Szydło zapewnia nauczycieli: Zmiany, które przygotowujemy, mają zabezpieczyć wasze miejsca pracy

– Zwracam się do nauczycieli. Ja wiem, że dziś obawiacie się tego, że przy tak dużym niżu demograficznym wasze miejsca pracy są zagrożone. Chcę was zapewnić, że te zmiany które przygotowujemy mają na celu zabezpieczenie waszych miejsc pracy – mówiła w Pcimiu premier Beata Szydło.

Jak dodała:

„Potrzebujemy was nie tylko w szkołach, ale wszędzie tam gdzie potrzebne jest wasze doświadczenie, wasza wiedza ekspercka. Jest niż demograficzny. To wielkie wyzwanie. Jednym z zadań programu 500+ jest właśnie demografia. Takich programów będzie jeszcze więcej. Chcemy tak przystosować nowy system szkolny, by nauczyciele mieli zapewnioną pracę. A ci, którzy będą chcieli poszukiwać pracę w innych w miejscach, mieli wsparcie”

Jak podkreśliła:

„Rozpoczyna się nowy rok szkolny. To będzie dobry rok w polskiej szkole. Wprowadzamy zmiany, takie zmiany których oczekują rodzice. Rozpoczyna się rok szkolny, w którym rodzice mogli podjąć decyzję, czy posłać do szkoły swoje 6-letnie dzieci czy też nie. Daliśmy słowo, że rodzice będą takie prawo mieli. 80% 6-latków nie poszło dziś do szkoły, ale rozpoczyna naukę w oddziałach przedszkolnych. To najlepszy dowód na to, że polska szkoła będzie otwarta na uwagi rodziców”

Bądźcie państwo spokojni – przekaz do rodziców

„Chciałabym bardzo krótko powiedzieć, żebyście państwo byli spokojni, że te zmiany które wprowadzamy będą polegały na ulepszaniu szkół, na tym by dawać uczniom lepsze przygotowanie. I aby dać szkole funkcje, o której mówią i rodzice, i pedagodzy: że szkoła ma też wychowywać. Te zmiany będą wprowadzane powoli, będą konsultowane, będą ewolucyjne. Będziemy na każdym etapie te zmiany konsultowali”