nowego porozumienia w sprawie migracji, chcielibyśmy by takie porozumienie koncentrujące się na sprawach humanitarnych było realizowana. UE potrzebuje głębokich reform. Na początku tego procesu nie może być żadnych tematów tabu. Tematem tabu nie może być reforma traktatów. To spotkanie to początek tego procesu”

Schetyna zapowiada wniosek o wotum nieufności dla minister Zalewskiej

Schetyna zapowiada wniosek o wotum nieufności dla minister Zalewskiej

Jak mówił na briefingu prasowym w Chorzowie Grzegorz Schetyna:

„Chciałem powiedzieć, że to, co dzisiaj się wydarzyło, czyli przedstawienie tych założeń w sposób nieudolny, chaotyczny przez minister Zalewską potwierdza, że czas do 27 czerwca, czas konsultacji, został zmarnowany. To nie jest żadna reforma, to próba po raz kolejny wprowadzenia chaosu, realizacji nieprzemyślanej, absurdalnej obietnicy z kampanii wyborczej. Ze strony PiS-u nie ma elementarnej odpowiedzialności. Dlatego dzisiaj zapowiadam, że będziemy realizować w dalszym ciągu konsultacje ze środowiskami, rozmawiamy z samorządami, rodzicami, rozmawiamy ze związkami zawodowymi, ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, z którym konsultujemy kolejne kroki. To, co zdarzyło się dzisiaj, co potwierdza brak wiedzy, refleksji, brak pomysłu na polską szkołę, to predestynuje nas do tego, żeby zapowiedzieć złożenie wniosku o wotum nieufności dla minister Zalewskiej w parlamencie, w najbliższym czasie”

Zalewska zapowiada 4 ustawy reformujące system oświaty

Zalewska zapowiada 4 ustawy reformujące system oświaty

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że do Sejmu w ramach reformy oświaty trafią 4 projekty. Pierwszy – całościowa zmiana ustawy o systemie oświaty – jest już gotowy. Nad pozostałymi trzema – o finansowaniu, egzaminach zewnętrznych i wspieraniu dziecka – trwają jeszcze prace.

Od przyszłego roku wydłuży się okres nauki w szkole podstawowej z 6 do 8 lat. W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie też rekrutacji do gimnazjów. Proces ich przekształcania w szkołę podstawową lub w liceum zakończy się w 2019. W tym samym roku rozpocznie się rekrutacja do 4-letniego liceum.

Minister zapewnia też, że nie będzie zwolnień nauczycieli. Zmiana struktury nie przewiduje zwolnień nauczycieli, ale robimy wszystko, by nauczycieli ustawowo ubezpieczyć. Przez następne miesiące będziemy prowadzić prace ze związkami zawodowymi i samorządowcami – mówiła Zalewska.

Nauczyciele z mocy prawa mają się stać nauczycielami w nowych strukturach. Jeżeli samorząd zdecyduje, że przekształca gimnazjum w szkołę podstawową, to nauczyciele automatycznie są zatrudniani w nowej placówce. W 2017 roku ma też nastąpić waloryzacja pensji nauczycielskich.

Zalewska o reformie oświaty: Jest przemyślana, odpowiedzialna, rozłożona na wiele lat

Zalewska o reformie oświaty: Jest przemyślana, odpowiedzialna, rozłożona na wiele lat

Jak mówiła na konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska:

„Rozpoczynamy debatę na temat zmian w systemie edukacji. Po raz pierwszy weryfikujemy, prawie 100 razy zmienianą, ustawę o systemie oświaty. Chcemy ją zmienić – żeby była przejrzysta i czytelna. Chcemy zbudować szkołę, która będzie otwarta dla uczniów. Chcemy zadbać o nauczycieli, by czuli wsparcie finansowe i zawodowe. Chcemy wesprzeć w wychowaniu rodziców. Chcemy stworzyć szkołę nowoczesną, z szerokopasmowym Internetem, gdzie uczeń będzie przygotowany do studiowania, do pracy. Reforma jest przemyślana, odpowiedzialna, rozłożona na wiele lat, poparta badaniami, raportami NIK, ale przede wszystkim wielomiesięczną debatą z uczniami, rodzicami i nauczycielami”