Nowoczesna prezentuje rozwiązania dla wsi. „Traktujemy rolnictwo jako zasób strategiczny i część gospodarki”

Na całym świecie rolnictwo jest obszarem strategicznym. Bardzo dużo rozmawialiśmy z ekspertami, rolnikami w trakcie tworzenia programu Nowoczesnej. Ten program zakłada, że traktujemy rolnictwo jako część gospodarki. Po drugie – jako zasób strategiczny. Po trzecie, chcemy patrzeć na to wyzwanie holistycznie, aby rozwiązania zaproponowane wspierały duże gospodarstwa, jak i mniejsze – mówił w Sejmie w trakcie prezentacji programu Nowoczesnej dot. wsi Paweł Rabiej.

Jak mówiła Paulina Hennig-Kloska o głównych grzechach PiS w rolnictwie:

„PiS szło do do wyborów z niby gotowym programem dla wsi. Niby, bo wiele kwestii jest wciąż nierozwiązanych. PiS do dziś nie przedstawiło konkretnych rozwiązań i propozycji, mimo że słynna teczka premier Szydo miała być pełna. Głównym grzechem PiS na wsi: został przekroczony ustawowy termin realizacji dopłat bezpośrednich, po raz pierwszy w historii ich funkcjonowania Rolnicy musieli zaciągnąć dodatkowe kredyty. W obliczu tych widocznych zagrożeń PiS podjęło decyzje o zwolnieniu blisko 300 pracowników ARMiR na poziomach kierowniczych. Kolejny problem dotyczy niektórych rynków rolnych, na rynku mleka sytuacja jest tragiczna. Opłacalność mleka w Polsce spadła drastycznie. PiS nie tylko przedstawiło żadnej strategii rozwiązania problemu, ale uważa że problem rozwiązano dopłacając 1,5 grosza do litra. Rolnicy wpadają w poważne problemy finansowe, myślę, że będą gotowi wyjść na ulice. Nowa ustawa o ochronie ziemi oznacza blokadę inwestycyjną kraju. Rolnicy powoli zaczynają się też obawiać spadku cen ojcowizny. Ta ustawa to nie tylko zagrożenie handlu ziemią, to też ogromna ingerencja we własność prywatna rolników. To też blokada dla młodych osób, które chciałby rozpocząć działalność rolną”

„Najlepszym obrazem polskiej wsi to ostatnia aukcja w Janowie Podlaskim”

„Jesteśmy w trakcie żniw, żniwa się kończą. To co nas niepokoi, to zaniżanie ceny skupu zbóż przez ELEWARR. Najlepszym obrazem polskiej wsi to ostatnia aukcja koni arabskich. To najlepsze podsumowanie 8 miesięcy Ta aukcja to wstyd i hańba – uzyskana kwota to mniej więcej 1/3 z poprzedniej. To sytuacja nie do zaakceptowania”

Rozwiązania Nowoczesnej dla polskiej wsi przedstawił Paweł Dakowski, sekretarz zespołu ekspertów ds. rolnictwa :

„Nowoczesna chce wspierać gospodarstwa produkcyjne, takie które będą sprzedawały produkty powyżej 50 tys. złotych. Jest to ważne, byśmy stawiali na tych, którzy rzeczywiście produkują. To nie znaczy, ze zapominamy o rozwiązaniach systemowych, które wsparłby małe gospodarstwa. Chcielibyśmy, aby wielkość gospodarstwa wzrosła z 10 ha do 20 ha. Chcemy to zrobić poprzez prywatyzację gruntów. Rolnicy sami, którzy są właścicielami ziemi najlepiej gospodarują. Chcielibyśmy również, aby duże gospodarstwa – powyżej 300 ha- mogły do systemu do systemu normalnego opodatkowania, a ich właściciele zostali objęci powszechnym systemem ubezpieczeń. Uważamy, że duże gospodarstwa prowadzą już pełną księgowość i mogą wejść w normalny system podatkowy. Wieś to nie tylko rolnictwo. Chcielibyśmy, aby poprzez ulgi podatkowe na wsi powstawały miejsca pracy niezwiązane z rolnictwem, aby tam firmy zakładali przedsiębiorcy”.