Live

Miller: Żal, że KOD został tak zmajoryzowany przez partie polityczne. Jak obywatele czują się, gdy na czele manifestacji są liderzy polityczni?

Miller: Żal, że KOD został tak zmajoryzowany przez partie polityczne. Jak obywatele czują się, gdy na czele manifestacji są liderzy polityczni?

– Jest mi żal, że ta obywatelska inicjatywa została tak zmajoryzowana przez partie polityczne. Bo wielu ludzi tam przychodzących jest na manifestacjach z potrzeby serca. Tylko jak ci ludzie się czują, gdy widzą na czele tych manifestacji liderów znanych partii politycznych? – pytał dziś w TVP Info Leszek Miller. I przekonywał: – Lepiej, żeby tych liderów tam w ogóle nie było.

Gliński: Nie sądzę, żeby projekt PiS-u zmian w Konstytucji z 2010 roku był aktualny

Gliński: Nie sądzę, żeby projekt PiS-u zmian w Konstytucji z 2010 roku był aktualny

Jak mówił Piotr Gliński w rozmowie z Dorotą Gawryluk w „Gościu Wydarzeń” Polsat News:

„Temat zmiany Konstytucji to temat, który zgłaszaliśmy w czasie kampanii – dość istotny, systemowy. Teraz chociażby dlatego, że mija prawie 20 lat od uchwalenia polskiej Konstytucji. Okazuje się, że ta Konstytucja jest bardzo różnie interpretowana. Być może trzeba napisać, która porządkuje pewne sprawy, która uaktualnia pewne sprawy. Wtedy, kiedy ona powstała, nie byliśmy w NATO, w UE. Poza tym jest nowa siła polityczna na polskiej scenie, jak Kukiz ’15. Oni bardzo silnie domagają się zmian w Konstytucji i podkreślają głównie kwestie referendalne”

Nie sądzę, żeby projekt PiS-u zmian w Konstytucji z 2010 roku był aktualny. Myśmy zresztą mówili że to nie jest aktualny projekt – dodał wicepremier.

Kukiz ’15 powołuje Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów. „Ma być słyszalnym głosem, z którym trzeba się liczyć”

Kukiz ’15 powołuje Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów. „Ma być słyszalnym głosem, z którym trzeba się liczyć”

Posłowie Kukiz ’15 ogłosili w Sejmie Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów, które ma – jak twierdzą – zjednoczyć rolników i konsumentów, aby byli jednym głosem, który zostanie wysłuchany m.in. podczas debat publicznych. Jak mówił na konferencji poseł Jarosław Sachajko:

„PSL zajęło się ochroną miejsc pracy dla członków swoich rodzin i na tym skupia wszelkie wysiłki. PiS, jeśli chodzi o wieś, interesuje się tylko zatrudnianiem swoich członków w różnego rodzaju spółkach i agencjach rolnych”

Główne cele stowarzyszenia to zjednoczenie polskich rolników, producentów zdrowej żywności, przetwórców i konsumentów oraz zrównanie ich szans na polskim rynku z dużymi organizacjami, które obecnie są mocno premiowane jeśli chodzi o pomoc finansową czy promocję.

W tym celu stowarzyszenie chce m.in. powoływać powiatowe, regionalne i ogólnopolskie spółdzielnie jednoczące właśnie rolników, producentów, przetwórców żywności i konsumentów. Ma być słyszalnym głosem, z którym trzeba się liczyć.

Plan PiS na prace nad zmianą Konstytucji: najpierw dyskusja w partii, później ankieta konstytucyjna „z udziałem wybitnych prawników”

Plan PiS na prace nad zmianą Konstytucji: najpierw dyskusja w partii, później ankieta konstytucyjna „z udziałem wybitnych prawników”

Rzecznik klubu PiS zaprezentowała dziś na konferencji prasowej w Sejmie nowy pomysł w związku z pracami nad zmianą Konstytucji:

„Chcemy zmianę Konstytucji rozpocząć od dyskusji wewnątrz własnej partii, z naszymi ekspertami, konstytucjonalistami. Kolejnym krokiem, jaki będziemy chcieli zaproponować, to stworzenie ankiety konstytucyjnej z udziałem wybitnych prawników, konstytucjonalistów, politologów, tak, by efektem takiej ankiety były konkretne propozycje, dyskutowane później ze wszystkimi siłami politycznymi. Tak, by dawały podstawę ku merytorycznej dyskusji, w jakim kierunki zmieniać Konstytucję”

Jak mówiła Beata Mazurek:

„Jeśli będziemy mieli listę tych osób, to z pewnością taką listę państwu przedstawimy (…) Na dzień dobry dyskusja z prezesem Rzeplińskim na pewno prowadzona nie będzie”

Rzeczniczka powiedziała też, iż w przyszłym tygodniu marszałek Kuchciński zaprosi partyjnych liderów na spotkanie.

