Live

Ziobro: Nie ma trybu, który pozwalałby TK wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym. Dlaczego Trybunał utajnia sprawę?

Ziobro: Nie ma trybu, który pozwalałby TK wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym. Dlaczego Trybunał utajnia sprawę?

Nie tylko w ustawie, która została uchwalona przez PiS, ale też w ustawie czerwcowej, uchwalonej przez PO, jak i w wcześniejszej ustawie nie ma takiego trybu, który pozwalałby Trybunałowi wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym. Dlaczego Trybunał utajnia sprawę? – mówił Zbigniew Ziobro w „Faktach po faktach” TVN24.

Ziobro: Mam informacje, że były plany, aby w Polsce utworzyć obozy dla uchodźców

Ziobro: Mam informacje, że były plany, aby w Polsce utworzyć obozy dla uchodźców

Jak mówił Zbigniew Ziobro w „Faktach po faktach” TVN24:

„Na 7 tys. [uchodźców] Ewa Kopacz zgodziła się pod presją, w finale kampanii. Na to, na co zgodziłaby się po wyborach, to byłyby zupełnie inne liczby, bo nie tego oczekiwała kanclerz Merkel. Jestem człowiekiem, który ma pewną wiedzę i doświadczenie życiowe i polityczne. Rozumiem mechanizmy polityczne i wiem, czego oczekiwały Niemcy i Francja. Wiem, co mówiła kanclerz Merkel w PE. Wiem, czego domagali się liderzy grup. To byłoby dużo więcej. Np. 70 tys. Wiem, że były plany – bo dotarła do mnie taka informacja od polityków brukselskich – żeby w Polsce utworzyć obozy na terenach dawnych baz Związku Radzieckiego, po tych wojskach”

Ziobro: Konsekwencją zwycięstwa PO, Polska stałaby się elementem układanki, o której marzą brukselscy politycy na czele z Tuskiem

Ziobro: Konsekwencją zwycięstwa PO, Polska stałaby się elementem układanki, o której marzą brukselscy politycy na czele z Tuskiem

Jak mówił Zbigniew Ziobro w „Faktach po faktach” TVN24, pytany o swoje wczorajsze słowa dot. islamskich dzielnic:

„Nie mam wątpliwości, że konsekwencją zwycięstwa Platformy, czy koalicji, w której wiodącą rolę odegrywałaby ta partia – uległa, wobec polityki narzucanej przez Brukselę i panią Merkel – Polska stałaby się elementem układanki, o której marzą brukselscy politycy, na czele z Donaldem Tuskiem i forsują przecież rozwiązanie pozwalające na dyslokację dużej ilości uchodźców z krajów bogatych do krajów biedniejszych. Przyniosłem dokument wysłany do wojewodów wszystkich gmin w Polsce. Z niego wynikało, że na polecenie rządu PO wojewodowie gmin pytali, ilu są gotowi przyjąć uchodźców. Platforma zafundowałaby nam ten problem, z którym borykają się najbogatsze kraje UE, które otworzyły się szeroko na uchodźców”

Kamiński: Szerokiej drogi na prawo, panie Grzegorzu. To droga donikąd

Kamiński: Szerokiej drogi na prawo, panie Grzegorzu. To droga donikąd

Jak mówił Michał Kamiński w rozmowie z Andrzejem Morozowskim w „Tak jest” TVN24

„Nie wiem, co Grzegorz Schetyna uważa za lewicowy eksperyment. Poparcie dla in vitro? Mogę powiedzieć tak: szerokiej drogi na prawo, panie Grzegorzu. To droga donikąd. Nawet badania, które pokazują, że polskie społeczeństwo jest podzielona pół na pół, pokazują, jaki jest profil zwolenników obecnego rządu – z grubsza mówiąc – a jaki jest profil tych, którzy są w opozycji. Próba wymyślenia PiS-u bis i obchodzenia z PiS-u z prawnej strony jest próbą, która jest niedobra dla Polski, a po drugie będzie nieskuteczna”

Schetyna chce walczyć o czytelników, którzy kupili tę gazetę z okładką, na której jest Angela Merkel i Donald Tusk z napisem „Oni są winni wszystkiemu” po arabsku. Gazeta, która odwołuje się do najbardziej antyemigranckich, nacjonalistycznych fobii. Nic dziwnego, że zostałem wyrzucony. Do takiej polityki kompletnie nie pasuję. Nie pasuję do skrętu na prawo, bo cała moja ewolucja zaprowadziła mnie w stronę centrum – dodał Kamiński.

