„Złodzieje! Złodzieje! Jesteś winna! Jesteś winna!”. Początek nadzwyczajnej sesji RM Warszawy, HGW o ustawie reprywatyzacyjnej

Burzliwy początek nadzwyczajnej sesji rady miasta Warszawy. Zebrani na sali przedstawiciele stowrzyszeń lokatorów i mieszkańcy krzyczą „Złodzieje! Złodzieje! Jesteś winna! Jesteś winna!” do przemawiającej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jak mówiła prezydent:

„Jak dotychczas żadna siła polityczna nie rozwiązała problemu reprywatyzacji. Państwo polskie zaniechało rozwiązania tego problemu, wyrządzając szkody swoim obywatelom. Od lat alarmowałam, żeby ta ustawa była uchwalona. Uważałam, że brak tej ustawy to wywieszenie plakatu reklamowego zachęcającego do przekrętów. Żądałam, błagałam ustawy, która zatrzaśnie drzwi przed nosem tych, którzy chcą wykorzystać brak ustawy do swoich celów”

Jak dodała:

„Podejmowałam 3 próby uregulowania tej sprawy. Pierwsza w 2008, druga w 2011, i ostatnia w 2014. Wszystkich projektów prywatyzacyjnych było w Sejmie 20. Były próby, jak widać nieskuteczne. Moja próba okazała się skuteczna i sukcesem, bo jest uchwalona i podpisana. Żadnej innej ustawy nie ma, czy to przyjmujecie czy nie”.