Prezydent Duda w Dzień Strażaka: Sprawność tej służby to jedna z najważniejszych składowych silnego państwa

Prezydent Duda w Dzień Strażaka: Sprawność tej służby to jedna z najważniejszych składowych silnego państwa

Jak mówił prezydent Duda:

„To święto wspaniałej służby, niezwykle przez Polaków cenionej. Bez której nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania państwa. Sprawność tej służby, oddanie to jedna z najważniejszych składowych tworzących silne państwo. Składam te życzenia i jednocześnie serdecznie dziękuję. Chcę to podkreślić – także ochotnicza straż pożarna jest służbą piękną i niezwykle docenianą. Bo też organizuje życie społeczne – w mniejszych miastach, wioskach. W to piękne święto chce wyrazić nadzieję, że jako prezydent RP razem z premier, z ministrami, z parlamentem będziemy budować coraz większy potencjał straży pożarnej”

Jak mówiła premier Szydło:

„To jest bardzo ważna służba, która streszcza się pięknie: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Czujemy się bezpiecznie, bo wiemy, że wy czuwacie. Dążymy wszystkich starań, aby wyposażenie i warunki pracy strażaków były godne, byście mieli do dyspozycji najlepszy sprzęt”

Prezydent w trakcie uroczystości awansował m.in. Komendanta Głównego KGPSP Leszka Suskiego na stopień nadbrygadiera.

fot. KPRP

PO oskarża PiS i Pocztę Polską o blokowanie informacji o marszu 7 maja. „Opozycja nie ma prawa wysłać listu, trzeba mieć odpowiednie poglądy”

PO oskarża PiS i Pocztę Polską o blokowanie informacji o marszu 7 maja. „Opozycja nie ma prawa wysłać listu, trzeba mieć odpowiednie poglądy”

Platforma Obywatelska oskarża Pocztę Polską i PiS za celowe blokowanie informacji o marszu 7 maja, który odbędzie się w Warszawie. Rzecznik klubu PO przyznał dziś w Sejmie, iż jego partia zapłaciła Poczcie ponad 100 tys. zł za bezadresowe rozniesienie ulotek mieszkańcom Warszawy i okolic (chodzi o 800 tys. sztuk ulotek). Polityk mówił dziennikarzom, iż po początkowej zgodzie, Poczta Polska odmówiła jednak rozniesienia ulotek przed 7 maja:

„To sytuacja nadzwyczajna, niewynikająca z biznesowego zarządzania Pocztą Polską. To przejaw politycznego kierowania tą instytucją, czynniki 'dobrej zmiany’ wykorzystały sytuację. Od wielu miesięcy obserwujemy, jak ta pajęczyna polityczna PiS oplata państwowe instytucje, które realizują interesy PiS”

Grabiec dodawał, iż PiS jest przestraszone sobotnim marszem i celowo zniechęca Polaków do wzięcia w nim udziału.

Jak stwierdził Cezary Tomczyk: – Okazuje się, że nawet, by wysłać list w Polsce, trzeba mieć odpowiednie przekonania polityczne. I ktoś, kto jest w opozycji, nie ma do tego prawa.

Gowin o powołaniu Instytutu Wolności Nauki: Nie widzę dzisiaj potrzeby powoływania jakiejkolwiek nowej instytucji

Gowin o powołaniu Instytutu Wolności Nauki: Nie widzę dzisiaj potrzeby powoływania jakiejkolwiek nowej instytucji

Jarosław Gowin był pytany przez Agnieszkę Burzyńską w programie Faktu24 i Onetu „Burza polityczna” o zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego dot. powołania Instytutu Wolności Nauki:

„Jarosław Kaczyński nie zapowiedział powołania takiej instytucji. Powiedział, że być może. Nie znam koncepcji tego instytutu, a nie wydaje mi się, żebyśmy w celu słusznym, udrożnienia kanałów awansu, zwłaszcza dla młodego pokolenia, a czasem dla tych, który ze względów politycznych byli blokowani, żebyśmy musieli tworzyć osobną instytucję. Trzeba przewentylować polski świat akademicki, stworzyć takie standardy, żeby środowisko samo broniło się przed patologiami”

– Pierwszy raz usłyszałem o tym, ale mamy czas na rozmowy. Nie wydaje mi się konieczne, aby jakakolwiek nowa instytucja w tym obszarze była potrzebna. Natomiast trzeba przemyśleć na nowo formułę konkursów – mówił wicepremier i minister nauki.

Na końcu powtórzył: – Nie widzę dzisiaj potrzeby powoływania jakiejkolwiek nowej instytucji, chociaż dostrzegam problem zablokowania kanałów awansu.

