Live

Premier Szydło na Dzień Flagi z dziećmi z domu dziecka w Kętach. Złoży też życzenia Polonii

Premier Szydło na Dzień Flagi z dziećmi z domu dziecka w Kętach. Złoży też życzenia Polonii

2 maja przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbędzie się uroczystość wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Poza premier Szydło w uroczystościach udział wezmą dzieci z ośrodka wychowawczego w Kętach – to pomysł KPRM na budowanie przekazu o znaczeniu wspólnoty i patriotyzmu w Dzień Flagi. To kolejna wizyta w Warszawie dzieci z Domu Dziecka w Kętach. W czasie wcześniejszych spotkań z premier Beatą Szydło w Warszawie podopieczni placówki zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego i wspólnie oglądali mecz Polska-Irlandia na Stadionie Narodowym.

2 maja premier Szydło złoży również życzenia Polonii – nagranie życzeń będzie emitowane w TVP Polonia

Duda w Kaliszu: Dziś Polska jest w dużo lepszym stanie niż w 1989 r. Ale nie wszystko zostało zrobione dobrze

Duda w Kaliszu: Dziś Polska jest w dużo lepszym stanie niż w 1989 r. Ale nie wszystko zostało zrobione dobrze

Jak mówił prezydent Duda w Kaliszu, gdzie wziął udział w mszy w sanktuarium im. św. Józefa i spotkał się z przedstawicielami pielgrzymki ludzi pracy. Jak mówił:

„Państwo przybywacie do tej świątyni modlić się, dziękować za godność, którą sobie czujecie i w sobie macie. Ale przychodzimy też często by prosić o pracę, o godność pracy. O godziwą zapłatę, która umożliwia utrzymanie rodziny. Kiedy patrzymy przez ten pryzmat na naukę Jana Pawła II i polskie państwo, to trzy rzeczy nasuwają się jako zasadnicze: sprawiedliwość, wspólnota i wolność. Trzy elementy podstawowe. Sprawiedliwość – bo to właśnie sprawiedliwość oznacza, że praca powinna być dobrze wykonywana, ale za dobrze wykonywaną pracę należy się godziwe wynagrodzenie”.

Jak dodał:

„Polacy potrafią ciężko pracować i ciężko pracują. To pokazują nie tylko polskie dane, ale i dane Eurostatu i OECD. Do tego musi był dołączony drugi element: dobre prawo i dobre rządzenie. Co było przed 1989 r. wszyscy wiemy. Ale po 1989 r. gdy wszyscy głęboko wierzyliśmy, że Polska wychodzi na prostą, że będziemy budować państwo na poziomie Zachodu. Otóż trzeba powiedzieć tak: z całą pewnością Polska jest w dużo lepszym stanie niż była wtedy. Z całą pewnością jesteśmy dziś zamożniejsi. Ale nie wszystko zostało zrobione dobrze. Być może na fali entuzjazmu „teraz wszystko musi przejść w prywatne ręce” wiele dobra, które było dobrem narodowym zostało zmarnowane. Często niestety zostało rozkradzione. I chociaż wielu ludzi wzięło sprawy w swoje ręce, to jednak poprzez upadek i zniszczenie wielu państwowych zakładów ludzie stracili pracę”

Jak powiedział: Dziś wielkim zadaniem ludzi władzy jest to odbudować. A zadaniem ludzi pracy jest budowa wspólnoty

fot. KPRP Krzysztof Sitkowski

„7 maja dajmy mocny sygnał przeciwko zakusom dobrej zmiany”. Petru w klipie Nowoczesnej o demonstracji opozycji

„7 maja dajmy mocny sygnał przeciwko zakusom dobrej zmiany”. Petru w klipie Nowoczesnej o demonstracji opozycji

W opublikowanym 1 maja klipie – w dzień rocznicy wejścia Polski do UE – politycy Nowoczesnej podkreślają znaczenie integracji europejskiej. Nie tylko dla Polski, ale też dla nich w życiu prywatnym. Przekaz dotyczy przede wszystkim tego, jak dużo Polska zyskała dzięki wejściu do Unii. Ryszard Petru mówi:

„7 maja dajmy mocny sygnał przeciwko zakusom dobrej zmiany, która chce nas wypchnąć z Europy. Tego dnia bądźmy wszyscy razem, ponad podziałami”.

W klipie występują poza nim m.in. Kamila Gasiuk-Pihowicz, Monika Rosa, Paweł Rabiej i inni politycy oraz działacze Nowoczesnej. W piątek klip o demonstracji 7 maja pokazała Platforma.

MB dla TVN: Ponad połowa badanych nie chce zmiany prawa aborcyjnego

MB dla TVN: Ponad połowa badanych nie chce zmiany prawa aborcyjnego

54% respondentów uważa, że prawo aborcyjne w ogóle nie powinno być zmieniane – wynika z sondażu Millward Brown na zlecenie Faktów TVN i TVN24. 29% badanych uważa, że powinno zostać złagodzone.

12% jest zdania, że prawo aborcyjne powinno zostać zaostrzone. 2% nie ma w tej sprawie zdania, a 2% odmówiło odpowiedzi.

