Live

Petru o „światełku w tunelu”: Ja szukam rozwiązania, a PiS odrzuca kompromis

Petru o „światełku w tunelu”: Ja szukam rozwiązania, a PiS odrzuca kompromis

Ryszard Petru w „Piaskiem po Oczach” na pytanie, czy jego słowa o „światełku w tunelu” po spotkaniu partyjnych liderów nie były błędem, odpowiedział:

„Nie kieruję się tylko i wyłącznie sondażami, zgłaszamy rzeczy, które są niepopularne. Uważam, że poszukiwanie rozwiązania jest czymś, czego Polacy oczekują. Chcę pokazać Polakom, że my też chcemy poszukać rozwiązania, a jeśli to będzie odrzucone, to chcę przekonać, że to PiS odrzuca kompromis. Ja nie mogę przekonywać wyłącznie przekonanych”

Jak mówił lider Nowoczesnej o postawie Platformy, ale również o zachowaniu Jarosława Kaczyńskiego:

„Postawy totalne na starcie zwykle przegrywały”

„Nie ma zgody na milczenie”. Protest posłanek Nowoczesnej przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej

„Nie ma zgody na milczenie”. Protest posłanek Nowoczesnej przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej

Posłanki Nowoczesnej protestowały na demonstracji pod Sejmem przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. W spotkaniu wzięły udział m.in. Joanna Scheuring-Wielgus, Katarzyna Lubnauer, Joanna Schmidt, Monika Rosa i Ewa Lieder. Całość przebiegała pod hasłem „Nie ma zgody na milczenie”. W trakcie protestu odczytano też apel do Pierwszej Damy. Jak mówiła Ewa Lieder:

„Macierzyństwo w Polsce przestanie być kojarzone ze stanem błogosławionym. Ten projekt ograniczy dostęp do badań prenatalnych. Odmówi kobietom i ich dzieciom właściwego leczenia. Odbierze kobietom podstawowe prawa zapisane w konstytucji. Czy ludzie jest karanie kobiet, które straciły dziecko w wyniku poronienia?”

Jak mówiła Monika Rosa:

„Nie pozwolimy, aby partie i ideologie zawłaszczyły naszą mądrość i odpowiedzialność. My możemy się różnić, ale to jest nasza wspólna sprawa – nie tylko kobiet. Też mężczyzn – bo często te trudne decyzje podejmujemy wspólnie. To dotyczy wszystkich obywateli RP. My jasno deklarujemy: Nowoczesna będzie głosowała za odrzuceniem tego projektu w I czytaniu. I do tego wzywamy wszystkie posłanki i posłów”.

Jak mówiła Joanna Scheuring-Wielgus:

„Poszłyśmy do Sejmu nie po to aby bezwiednie siedzieć w ławach poselskich, aby podnosić rękę na tak lub nie podnosić. Poszłyśmy po to, by zabierać głos w ważnych sprawach. By bronić TK, Konstytucji, puszczy, wegetarian, w obronie gorszego sortu. My jesteśmy tu po to, by pokazać, że potrafimy jako posłanki wspólnie wyrazić zdanie na jakiś temat. Że jesteśmy odważne, że potrafimy wspólnie powiedzieć: nie zgadzamy się

rosa1000ac

W środę Sejm zajmie się projektem dot. wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

W środę Sejm zajmie się projektem dot. wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

W środę o 13:45 Sejm zajmie się – w ramach pierwszego czytania – projektem dot. wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. To jeden z pomysłów rządu na uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w konsekwencji na zwiększenie wpływów do budżetu, dzięki czemu będzie można sfinansować wyborcze obietnice PiS. O projekcie MF pisaliśmy w grudniu.

Posiedzenie – które potrwa tylko dwa dni – zakończy środowy blok głosowań, który według wstępnego harmonogramu zaplanowano na 19:00 (zakończy się o 22:30). Niewykluczone, że już tego dnia Sejm wybierze nowego sędziego TK. Dzień wcześniej – we wtorek – kandydatem PiS zajmie się bowiem sejmowa komisja.

W tej chwili głosowania nie ma w planie, ale skoro 27 kwietnia upływa kadencja sędziego TK Mirosława Granata, to niewykluczone, że PiS już na tym posiedzeniu zdecyduje się wybrać Zbigniewa Jędrzejewskiego.

