Live

KKZ do Bochenka o wystawie „Polska w NATO”, przemilczającej Geremka i Nowaka-Jeziorańskiego: To jest świństwo!

KKZ do Bochenka o wystawie „Polska w NATO” przemilczającej Geremka i Nowaka-Jeziorańskiego: To jest świństwo!

– Może ustalmy fakty, gdzie, kto i kiedy podpisał wejście Polski do NATO? Jest wystawa, którą oglądają wszystkie delegacje „Polska w NATO” i nie ma tam Geremka, Kwaśniewskiego, Nowaka- Jeziorańskiego i Brzezińskiego, bez których Polska nie weszłaby do NATO. Wie pan co? To jest po prostu świństwo, to jest świństwo. Uważam, że to jest zwykłe świństwo z waszej strony, dotknęło mnie to osobiście. Nie ma Bronisława Geremka, który podpisywał i który nie żyje? – mówiła poruszona Katarzyna Kolenda-Zaleska do rzecznika rządu Rafała Bochenka w FpF TVN24.

Bochenek odpowiadał: – Ja tej wystawy nie ustawiałem, to, że jesteśmy w NATO było wysiłkiem wielu osób i Polacy o tym wiedzą.

– To groteskowo- śmieszne kastrowanie historii – mówił Andrzej Halicki.

Magierowski: Duda nie był zaskoczony słowami Obamy. Odpowiedział, że trwają prace nad nową ustawą o TK

Magierowski: Duda nie był zaskoczony słowami Obamy. Odpowiedział, że trwają prace nad nową ustawą o TK

Jak mówił Marek Magierowski na briefingu:

„Duda nie był zaskoczony tymi słowami [Baracka Obamy]. Odpowiedział, że trwają prace nad nową ustawą o TK, w której znajdzie się większość tych zapisów, które znalazły się także w zaleceniach Komisji Weneckiej, którą otrzymał polski rząd. Prezydent Obama docenił te starania i na tym się rozmowa na temat TK czy sporu politycznego zakończyła. Sam prezydent Obama użył takiego sformułowania, że to spór polityczny”

Prezydent Obama zdecydowaną większość swojego wystąpienia poświęcił sprawom bezpieczeństwa, militarnego zaangażowania USA w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej – dodał rzecznik PAD.

Rzepliński: Bardzo żałuję, że Obama musiał to powiedzieć. Ale musiał

Rzepliński: Bardzo żałuję, że Obama musiał to powiedzieć. Ale musiał

Bardzo żałuję, że Barack Obama musiał to powiedzieć. Ale musiał – tak prezes TK Andrzej Rzepliński w rozmowie z Radiem Zet skomentował słowa prezydenta USA na temat TK i stanu demokracji w Polsce.

Obama po rozmowie z Dudą: Wyraziłem zaniepokojenie sytuacją wokół TK

Obama po rozmowie z Dudą: Wyraziłem zaniepokojenie sytuacją wokół TK

Jak powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Dudą prezydent Obama:

„Gratuluję Polsce niedawnych obchodów 225. rocznicy uchwalenia konstytucji – najstarszej spisanej konstytucji w Europie. To pokazuje długie dążenie Polaków do wolności i niezależności. Po Zimnej Wojnie polska demokracja była inspiracją dla ludzi w Europie i na świecie. Postępy Polski pokazały, że wartości takie jak demokracja nie są wyjątkowe dla jednej kultury czy kraju. Że są to uniwersalne wartości. Jednym z centralnych elementów polityki USA jest to, że mówimy o tych wartościach na całym świecie, nawet naszym najbliższym sojusznikom”

Jak dodał

„W tym duchu wyraziłem zaniepokojenie wobec niektórych działań wokół TK. Podkreśliłem, że jesteśmy bardzo przywiązani do polskiej suwerenności, ale zaznaczyłem, że chociaż parlament pracuje nad rozwiązaniami, to potrzebne jest więcej pracy. Jako przyjaciel i sojusznik namawiamy wszystkie partie, by podtrzymały polskie instytucje demokratyczne. To sprawia, że jesteśmy demokracjami – nie słowa zapisane w konstytucji albo głosowanie w wyborach, ale instytucje na których polegamy codziennie, rządy prawa, wolne media i niezależne sądy. Wiem, że prezydentowi Dudzie zależy na tych wartościach. Nasz Sojusz został założony na podstawach wolności, rządów prawa i demokracji. Pamiętam o tych postępach, które celebrowaliśmy dwa lata temu. To sprawia, że jestem pewny jeśli chodzi o przyszłość Polski”

