Nowoczesna odsłania „Układ PiS” w państwowych spółkach i przedstawia sieć powiązań przy pomocy interaktywnej infografiki. Uruchamia też infolinię

Uruchomienie infolinii „Niebieski sygnalizator”, która ma zachęcać ludzi zatrudnionych w spółkach skarbu państwa, by ci informowali o zauważonych nieprawidłowościach w działalności tychże spółek, przygotowanie raportu przez prawników i ekonomistów (zespół monitorujący powstał w tym tygodniu) na temat działania spółek, a także praca nad rozwiązaniami, które „w sposób modelowy” mają sytuację w spółkach poukładać, by te – jako „dobro wspólne” – sprawnie i efektywnie funkcjonowały – to rozwiązania, które przedstawili dziś na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Nowoczesnej.

Politycy formacji Petru stworzyli także specjalną infografikę obrazującą „Układ PiS” w państwowych spółkach. Dzięki niej obywatele mają dowiedzieć się – na podstawie „prześwietlenia” 12 spółek Skarbu Państwa (ich liczba będzie poszerzana) – jacy ludzie powiązani z PiS obejmowali kolejno poszczególne etaty w spółkach. Tych osób ma być – jak zaznaczyła Paulina Hennig-Kloska – ponad 100. Nowoczesna otworzyła specjalną podstronę z interaktywną infografiką.

Jak mówił na czwartkowej konferencji poseł Paweł Rabiej:

„Niepokoi nas jakość kadr zarządczych. Analiza szczegółowa pokazuje, że mamy w spółkach SP wysyp Nikodemów Dyzmów – którzy nie potrafią zarządzać, nie zarządzali niczym wcześniej, bardzo rzadko ci ludzie potrafią zarządzać sami sobą. Drugą kwestią, która nas niepokoi, jest sprawa inercji. W tej chwili zarządy spółek są sparaliżowane, chowają się po kątach, boją się podjąć jakąkolwiek decyzję. Są częścią pewnego układu personalnego, który wyniósł ich na szczyt. I przez to spółki SP szybko wpadną w turbulencje”

Screenshot 2016-04-21 at 11.35.47