Kamiński: Na jesieni zakładamy koło poselskie. Będziemy głosem centrowej, ale twardej opozycji wobec PiS-u

Kamiński: Na jesieni zakładamy koło poselskie. Będziemy głosem centrowej, ale twardej opozycji wobec PiS-u

– Na jesieni będziemy zakładali koło poselskie. Zobaczymy. Nie chcemy podejmować pochopnych decyzji. Przed nami 3 lata kadencji i zwłaszcza wobec tego, co się dzieje w PO, wobec zadeklarowanego skrętu w prawo… Będziemy m.in. po to, żeby być głosem racjonalnej, centrowej, ale twardej opozycji wobec PiS-u, która odrzuca konszachty z PiS, które pan Schetyna prowadził na Dolnym Śląskim jeszcze paręnaście dni temu – mówił Michał Kamiński w rozmowie z Andrzejem Morozowskim w „Tak jest” TVN24.

Nieoficjalnie: Nie będzie referendum w Krakowie. Gibała zebrał tylko ok 51 tys. podpisów

Nieoficjalnie: Nie będzie referendum w Krakowie. Gibała zebrał tylko ok 51 tys. podpisów

Jak informuję lokalne media w Krakowie, referendum w sprawie odwołania prezydenta Majchrowskiego jednak się nie odbędzie. Stowarzyszenie „Logiczna Alternatywa” Łukasza Gibały zebrało co prawda 86 tysięcy podpisów, ale po weryfikacji okazało się, że jest ich znacznie mniej. Jak pisze „Gazeta Krakowska”:

„Żeby je [referendum] rozpisać, potrzeba 60 tys. ważnych podpisów. Tymczasem nieoficjalnie docierają do nas informacje, że po weryfikacji ważnych podpisów jest raptem ok. 51 tys. A to za mało, żeby odbyło się referendum”

PKW ostateczną decyzję ma podać w tym tygodniu, prawdopodobnie w środę.

Nowacka reaguje na słowa Schetyny o konserwatywnej kotwicy i chadeckiej Platformie

Nowacka reaguje na słowa Schetyny o konserwatywnej kotwicy i chadeckiej Platformie

– Przynajmniej szczerze, po latach mamienia wyborców lewicowych i liberalnych że będą reprezentować ich interesy – tak Barbara Nowacka komentuje na FB słowa Grzegorza Schetyny dla „Do Rzeczy”, który zapowiedział, że jest zwolennikiem utrzymania przez PO konserwatywnej kotwicy.

Sadurska o podpisie małej ustawie reprywatyzacyjnej: Na razie jest tylko wyrok TK. Kolejna rzecz to publikacja

Sadurska o podpisie małej ustawie reprywatyzacyjnej: Na razie jest tylko wyrok TK. Kolejna rzecz to publikacja

Na razie jest to tylko – z tego, co się orientuje – wyrok Trybunału i to dopiero pierwszy krok, który jest zrobiony. Kolejna rzecz to publikacja. Na razie jest tylko orzeczenie – tak minister Sadurska odpowiedziała na konferencji na pytanie, kiedy PAD podpisze tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną.

Dla przypomnienia: pod koniec lipca uznał, że mała ustawa reprywatyzacyjna jest zgodna z Konstytucją.

Sadurska: Możemy powiedzieć, że główne punkty programu PAD zostały zrealizowane

Sadurska: Możemy powiedzieć, że główne punkty programu PAD zostały zrealizowane

Jak mówiła Małgorzata Sadurska na konferencji:

„Pierwszy rok to również działalność w zakresie wypełniania deklaracji. Wiem, żę wszyscy są zainteresowani głownie wypełnianiem deklaracji i rok traktują tak, jakby to było 5-letnia kadencja, ale w tym momencie, biorąc pod uwagę główne punkty programy PAD, możemy powiedzieć, że zostały one zrealizowane. Czy to program 500+, czy zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków, czy ustawa o ochronie ziemi, czy złożenie projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny. Cieszymy się, że rząd dał pozytywne stanowisko. WIerzymy, że po wakacjach prace nad tą ustawa zostaną przyspieszone. To projekt ustawy dot. kwoty wolnej. To wszystkie deklaracje, które padały w kampanii wyborczej i które w ciągu tego roku zostały zrealizowane”