Tusk po podpisaniu deklaracji UE-NATO: Wierność wspólnym wartościom to powód, dla którego jesteśmy gotowi bronić się wzajemnie

Tusk po podpisaniu deklaracji UE-NATO: Wierność wspólnym wartościom to powód, dla którego jesteśmy gotowi bronić się wzajemnie

W oświadczeniu po deklaracji UE-NATO szef RE Donald Tusk powiedział:

W przeciągu dwóch lat od szczytu NATO w Newport w Zjednoczonym Królestwie, świat wokół nas zmienił się dramatycznie. Najbardziej tego jaskrawym przykładem są losy kraju, ówczesnego gospodarza tego spotkania. Nie muszę chyba przytaczać długiej listy kryzysów, które przychodzą do nas z zewnątrz, jak i tych wewnętrznych; znacie je tak samo dobrze, jak ja. Dziś UE oraz NATO stoją w obliczu tych samych zagrożeń, niezależnie od tego czy pojawiają się one na wschodzie, na południu, czy wewnątrz; są to zagrożenia w postaci wyzwań dla naszego porządku, opartego na liberalno-demokratycznych wartościach, które stały się nam tak bliskie, że uznajemy je za przysługujące człowiekowi od urodzenia.

„Czasami mogłoby się wydawać, że UE i NATO mają swoje siedziby nie w tym samym mieście, ale na dwóch różnych planetach”

W tych nowych okolicznościach nasi obywatele domagają się więcej bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy żyją w państwach członkowskich UE, NATO, czy obu organizacji. Jako liderzy, naszym demokratycznym obowiązkiem jest sprostać tym wymaganiom. Europa jest w stanie i powinna robić więcej, aby wzmacniać nasz potencjał oraz gotowość, włącznie ze zwiększaniem wydatków w sposób bardziej odpowiedzialny. Jednak nasze europejskie inicjatywy nie powinny być alternatywą dla współpracy z NATO. Zamiast ulegać iluzji niezależnego działania, powinniśmy zwiększać naszą wartość jako sojusznika NATO. Dlatego dzisiaj apelujemy o wzmocnienie strategicznego partnerstwa pomiędzy Unią Europejską a Paktem Północnoatlantyckim. Mimo że nasze bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne jest ze sobą blisko powiązane, czasami mogłoby się wydawać, że UE i NATO mają swoje siedziby nie w tym samym mieście, ale na dwóch różnych planetach.


„Chcemy być gotowi na zagrożenia hybrydowe”

Nasze dwie organizacje, częściowo zrzeszające te same, lecz także różne państwa członkowskie, działają w oparciu o swoje własne zasady oraz procedury. Z drugiej strony, uzupełniają się oraz wzajemnie wzmacniają. Dlatego działanie w ściślejszej współpracy ma sens. W sytuacji zagrożenia hybrydowego dla jednego z naszych członków lub instytucji, chcemy być gotowi reagować i koordynować nasze działania. W równym stopniu chcemy przeciwdziałać atakom. Dlatego też zamierzamy doskonalić nasze wzajemne relacje, pogłębiać wymianę informacji między naszymi sztabami oraz prowadzić równoległe i skoordynowane ćwiczenia. Chodzi tu o realne zagrożenia: obiektem ataku może być kluczowa infrastruktura, nasz system bankowy może paść ofiarą hakerów, nasi obywatele mogą być narażeni na kampanie dezinformacyjne prowadzone za pomocą mediów społecznościowych. Jako że nasze bezpieczeństwo przeważnie rozstrzyga się na granicach z naszymi partnerami i sąsiadami, pomożemy im rozwijać potencjał w zakresie reagowania na różnego rodzaju wyzwania dla bezpieczeństwa i obrony.

Wierność wspólnym wartościom to powód, dla którego jesteśmy się bronić wzajemnie

Na koniec chciałbym powiedzieć, że łączy nas dużo więcej niż tylko wspólne zagrożenia. W Traktacie Północnoatlantyckim jego strony zadeklarowały, że  cytuję  „są zdecydowane ochraniać wolność, wspólne dziedzictwo i cywilizację swych narodów, oparte na zasadach demokracji, wolności jednostki i rządów prawa.” Na tych samych zasadach oparte są traktaty założycielskie Unii Europejskiej. Wierność tym wartościom pozostaje nie tylko warunkiem spójności naszej wspólnoty, ale jest to de facto powód, dla którego jesteśmy gotowi bronić się wzajemnie. Każdy kto osłabia te wartości, prędzej czy później doprowadzi do osłabienia naszego bezpieczeństwa.
Nasza współpraca jest strategicznym priorytetem, a naszą największą siłą jest wspólnota wartości i celów.