Magierowski: Na własnej skórze odczułem aktywność Pawła Grasia

Magierowski: Na własnej skórze odczułem aktywność Pawła Grasia

Jak komentował w „Kawie na ławę” ujawniony przez „Do Rzeczy” fragment rozmowy Graś-Kulczyk o „Fakcie”:

Na własnej skórze odczułem aktywność Pawła Grasia w interweniowaniu w różnych mediach prywatnych. Przypomnę rozmowy Pawła Grasia z właścicielem „Rz” i „Uważam, rze”, gdzie miałem zaszczyt pracować. „Rzeczpospolita” została wyczyszczona z dziennikarzy niechętnych wobec poprzednich rządów. Dla mnie to jest sytuacja szczególnie bolesna. Absolutnie wierzę w to, że ta interwencja Pawła Grasia mogła przyczynić się do zwolnienia Grzegorza Jankowskiego.

Jak dodał:

„Jest jeszcze jeden dodatkowy element. Paweł Graś jest dziś prawą ręką przewodniczącego Rady Europejskiej. Najbliższy współpracownik przewodniczącego RE w sposób niemalże jawny próbuje naciskać na media prywatne – to jest obciążenie nie tylko dla niego samego, ale i dla instytucji europejskiej w której pracuje”.

Magierowski: Ta nowa propozycja PiS ws. TK to pewnego rodzaju test dla opozycji

Magierowski: Ta nowa propozycja PiS ws. TK to pewnego rodzaju test dla opozycji

Jak mówił w „Kawie na ławę” Marek Magierowski:

„Ta nowa propozycja PiS ws. ustawy o TK jest pewnego rodzaju testem dla opozycji, czy opozycja jest gotowa do rozmowy. Jest tam kilka elementów, które można uznać za ustępstwa. A opozycja nie chce ich dostrzec. Grzegorz Schetyna starannie realizuje scenariusz opozycji totalnej”

Zgorzelski z PSL o projekcie PiS ws. TK: To taka wrzutka majowa

Zgorzelski z PSL o projekcie PiS ws. TK: To taka wrzutka majowa

Nasz projekt został złożony rano, koryguję tu informacje mediów publicznych – mówił w „Kawie na ławę” Piotr Zgorzelski z PSL. Jak dodał:

„Ten projekt ws. TK to typowa wrzutka majowa. Moim zdaniem już teraz PiS nie może powiedzieć, że opozycja jest totalna i tylko krzyczy, bo na stole jest projekt ustawy konsensualnej autorstwa PSL i mamy projekt poważny w grze. Prawnicy nie zostawiają na nim suchej nitki. O godzinie 17, gdy wszyscy posłowie wyjeżdżają na majowy weekend, wychodzi marszałek Terlecki i mówi: mam projekt”

Profesorowie, który pracowali nad projektem, dopiero musieli robić oczy, gdy zobaczyli ten projekt. – dodał.

Tyszka: Zebraliśmy już 250 tysięcy podpisów pod referendum ws. uchodźców

Tyszka: Zebraliśmy już 250 tysięcy podpisów pod referendum ws. uchodźców

Jeśli te informacje się potwierdzą, to będzie świadectwo postępującej choroby psychicznej w Brukseli – wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka ostro komentował informacje „La Stampy”, że KE rozważa wprowadzenie kar za nieprzyjmowanie uchodźców. Jak dodał:

My zebraliśmy już 250 tysięcy podpisów pod referendum ws. przyjmowania uchodźców, proszę nie przyjmować żadnych uchodźców, dopóki Polacy się nie wypowiedzą.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przyznał, że propozycja kar jest „szokująca”, a taki zapis nie miałby podstawy prawnej.

Polityczna niedziela: Pochód Pierwszomajowy, marsze, PAD w Kaliszu z pracownikami i pracodawcami

Polityczna niedziela: Pochód Pierwszomajowy, marsze, PAD w Kaliszu z pracownikami i pracodawcami

Organizowany przez OPZZ, SLD, ZNP i inne ugrupowania lewicowe Pochód Pierwszomajowy rozpocznie się o 11:00. Start w Warszawie spod siedziby OPZZ – tam też zaplanowano przemówienia Jana Guza i Włodzimierza Czarzastego.

Następnie marsz przejdzie pod Sejm – tam wystąpią Krzysztof Gawkowski i Jarosław Marciniak z KOD. Główne hasła mają dotyczyć demokracji i państwa prawa, oraz godności pracy i wartości europejskich.

Wcześniej, o 10:30 swój marsz organizuje Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Ikonowicz na Facebooku zaprasza „wszystkich, którzy nie pogodzili się z tym, że istnienie lewicy odwołano”. W Warszawie odbędzie się także marsz narodowców – o 15:00.

Andrzej Duda spotka się z uczestnikami ogólnopolskich pielgrzymek ludzi pracy i pracodawców do sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. O 12:30 prezydent weźmie udział w Mszy Św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Następnie, o 14:00 PAD weźmie udział w uroczystościach przed pomnikiem św. Jana Pawła II. W tym punkcie planowane jest wystąpienie prezydenta.