Live

Gibała składa w PKW 86 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Majchrowskiego

Gibała składa w PKW 86 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Majchrowskiego

W piątek szef stowarzyszenia „Logiczna Alterntywa” Łukasz Gibała złożył w Krakowie 86 tysięcy podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydenta Krakowa. Limit wynosił 60 tysięcy, Gibała jednak zapowiadał, że będzie zbierał aż uzysk tak dużo podpisów, jak tylko możliwe. Jak powiedział (cytowany za lovekrakow.pl):

„Mieszkańcy mają dość permanentnego betonowania naszego miasta i kolesiostwa, które jest istotą działalności obecnie urzędującego prezydenta. Mają też dość jego arogancji. Krakowianie nie chcą żyć dłużej w mieście, w którym buduje się osiedla jak betonowe getta, bez dróg dojazdowych, bez miejsc parkingowych, blok przy bloku”

Teraz komisarz wyborczy ma miesiąc na weryfikację podpisów. Referendum może odbyć się wczesną jesienią.

Rzecznik klubu PiS broni Pyzika za obraźliwe gesty: Do jego zachowania sprowokowało go chamstwo PO

Rzecznik klubu PiS broni Pyzika za obraźliwe gesty: Do jego zachowania sprowokowało go chamstwo PO

Rzecznik klubu PiS tłumaczyła dziś w rozmowie z dziennikarzami zachowanie posła Piotra Pyzika, który pokazywał wczoraj podczas nocnego posiedzenia Sejmu środkowy palec politykom PO. Jak stwierdziła Beata Mazurek:

„Dopóki my żyjemy, mamy emocje. Zachowanie mojego kolegi, być może dla niektórych niestosowne, było efektem tego, co działo się na sali plenarnej. Poziom agresji, nietolerancji, chamstwa, ze strony PO, skutkowało tym, że człowiek, który dotychczas był i z pewnością jest człowiekiem niesłychanie spokojnym i kulturalnym, zachował się tak, jak się zachował. Każdemu puszczają nerwy. Ale opozycja nie jest nieskalana. Nie zawsze wszystko kamery wyłapują, wczoraj akurat padło na Piotra Pyzika”

7 września pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold

7 września pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold

Jak mówiła Małgorzata Wassermann w trakcie pierwszego posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold:

„Chciałabym zaproponować sposób pracy, abyśmy podjęli decyzję o tym, że do września każdy z nas złożyłby plan pracy, jak by widział prace komisji, kwestie ew. wniosków dowodowych, świadków, dokumentów i żebyśmy ten plan złożyli do początku września. Pierwsze posiedzenie Sejmu jest wyznaczone na 5 września, co za tym idzie, moja propozycja jest taka, aby pierwsze posiedzenie komisji – takie, w którym przystąpimy do pracy – nastąpiło w dniu 7 września, czyli po dwóch dniach pracy”

Rzecznik klubu PiS: Nigdy nie było takiej sytuacji, by opozycja zachowywała się w sposób tak skandaliczny

Rzecznik klubu PiS: Nigdy nie było takiej sytuacji, by opozycja zachowywała się w sposób tak skandaliczny

Jak stwierdziła dziś w Sejmie Beata Mazurek, pytana o wniosek PO o odwołanie marszałka Kuchcińskiego:

„Odkąd jestem w tym parlamencie, a jestem już wiele lat, nie było nigdy takiej sytuacji, żeby opozycja zachowywała się w sposób tak skandaliczny, mało kulturalny, obraźliwy, jak robi to Platforma. Wcale mnie nie dziwi reakcja marszałka Kuchcińskiego, który nie dopuścił dziś do składania wniosków formalnych i zadawania pytań. Bo szereg pytań zadawanych przez opozycję w ogóle nie miało związku z Trybunałem Konstytucyjnym, tylko były to ataki personalne”

Wassermann przewodniczącą komisji śledczej ds. Amber Gold. Poseł od Kukiza wiceprzewodniczącym

Wassermann przewodniczącą komisji śledczej ds. Amber Gold. Poseł od Kukiza wiceprzewodniczącym

Przed 14:00 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold. Przewodniczacą została wybrana posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Wiceprzewodniczącymi komisji zostali Paweł Grabowski i Marek Suski. W głosowaniu przepadła kandydatura Krzysztofa Brejzy.

Schetyna: Nie gniewam się na Niesiołowskiego, mimo że systematycznie szkodzi Platformie

Schetyna: Nie gniewam się na Niesiołowskiego, mimo że systematycznie szkodzi Platformie

– To było dobre kilka godzin pełnej, ożywionej rozmowy, chcemy ją dziś podsumować. Wyciągnąć wnioski, rozpisać scenariusz na kolejne tygodnie – mówił o wczorajszym klubie PO Grzegorz Schetyna. Szef Platformy podkreślił, iż dziś na zarządzie PO – który ma rozpocząć się o 16:00 – będzie mowa także o liście posłów PO w obronie wyrzuconych polityków Platformy – Michała Kamińskiego, Jacka Protasiewicza i Stanisława Huskowskiego.