Tusk na konferencji z Obamą i Junckerem: Ktokolwiek podważa fundamenty liberalnej demokracji, szkodzi USA i Europie

Tusk na konferencji z Obamą i Junckerem: Ktokolwiek podważa fundamenty liberalnej demokracji, szkodzi USA i Europie

To moje trzecie, a zarazem ostatnie warszawskie spotkanie z Barackiem Obamą jako prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ale wierzę, że zobaczymy się jeszcze nie raz, tu w Polsce, może już w innych mniej oficjalnych rolach. Będziesz tu zawsze najserdeczniej witanym gościem. – powiedział Donald Tusk na starcie wspólnej konferencji z prezydentem USA Barackiem Obamą i szefem KE Jean-Cluudem Junckerem:

Przez wiele lat współpracowaliśmy nad wzmocnieniem relacji miedzy Europą a Stanami Zjednoczonymi. Dziś potrzeba takich wysiłków jest jeszcze bardziej widoczna. Pamiętam, jak 27 lat temu w moim rodzinnym Gdańsku Solidarność witała Prezydenta Georga Busha seniora pod słynną bramą Stoczni Gdańskiej. Skandowaliśmy wtedy „nie ma wolności bez solidarności”. Już wtedy wiedzieliśmy, że nasza świeżo wywalczona wolność wymagać będzie obrony i gwarancji, co w globalnym wymiarze znaczyło jak najbliższą współpracę pomiędzy Europą i USA. Dziś możemy tamto hasło powtórzyć, zmieniając je tylko trochę; zachowało swoje znaczenie. Nie będzie w Europie wolności bez atlantyckiej solidarności. Troska o jedność całej politycznej wspólnoty Zachodu jest kluczowa, niezależnie od tego czy rozmawiamy o konsekwencjach referendum w Wielkiej Brytanii, sytuacji na Ukrainie czy o naszych przyszłych umowach handlowych. Mamy świadomość, ile siły trzeba włożyć, ile nowych argumentów przedstawić, aby powstrzymać polityczną entropię i dezintegrację.

Jak podkreślił:

Wiemy, że konsekwencje geopolityczne Brexitu mogą być bardzo poważne. W europejskim i amerykańskim interesie jest utrzymanie jak najbliższych relacji UE z UK w przyszłości. Ale równie istotne jest wysłanie czytelnego sygnału całemu światu, że Brexit jest, smutnym i znaczącym, ale tylko incydentem, a nie początkiem procesu. Wszystkim naszym oponentom wewnętrznym i zewnętrznym, którzy chcą, aby po Brexicie nastąpił kolejny odcinek serialu, chcę wyraźnie powiedzieć: ciąg dalszy nie nastąpi.

Dla współpracy transatlantyckiej nie ma dobrej alternatywy. Wszyscy, którzy cenią nasze fundamentalne wartości: wolność, rządy prawa, demokrację, prawa człowieka i obywatela winni działać na rzecz tej współpracy. To jest istota naszej więzi, między Ameryką, zwaną nowym światem, a Europą, zwaną starym kontynentem. Wiemy jednak, że prócz starego i nowego jest też inny świat, z innymi wartościami i innymi celami strategicznymi. I ma on swoich sojuszników także w USA, w Europie i tu w Polsce. W debatach publicznych w Waszyngtonie, Londynie, Berlinie, Paryżu czy Warszawie pojawiają się coraz częściej hasła antydemokratyczne, wzywające do narodowego egoizmu, izolacjonizmu, eurosceptycyzmu. Warto, abyśmy dziś wyraźnie zadeklarowali, że kto występuje przeciwko Ameryce, szkodzi Europie, kto atakuje Unię Europejską, szkodzi Ameryce. Kto podważa fundamenty liberalnej demokracji szkodzi jednej i drugiej.