Sadurska: Pierwszy rok prezydenta Dudy to rok aktywności, obecności i otwartości

Sadurska: Pierwszy rok prezydenta Dudy to rok aktywności, obecności i otwartości

Jak mówiła Małgorzata Sadurska na konferencji:

„Rok prezydentury to blisko 30 wyjazdów zagranicznych, ale też bardzo duża aktywność w polityce krajowej. Cały czas realizacja tego, o czym mówił prezydent, że chce być blisko z ludźmi. I to, w jaki sposób możemy scharakteryzować pierwszy rok prezydenta Dudy to rok aktywności, obecności i otwartości. Tymi słowami można scharakteryzować to, co przez pierwszy rok prezydent robił. Prezydent dalej kontynuuje to, co zapowiedział w kampanii, że chce odwiedzić wszystkie polskie powiaty”

Pomaska i Cieśliński pytają w interpelacjach Morawieckiego i Błaszczaka o mały ruch graniczny. „Szkodliwa decyzja”

Pomaska i Cieśliński o zawieszeniu małego ruchu granicznego: „To niezrozumiała i szkodliwa decyzja dla mieszkańców”

W poniedziałek wraca sprawa zawieszenia małego ruchu granicznego z Rosją. Politycy PO Agnieszka Pomaska i Piotr Cieśliński przygotowali interpelacje do szefa MSWiA i do Ministra Rozwoju. Jak mówiła na konferencji prasowej w Gdańsku poseł Pomaska:

„Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o niewznowieniu małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim. Konsekwencje – zwłaszcza gospodarcze – są bardzo poważne. Dla mieszkańców Warmii i Mazur, Pomorza to decyzja niezrozumiała, irracjonalna i szkodliwa”.

Jak dodała: Oczekujemy od wszystkich parlamentarzystów z woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego zajęcia się tym problemem. Wyślemy do nich zaproszenie do podpisania tych interpelacji.

Jak czytamy w interpelacji do min. Błaszczaka:

„Tylko w 2015 roku Rosjanie wydali ok. 286 mln zł w regionach objętych umową o małym ruchu granicznym. Korzystali na tym nie tylko właściciele sklepów
i punktów usługowych (również w sektorze opieki zdrowotnej), a także restauratorzy oraz hotelarze. Odwiedzający region Rosjanie, szczególnie młodzież, chętnie korzystali z oferty kulturalnej i turystycznej polskich regionów, zwiedzając pomorskie muzea i zabytki oraz uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych.

W związku z przedstawioną powyżej sytuacją mam do Pana Ministra następujące pytania:
1. Jakie konkretne zagrożenie spowodowało decyzję o wstrzymaniu małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską?
2. Jakie warunki muszą zostać spełnione by mały ruch graniczny z Federacją Rosyjską został przywrócony?
3. Czy Ministerstwo oszacowało konsekwencje gospodarcze braku wznowienia umów o MRG z Federacją Rosyjską?
4. Kiedy mały ruch graniczny z Federacją Rosyjską zostanie przywrócony?”

Jak piszą posłowie w interpelacji do wicepremiera Morawieckiego:

1. Czy Ministerstwo oszacowało konsekwencje gospodarcze braku wznowienia umów o MRG z Federacją Rosyjską?
2. W jaki sposób Ministerstwo planuje wesprzeć polskich przedsiębiorców, którzy ponoszą straty w związku z decyzją o wstrzymaniu MRG z Federacją Rosyjską?”

Prezes Sądu Najwyższego zaskarżyła nową ustawę o TK

Prezes Sądu Najwyższego zaskarżyła nową ustawę o TK

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została w piątek po południu zaskarżona przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf. Nie wiadomo jednak, czy TK dołączy ten wniosek do sprawy. Wyrok ma zostać ogłoszony już w najbliższy czwartek, 11 sierpnia.