Schetyna, pytany o wypowiedzi Stefana Niesiołowskiego – ostre i krytykujące szefa PO – stwierdził:

„Nie gniewam się na Stefana Niesiołowskiego, mimo że systematycznie szkodzi Platformie. To mnie zdumiewa, bo jest bardzo doświadczonym politykiem, znamy się wiele, wiele lat. Przyjmowałem go do PO. Więc jestem zdumiony”

Wywiad z Michałem Kamińskim w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” Schetyna określił jako „sensacyjny”

Grupiński kandydatem PO na nowego marszałka: „Kuchciński knebluje opozycję i nie reaguje na chamstwo PiS”

Grupiński kandydatem PO na nowego marszałka: „Kuchciński knebluje opozycję i nie reaguje na chamstwo PiS”

Platforma Obywatelska złożyła wniosek o odwołanie marszałka Sejmu. Grzegorz Schetyna i Sławomir Neumann poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że kandydatem PO na marszałka jest Rafał Grupiński. Jak mówił lider Platformy w piątek w Sejmie:

„Widzimy chamstwo i wulgarność w zachowaniach posłów PiS i brak reakcji marszałka Kuchcińskiego. Ponadto widzieliśmy dziś kneblowanie ust polityków opozycji, kolejne kneblowanie. Zachowanie marszałka jest absurdalne. To nie kwestia naszego dyskomfortu, bo partia opozycyjna może mniej – kwestia matematyki – ale wiemy, że każdy poseł powinien mieć takie samo prawo do reprezentowania wyborców. To prawo jest ciągle przez marszałka Kuchcińskiego łamane”

– Takiej obstrukcji parlamentaryzmu przez marszałka Sejmu nie było nigdy w historii – dodawał szef klubu PO.

Sejm wybrał skład członków KRRiT oraz RMN

Sejm wybrał skład członków KRRiT oraz RMN

Posłowie w bloku głosowań wybrali na członków KRRiT Witolda Kołodziejskiego i Elżbietę Więcławską-Sauk, a do Rady Mediów Narodowych – Krzysztofa Czabańskiego, Joannę Lichocką i Elżbietę Kruk. Kadencja obecnej KRRiT kończy się 3 sierpnia.

Sejm wybrał skład komisji śledczej ds. Amber Gold

Sejm wybrał skład komisji śledczej ds. Amber Gold

Posłowie w bloku głosowań wybrali do komisji śledczej ds. Amber Gold 9 posłów: Małgorzatę Wassermann, Stanisława Piętę, Marka Suskiego, Joannę Kopcińską, Jarosława Krajewskiego (wszyscy z PiS), Krzysztofa Brejzę (PO), Pawła Grabowskiego (Kukiz ’15), Witolda Zembaczyńskiego (Nowoczesna) i Andżelikę Możdżanowską (PSL). Komisja śledcza pierwszy raz zbierze się ok. 30 minut po głosowaniach, by wybrać prezydium.

Kosiniak: Marszałek Sejmu stworzył Sejm niemy, Kuchciński odpowiada: A opozycja wprowadza obstrukcję

Kosiniak: Marszałek Sejmu stworzył Sejm niemy, Kuchciński odpowiada: A opozycja wprowadza obstrukcję

Szef ludowców skrytykował z mównicy sejmowej marszałka Kuchcińskiego, który przerwał możliwość zadawania pytań przez posłów. Jak mówił Władysław Kosiniak-Kamysz:

„Nie zostaliśmy dopuszczeni do pytań. Posłowie PiS apelowali, żeby uszanować wolność w sprawowaniu mandatu posła. A właśnie pan marszałek Kuchciński nas tej wolności pozbawił. Wolność sprawowania mandatu, to obowiązek zabierania głosu, zadawania pytań i wyrażania opinii. Wy czynicie z tego Sejmu Sejm niemy! Panie marszałku, niech pan już teraz przekaże prowadzenie obrad któremuś z wicemarszałków i przywrócił normalność i stosowanie regulaminu!”

– Wprowadzacie państwo obstrukcję do obrad Sejmu – skwitował wystąpienie prezesa PSL Marek Kuchciński.

Neumann zapowiada wniosek o odwołanie Kuchcińskiego

Neumann zapowiada wniosek o odwołanie Kuchcińskiego

Po tym, jak Marek Kuchciński w trakcie bloku zakazał posłom opozycji zadawania pytań, Sławomir Neumann zapowiedział, że bezpośrednio po głosowaniach PO złoży wniosek o odwołanie go z funkcji marszałka Sejmu.

Po ostrej wymianie zdań w Sejmie, Kuchciński zabrania posłom zadawania pytań. PO krzyczy: „Cenzura!”

Po ostrej wymianie zdań w Sejmie, Kuchciński zabrania posłom zadawania pytań. PO krzyczy: „Cenzura!”

Marszałek Kuchciński zdecydował, że podczas głosowań dotyczących poprawek do projektu ustawy o TK posłowie nie będą mogli zadawać pytań z mównicy sejmowej. To konsekwencja ostrej wymiany zdań między politykami opozycji i partii rządzącej. Posłowie PO zaczęli uderzać w ławki na sali plenarnej i krzyczeć: „Cenzura, cenzura!”

Wcześniej jedna z posłanek Nowoczesnej mówiła o symbolicznym „strzale w tył głowy”, jakiego ma dokonywać PiS w kontekście Trybunału Konstytucyjnego, Marek Suski mówił o groźbach karalnych, jakie rzekomo mają padać ze strony opozycji, a Monika Wielichowska z PO pokazała na mównicy wydruk zdjęcia z obraźliwym gestem posła Pazika (środkowy palec do Tomasza Cimoszewicza).