Jak podsumował:

„Budowaliśmy ją wytrwale po obu stronach Atlantyku. Podążaliśmy tropem tych samych nauczycieli, inspirowały nas te same filozofie polityczne. Musimy zachować to dziedzictwo, bogate i zaskakująco świeże. Mi na przykład do głowy przyszedł cytat z Thomasa Jeffersona trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych: Gdy idzie o władzę, nie mówmy więcej, że wystarczy zaufanie wobec tego, który ją sprawuje. Skrępujcie go zatem łańcuchami Konstytucji po to, by nie mógł czynić zła”

Po wakacjach programowe starcie PO i Nowoczesnej. Liderzy .N zapowiadają kongres we wrześniu

Po wakacjach programowe starcie PO i Nowoczesnej. Liderzy .N zapowiadają kongres we wrześniu

Politycy Nowoczesnej zapowiadają na wrzesień duży kongres, na którym ma zostać przyjęta ostateczna wersja tworzącego się od kilku miesięcy programu formacji Ryszarda Petru.

Jako pierwsza kongres programowy na po wakacjach zapowiedziała Platforma, dziś swoje plany ogłosili liderzy .N. Podobny czas organizacji dwóch kongresów zapowiada programowe starcie dwóch największych sił opozycyjnych.

Jak mówiła w piątek w Sejmie wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer:

„Nowoczesna postanowiła konsekwentnie prezentować kolejne punkty naszego programu, który dziś ma 14 rozdziałów. Poszczególne jego punkty będą opracowywane, poddawane konsultacjom w ramach sieci „Lepsza Polska”. Będą prezentowane na kolejnych konferencjach prasowych, pierwsza była na temat edukacji. Robocze programy Nowoczesnej będą w najbliższym czasie rozsyłane do ekspertów, stowarzyszeń, środowisk opiniotwórczych. Po tym, jak zostaną rozesłane – pod koniec przyszłego tygodnia – będą one dostępne na naszej stronie internetowej, by mogli je zobaczyć wszyscy Polacy”

Najbliższe tygodnie mają być też czasem intensywnego tournee polityków Nowoczesnej po Polsce, by – jak zaznaczają liderzy tej partii – móc skonfrontować propozycje programowe z oczekiwaniami Polaków.

W czwartek senackie komisje zajmą się ustawą o TK. Rozpatrzenie przez Senat za 2 tygodnie

W czwartek senackie komisje zajmą się ustawą o TK. Rozpatrzenie przez Senat za 2 tygodnie

Senat dopiero za 2 tygodnie zajmie się ustawą o TK – te informację, o której rano pisaliśmy na 300POLITYCE, potwierdził Stanisław Karczewski na briefingu. Ustawa ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na posiedzeniu 20 lipca.

Marszałek Senatu zapowiedział możliwość zmian w ustawie. – Poza możliwością decyzji i wpływu na to prezydenta, również, najprawdopodobniej, prezes Trybunału zostanie upoważniony do tego, aby decydować o kolejności rozpatrywania wpływających spraw do TK – mówił.

Poinformował też, że skierował ustawę do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej. Wspólne posiedzenie ma odbyć się w najbliższy czwartek, 14 lipca.

Duda na Warsaw Summit Experts’ Forum: NATO musi dowieść w Warszawie, że jest i będzie wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju

Duda na Warsaw Summit Experts’ Forum: NATO musi dowieść w Warszawie, że jest i będzie wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju

Jak mówił prezydent Andrzej Duda na rozpoczęciu konferencji Warsaw Summit Experts Forum przed szczytem NATO:

„Podstawową funkcją NATO jest obrona pokoju”. To przesłanie lorda Ismaya jest obecne w tytule tej konferencji. Po ponad ćwierć wieku od zakończenia Zimnej Wojny, gdy historia miała dobiec końca, powracamy do myśli jednego z założycieli Sojuszu. Aneksja Krymu, konflikt w Donbasie, wojna w Syrii, terroryzm, masowe migracje szczególnie mocno uderzyły w nasze przekonanie o trwałości i stabilności istniejącego porządku międzynarodowego. Pośród obywateli naszych państw rośnie obawa o przyszłość świata w kształcie, który znamy. To wielkie zobowiązanie na barkach polityków. Musimy wspólnie zrobić wszystko, aby umożliwić naszym obywatelom realizacje ich pragnienia – życia w pokoju. Sojusz musi wykazać się jednością, solidarnością, determinacją w realizacji tego podstawowego zadania”

Jak podkreślił:

„NATO musi dowieść w Warszawie, że jest i będzie wiarygodnym sojuszem na rzecz pokoju, wolności i demokracji. Aby mogło nim pozostać, Konieczne jest znaczne wzmocnienie jego potencjału odstraszania i obrony. Niezależnie od kierunków, z których płyną zagrożenia i ich charakteru, razem musimy pokazać, że nie ma naszej zgody na politykę zastraszania i agresji”