Petru: Nie dam się oszukać Kaczyńskiemu

Petru: Nie dam się oszukać Kaczyńskiemu

Ryszard Petru w siedzibie Facebook Polska wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi, czyli po prostu w facebookowym chacie. Lider Nowoczesnej był pytany m.in. o kryzys konstytucyjny i spotkanie z prezesem PiS:

„Jak się idzie na negocjacje to trzeba założyć dobre intencje. Nie dam się oczywiście oszukać Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wczoraj wysłałem list do JK z wezwaniem do przestrzegania prawa i kompromisu. Nowoczesna jako jedyna złożyła propozycję wyjścia z kryzysu konstytucyjnego”

Na pytanie internauty, jak można powstrzymać ewentualny rozlew krwi lub wojny domowej, Petru odpowiedział:

„Możemy tylko uważnie patrzeć PiS na ręce. Nie siedzimy w ich głowach. Patrząc na dotychczasowe kroki, można się spodziewać kombinacji przy ordynacji wyborczej”

Petru pytany o stanowisko ws. związków partnerskich stwierdził, że Nowoczesna jest „za”. Przyznał też, że uwielbia memy na swój temat.

Szydło: Rząd nie pracuje i nie pracował nad podniesieniem opłaty paliwowej

Szydło: Rząd nie pracuje i nie pracował nad podniesieniem opłaty paliwowej

Jak mówiła na konferencji prasowej w KRPM premier Beata Szydło:

„Polski rząd nie pracuje i nie pracował nad podniesieniem opłaty paliwowej. Ta dyskusja jest od wczoraj, ona została wywołana przez głosy eksperckie. Nie ma prac nad podniesieniem takie opłaty”.

Szydło: Stanowisko Grupy V4 nie zmienia się – nie będzie zgody na zmiany zasad dotyczących relokacji

Szydło: Stanowisko Grupy V4 nie zmienia się – nie będzie zgody na zmiany zasad dotyczących relokacji

Jak powiedziała premier Szydło po polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych:

To było dobre spotkanie przyjaciół, sąsiadów. Przed nami wyzwania związane z bezpieczeństwem. Musimy mierzyć się w Europie z kryzysem migracyjnym. Stanowisko Grupy V4 nie zmienia się: chcemy rozwiązać ten problem, ale mówimy bardzo jasno, że nie będzie naszej zgody na to, by zmieniać zasady dotyczące relokacji. Chcę podziękować premierowi Sobotce, że o tym wyraźnie i jasno powiedział. Zostaliśmy wsparci przez premiera Sobotkę, jeśli chodzi o sytuację pracowników delegowanych. Między Polską a Czechami jest bardzo dużo tematów, które będą jeszcze w następnych miesiącach omawiane przez naszych ministrów.

Szydło zapowiedziała wspólne projekty infrastrukturalne, drogowe i kolejowe realizowane przez Polskę i Czechy. Kolejne międzyrządowe spotkanie ma odbyć się w przyszłym roku.

PSL w sobotę rozpoczyna akcję „Dobra Emerytura” – zbiórkę podpisów pod projektem ustawy emerytalnej

PSL w sobotę rozpoczyna akcję „Dobra Emerytura” – zbiórkę podpisów pod projektem ustawy emerytalnej

W sobotę w kilkunastu miastach w całej Polsce – w tym w Warszawie i Krakowie – PSL rozpoczyna zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który zakłada możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w Sejmie, że PSL będzie zbierać podpisy nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach. „Wychodzimy na spotkania z Polakami w całej Polsce” – zadeklarował.

Wystartowała też strona całej akcji http://dobraemerytura.info/ Jak czytamy:

„Każdy kto w młodym wieku rozpoczyna pracę – piekarz, ślusarz i każdy inny rzemieślnik, także rolnicy. Jeśli zaczęli pracę mając 17 lat, będą mogli przejść na emeryturę już po ukończeniu 57 lat. To o 8 lat szybciej niż obecnie!”

PSL udostępnia na serwisie m.in. materiały informacyjne i wzory formularzy

PSL100

Kierwiński: Audyt wewnętrzny to wielka szansa dla PO, przeglądamy jakość pracy struktur

Kierwiński: Audyt wewnętrzny to wielka szansa dla PO, przeglądamy jakość pracy struktur

Jak stwierdził dziś w Sejmie Marcin Kierwiński, pytany o audyt zarządzony przez Grzegorza Schetynę:

„Nie słyszałem, by ktokolwiek z klubu PO odchodził lub szykował się do odejścia. Po wyborach każda partia demokratyczna dokonuje przeglądu jakości pracy swoich struktur, taki audyt jest rzeczą całkowicie naturalną, pozwala partii zdiagnozować słabości, a także przygotowywać partię do kolejnych wyborów. Ten audyt jest wielką szansą dla PO, a nie wewnętrznym problemem”

Petru: Jestem przeciwny rezolucji PE ws. Polski

Petru: Jestem przeciwny rezolucji PE ws. Polski

– Rezolucja w PE ws. Polski nie jest potrzebna, to jest wyłącznie deklaracja polityczna. Natomiast dużo bardziej przeraża mnie to, jak polski rząd reaguje na zalecenia Komisji Weneckiej – stwierdził dziś w Sejmie Ryszard Petru.

