Radziwiłł prezentuje reformę służby zdrowia, zapowiada zwiększenie finansowania i dostęp do leczenia dla każdego

Miałem okazję przedstawić rządowi dokument pod nazwą „Strategia zmian systemu ochrony zdrowia” – poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu Konstanty Radziwiłł. Jak mówił:

„Ten dokument będzie realizowany w postaci całego szeregu ustaw. To dokument programowy. Wychodzi on z założenia, że jeśli chodzi o system ochrony zdrowia, jeden dot. zdrowia publicznego oraz drugi – największy, budzący najwięcej emocji, system udzielania świadczeń zdrowotnych. Reforma zakłada, że doprowadzimy do tego, że dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie służby zdrowia będzie uprawnieniem obywatelskim, albo rezydenckim. Każda osoba, która będzie potrzebować pomocy medycznej, otrzyma ją. Nie będzie tego, co dzisiaj – sprawdzania kwestii uprawnień. Wszyscy potrzebujący będą mieli dostęp do opieki”

– Pieniądze na zdrowie w państwowym funduszu celowym – zakładce budżetowej – zastąpią to, co dzisiaj nazywamy powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym – mówił dalej minister zdrowia. Przychodami funduszu będzie określona część wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych – taka, jak dzisiaj wpływa do NFZ, ale będzie uzupełniany w kolejnych latach, które w 2025 roku doprowadziłyby do sytuacji, gdzie będziemy mogli porównywać się z naszymi sąsiadami, którzy przeznaczają na służbę zdrowia ok. 6% PKB.

Część zadań NFZ ma przejąć minister zdrowia, natomiast zadania dot. kontraktowania przejdą do wojewódzkich urzędów zdrowia. – Zabezpieczeniem dla działania systemu ma być systematyczne zwiększenie finansowania służby zdrowia. Dzisiaj jesteśmy na poziomie 4,8% PKB, a takie kraje jak Węgry czy Słowacja przekraczają 5% albo dochodzą do 6%. W ciągu 10 lat sytuacja powinna się diametralnie zmienić, będzie się jednak zmieniać w sposób stopniowy – dodał.

Radziwiłł zapowiedział też zmianę sposobu kontraktowania świadczeń zdrowotnych. Szpitale zostaną podzielone na kilka kategorii i tym kategoriom będą odpowiadać określone zakresy świadczeń, które zostaną zagwarantowane tym szpitalom w postaci budżetowego powierzenia określonych kwot.

Jednym z elementów reformy ma być utworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego w miejsce NFZ – od 1 stycznia 2018 roku. Z kolei zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej wejdą w życie w lipcu 2017 roku.