Jak dodał:

„Nie może być mowy o faworyzowaniu któregokolwiek z nich – chcę to podkreślić ze szczególną mocą. Sprzeciwiamy się regionalizacji bezpieczeństwa i reglamentacji na poszczególne flanki. Bezpieczeństwo nie jest towarem, jest wartością i każde państwo zasługuje na nie w tym samym stopniu”

Brudziński o komisji śledczej: Tusk ma powody do obaw. Najprawdopodobniej będzie miał duży orzech do zgryzienia


Brudziński o komisji śledczej: Tusk ma powody do obaw. Najprawdopodobniej będzie miał duży orzech do zgryzienia


Jak mówił Joachim Brudziński w „Polityce przy kawie” TVP1:

„Na plus Donalda Tuska przemawia to, że w przeciwieństwie do Aleksandra Kwaśniewskiego nie powiedział, że może stanąć przed komisją, żeby zatańczyć, zaśpiewać, tylko jest gotowy stanąć. Nie ma świętych krów, jeżeli mieliśmy do czynienia z takim patologicznym, żeby nie powiedzieć mafijnym systemem funkcjonowania czy styku polityki i biznesu, wymiaru sprawiedliwości, to w jak soczewce pokazuje to afera Amber Gold. Mam takie przekonanie, że buńczuczna i bojowa postawa bierze się stąd, że nikt lepiej od samego premiera Tuska nie wie, jakim zagrożeniem dla jego dawnego obozu politycznego może być próba wyjaśnienia tej afery. Tu chodzi o to, że ponad 11 tys. ludzi zostało poszkodowanych”

To nie kto inny jak syn premiera Tuska, zatrudniony przez człowieka, który miał 9 wyroków za oszustwa i był dopuszczany do tego, żeby móc stworzyć taką piramidę finansową. Donald Tusk ma powody do obaw. Ta jego bojowa postawa bierze się stąd, że najprawdopodobniej będzie miał duży orzech do zgryzienia – dodał polityk PiS.

Brudziński: Pytania opozycji mają sens tylko wtedy, gdy odnoszą się do ustawy, a nie są tyradą

Brudziński: Pytania opozycji mają sens tylko wtedy, gdy odnoszą się do ustawy, a nie są tyradą


Jak mówił Joachim Brudziński w „Polityce przy kawie” TVP1:

„Zobaczmy, co dzieje się w największej partii opozycyjnej, jaką jest PO. Tłuką się tam, aż pióra fruwają. Co ta dzisiejsza opozycja miałaby do zaoferowania Polakom, gdyby zabrakło awantur? W oparciu o jakie emocje społeczne pan Kijowski czy inni politycy, którzy postawili na tzw. KOD, wokół jakich emocji ogniskowano by opinię publiczna?”

Nie mam żadnych wątpliwości [co do tego, jak przebiegały prace nad nową ustawą o TK]. Obserwuję to zarówno z poziomu prezydium Sejmu… Zarzut łamania regulaminu sprowadza się do tego, że marszałek Sejmu [Marek Kuchciński lub wicemarszałkowie], nie chcemy dopuścić do warcholstwa czy awantur. Regulamin, na którym powołuje się opozycja, pisze wyraźnie, że w II czytaniu marszałek może dopuścić do zadawania pytań, ale nie musi. Wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem. Zadawanie pytań ma sens, jeżeli pytania odnoszą się do konkretnych zapisów ustawy, a nie są tyradą – dodał wicemarszałek Sejmu.

O 13:30 Duda spotka się z Obamą

O 13:30 Duda spotka się z Obamą

O 9:00 prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezmą udział w Warsaw Summit Expret’s Forum „NATO in defence of peace: 2016 and beyond” na Stadionie Narodowym.

O 13:30 prezydent Duda spotka się z prezydentem USA Barackiem Obamą. Oświadczenia prezydentów – bez pytań – zaplanowano na 14:15. O 14:30 nastąpi oficjalne powitanie przez Dudę i Stoltenberga szefów państw i rządów, a o 15:15 – family photo.

O 15:30 odbędzie się sesja Rady Północnoatlantyckiej, a o 19:20 – pokaz przelotu formacji samolotów. Z kolei o 20:30 odbędzie się obiad roboczy szefów państw i rządów.