Gowin: Zmiana Konstytucji możliwa w tej kadencji. Prawdopodobne pójście w kierunku modelu silnej prezydentury

Gowin: Zmiana Konstytucji możliwa w tej kadencji. Prawdopodobne pójście w kierunku modelu silnej prezydentury

Jak mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Agnieszką Burzyńską w programie Faktu24 i Onetu „Burza polityczna”:

„Wbrew temu, co się uważa, nie wykluczam, że w tej kadencji będzie większość konstytucyjna. Nie w następnej. Zobaczymy, co będzie dalej działo się w Platformie. Zobaczymy, czy część polityków tej partii nie dostrzeże faktu, że taka totalna opozycja jest drogą donikąd. Dzisiaj nie ma rozmów. Najpierw musimy wygasić spór o TK i to zadanie numer 1. Jestem umiarkowanym, ale jednak optymistą. Rozmowy nt. znalezienia kompromisu będą kontynuowane”

Polacy upodobali sobie wybory prezydenckie, więc mnie się wydaje, że dzisiaj bardziej prawdopodobne jest pójście w kierunku modelu silnej prezydentury – stwierdził polityk PiS. Jak mówił dalej:

„Przyklasnę propozycji zmiany Konstytucji. Zdecydowanie powinniśmy zmienić. To już będziemy dyskutować wtedy, kiedy pojawi się Komisja Konstytucja. Jestem akurat przeciwnikiem zawarowywania przywilejów socjalnych, które mogą okazać się nierealistyczne. Jeżeli chodzi o sprawy gospodarcze, powinniśmy wiekszą swobodę pozostawić rządowi – nie tylko temu, ale każdej kolejnej ekipie”

Jarosław Kaczyński zaznaczył słusznie, że takie referendum nie miałoby mocy wiążącej. Byłoby dodatkowa wskazówką dla parlamentu i nie wykluczam, że warto zasięgnąć takiej rady ze strony obywateli – dodał Gowin.

Prezydent Duda: Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii

Prezydent Duda: Przed nami wielki proces usprawniania polskiej armii

– Przed nami, już rozpoczęty, wielki proces usprawniania polskiej armii, jej elementu obronnego. To oznacza jej modernizację, wyposażenie w nowy sprzęt. Trzeba to przeprowadzić bardzo dobrze od strony planistycznej, trzeba wyposażyć armię w najlepszy sprzęt i trzeba to zrobić mądrze. To także poprawa funkcjonowania struktur dowodzenia – mówił dziś na uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda. Prezydent wręczył gen. Mieczysławowi Gocułowi akt mianowania na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Dla genenerała będzie to druga, trzyletnia kadencja na tym stanowisku.

Grupiński: Zdenerwowała mnie wypowiedź prezydenta Dudy. Czy on rozumie, w jakim czasie żyje?

Grupiński: Zdenerwowała mnie wypowiedź prezydenta Dudy. Czy on rozumie, w jakim czasie żyje?

Jak mówił w „Salonie politycznym Trójki” Rafał Grupiński:

” Powiem to wprost, mnie bardzo zdenerwowała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który mówi, że to konstytucja z 1997 r. konstytucja okresu przejściowego. Jeśli ktoś z trudem – dzięki Solidarności – odzyskaną niepodległość nazywa okresem przejściowym, to ja zaczynam się denerwować i zastanawiam się, czy prezydent rozumie, w jakim czasie żyje. I jaką funkcję pełni? Czy on tego kompletnie nie rozumie i chce zupełnie innego ustroju? To brzmi, jakby niepodległość była okresem przejściowym”

Grupiński podkreślił też, że rozmowy o zmianie konstytucji można rozpocząć tylko po rozwiązaniu obecnego sporu o TK – po wydrukowananiu wyroku i po przyjęciu ślubowania.

Magierowski: Konstytucja z 1997 r. nie przystaje do obecnych warunków politycznych, gospodarczych, społecznych

Magierowski: Konstytucja z 1997 r. nie przystaje do obecnych warunków politycznych, gospodarczych, społecznych

– Konstytucja z 1997 r. nie przystaje do obecnych warunków politycznych i geopolitycznych, gospodarczych, społecznych; w 1997 r. nie byliśmy ani członkami NATO, ani UE. Ten 20-letni okres to dobry moment, żeby zastanowić się przynajmniej nad zmianami lub nad tym, czy napisać Konstytucję na nowo. Dziś niektóre przepisy Konstytucji są właściwie martwe – mówił dziś w Radiu Zet Marek Magierowski.

HGW: Schetyna musi uważać na swój wizerunek. Ma taki, że może się mścić

HGW: Schetyna musi uważać na swój wizerunek. Ma taki, że może się mścić

– W skali 1-10 Grzegorzowi Schetynie dałabym ocenę między 7 a 8 – przyznała Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z Konradem Piaseckim w Kontrwywiadzie RMF. Jak mówiła:

„Rządzenie Platformą nie jest proste. Schetyna powinien uważać, żeby nie było takiego wizerunku [że sterują nim czystki i osobiste porachunki], chociaż nie da się ukryć, że ci, którzy odeszli na Dolnym Śląsku, to rzeczywiście były osoby zaproponowane przez Rafała Dutkiewicza. Musi pewną dyscyplinę trzymać, ale musi uważać na swój wizerunek. Wizerunek ma taki, że może się mścić, chociaż w wielu przypadkach w regionach nie działo się dobrze”