Live

Gasiuk-Pihowicz: Pan Petru bardzo ciężko pracuje, nie ma aż tak dużo czasu na ogarnianie mediów społecznościowych, jak prezydent

Gasiuk-Pihowicz: Pan Petru bardzo ciężko pracuje, nie ma aż tak dużo czasu na ogarnianie mediów społecznościowych, jak prezydent

Adam Bielan w „Faktach po Faktach” żartował z pomyłki, która pojawiła się dziś na profilu Ryszarda Petru na Facebooku. Jak mówił senator PiS:

„W spory aksjologiczne między PiS a PO, czy mamy IV, czy III RP, dumnie wchodzi Ryszard Petru i mówi, że mamy I Rzeczpospolitą. Nowoczesna chyba powinna zmienić nazwę na „Tradycyjna”, bo pamiętajmy, że Konstytucja 3 maja wprowadzała w Polsce monarchię konstytucyjną”

Kamila Gasiuk-Pihowicz tłumaczyła, że „osoby odpowiedzialne za media społecznościowe czasami za bardzo się spieszą”. – Pewna nieścisłość się tutaj wdarła [do wpisu Petru] – przyznała posłanka. I stwierdziła, iż więcej czasu na „ogarnianie” mediów społecznościowych ma prezydent. – Niestety Ryszard Petru bardzo ciężko pracuje, aż tak dużo tego czasu nie ma – dodawała Gasiuk.

„Marsz Wkurzonych” w Gdańsku i „czerwona kartka dla rządu” w Katowicach – demonstracje KOD i opozycji 3 maja

„Marsz Wkurzonych” w Gdańsku i „czerwona kartka dla rządu” w Katowicach. KOD i opozycja 3 maja

3 maja w Gdańsku, Białymstoku i Katowicach odbyły się – z udziałem KOD i opozycji – demonstracje sprzeciwu wobec działań rządu. Jak mówił w Gdańsku Mateusz Kijowski:

„Dziś ta konstytucja [z 1997 roku] jest dla nas jedynym punktem zaczepienia, gdy mówimy o prawach i wolnościach obywateli”.

Później ulicami Gdańska przemaszerował „Marsz Wkurzonych”:

https://twitter.com/EligiuszLangner/status/727498022226153473

W Katowicach uczestnicy demonstracji pokazali rządowi „czerwoną kartkę”. Na manifestacji pojawiło się około dwóch tysięcy osób.

W Białymstoku KOD i opozycja zorganizowały „Marsz Pokoju”.

W Krakowie członkowie KOD uczestniczyli we wspólnym pochodzi z okazji Święta 3 maja, w Poznaniu odbyło się nocne czytanie Konstytucji z udziałem prezydenta Jaśkowiaka.

fot. TT Monika Rosa

Duda: Konstytucja z 1997 to konstytucja czasu przejściowego

Duda: Konstytucja z 1997 to konstytucja czasu przejściowego

Jak mówił prezydent Duda w przemówieniu na pl. Zamkowym:

Co z tego, że w konstytucji jest mowa o osobach niepełnosprawnych, kiedy w art. 69 jest mowa o tym, że władze publiczne powinny im zapewnić pomoc w zapewnieniu egzystencji. Wszyscy wiemy po latach, co to znaczy – po prostu przeżycie, życie de facto w ubóstwie. Tymczasem w konstytucji powinna być mowa o życiu godnym, na takim poziomie, na jakim powinien znajdować się człowiek i jaki państwo powinno zapewnić temu, który został dotknięty niepełnosprawnością. To szczególne zwrócenie uwagi ze strony państwa i szczególne zwrócenie uwagi na potrzeby rodziny wychowującej dzieci. Zwłaszcza wychowującej dzieci dotknięte niepełnosprawnością. To są bohaterowie, których państwo powinno mieć pod szczególną opieką. Gdzie te standardy, które we współczesnym świecie wyznaczają nowoczesność, które wyznaczają siłę państwa. Bo państwo zawsze jest silne siłą swoich obywateli i także tego, jak są traktowani w państwie.

„Konstytucja czasu przejściowego”

I to jest niezwykle ważne, i to przyszła konstytucja powinna gwarantować. I o tym właśnie w aspekcie tej przyszłej konstytucji powinniśmy przede wszystkim rozmawiać. O tym jak przez nią ma być chroniony obywatel, czyli suweren. Muszą być przez nią wzmocnione zapisy dotyczące np. świadczeń emerytalnych. Jak to się stało, że w obliczu konstytucji, która teoretycznie o tym mówi, w obliczu TK, który teoretycznie ma bronić praw obywatelskich podwyższono Polakom wiek emerytalny i nie mieli tu żadnej ochrony. Jak napisano konstytucję i jak jej strzeżono, skoro coś takiego uznano za legalne? Przecież nie o to chodzi, suweren ma przede wszystkim głos. A oczekiwanie społeczne, to oczekiwanie spokojnego życia i bezpieczeństwa, także socjalnego. Jak to się stało, że tylu ludzi znalazło się poza ochroną kodeksu pracy? Dziś rzeczywiście, po prawie 20 latach funkcjonowania tej konstytucji: To jest konstytucja czasu przejściowego, nie wszystko udało się w niej na pewno dobrze uregulować. Nie wolno nam nad tym przejść do porządku dziennego. Powinniśmy to naprawić, po spokojnej debacie.

fot. KPRP

Duda: Należy pochylić się nad konstytucją z 1997 r i przygotować nowe rozwiązania

Duda: Należy pochylić się nad konstytucją z 1997 r i przygotować nowe rozwiązania

Jak mówi w przemówieniu na placu Zamkowym prezydent Duda:

„Dobrze, że Rzeczpospolita po 1989 r. znów Konstytucję 3 Maja czci. Ale powinna również na tę Konstytucję 3 maja uważnie patrzeć. Na to w jaki sposób została przyjęta, po co została przyjęta i jakie na tamte czasy -225 lat temu, jaśnie oświeconych monarchii – wtedy były jej postanowienie. Jak mówi o narodzie, wolności i sprawiedliwości, przestrzegania praw. Dziś, gdy znowu wraca dyskusja na temat polskiej konstytucji, tej z 1997 roku, ja mówię jako prezydent tak: Należy się pochylić nad konstytucją, wnikliwie zastanowić się nad zmianami i przygotować nowe rozwiązania. Ale nie tylko w gabinetach, przygotować je także w debacie z suwerenem, jakie jest polskie społeczeństwo: w debacie z przedstawicielami związków zawodowych, organizacji pozarządowych, oczywiście posłów i senatorów”