Petru o TK: 12 kwietnia będzie momentem przełomowym

Petru o TK: 12 kwietnia będzie momentem przełomowym

Na konferencji prasowej w Sejmie Ryszard Petru, Katarzyna Lubnauer, Ewa Lieder oraz Joanna Schmidt przeczytali fragmenty listów do Jarosława Kaczyńskiego ws. TK oraz do Pierwszej Damy ws. prawa aborcyjnego. Posłanki zaprosiły również wyborców na dzisiejszą demonstrację o 17:00 pod Sejmem.

Lider Nowoczesnej stwierdził, iż „12 kwietnia PiS musi zgłosić kandydata do TK, który ma duże szanse przejść przez parlament, i jeśli PiS zgłosi innego kandydata, niż jeden grudniowy, to jest to zerwanie jakichkolwiek rozmów i sygnał, że wszystko jest blefem”. – Jarosław Kaczyński mówiący o porozumieniu, później Zbigniew Ziobro wypowiadający wojnę… To wszystko pokazuje, że coś jest nie tak. 12 kwietnia będzie momentem przełomowym – przyznał Petru. Jak dodał, Nowoczesna jest jedynym ugrupowaniem, które chce porozumienia.

Schetyna: Nie było, nie ma i nie będzie rozłamu w Platformie

Schetyna: Nie było, nie ma i nie będzie rozłamu w Platformie

Grzegorz Schetyna na briefingu w Kielcach mówił o obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej:

„Liczę na to, że to nie będzie miejsce i czas na nienawiść, na złe emocje. Chciałbym zaapelować do tych wszystkich, którzy przywiązują wagę do tradycji, także do tej daty i tego szczególnego wydarzenia, żebyśmy mogli powiedzieć, że potrafimy przeżywać ten dzień w sposób godny i pełny szacunku dla ofiar i ich rodzin”

Przewodniczący Platformy pytany o list Ryszarda Petru do Jarosława Kaczyńskiego, krótko odpowiedział: – Nie znam, słyszałem tylko, że napisał taki list. Ludzie listy piszą. Zwykłe, polecone.

Schetyna był też pytany o sytuację wewnątrz Platformy – także w kontekście rozłamów: – Wczoraj mieliśmy wspólną konferencję z Ewą Kopacz i Sławomirem Neumannem. Mówiliśmy o kompromisie aborcyjnym. To ważne, żeby wspólnie pokazywać, że Platforma w dobrym stylu jest w stanie przejść przez taki trudny okres przebudowy struktur, odbudowy zaufania i wiarygodności (…) Nie było, nie ma i nie będzie rozłamu w Platformie.

Petru w liście do Kaczyńskiego: Brak reakcji będzie odrzuceniem mojej propozycji ws. TK, co przyjmę ze smutkiem

Petru w liście do Kaczyńskiego: Brak reakcji będzie odrzuceniem mojej propozycji ws. TK, co przyjmę ze smutkiem

Jak pisze lider Nowoczesnej w liście do Jarosława Kaczyńskiego:

„Przypominam, że na naszym spotkaniu przedstawiłem propozycję rozwiązania umożliwiającego zakończenie konfliktu. Jak do tej pory jest ona jedyną, jaką w toku tych rozmów została złożona. Zakłada wprowadzane sędziów wskazanych przez PiS w grudniu na kolejne zwalniające się stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym przy jednoczesnym zaprzysiężeniu przez Prezydenta RP kolejnych sędziów wybranych przez Sejm w październiku zeszłego roku oraz publikację wyroku TK z dnia 9 marca 2016 r. Mija właśnie tydzień, od naszego spotkania i jestem przekonany, że to wystarczający czas na ustosunkowanie się do naszej propozycji. Szczególnie, że narastający konflikt jest niebezpieczny dla Polski i Polaków. (…) Czekam na przyjęcie zaproponowanego przeze mnie rozwiązania lub przedstawienie innej konstruktywnej propozycji zakończenia sporu. Muszę jednak stwierdzić, że nie mogę czekać na pańską reakcję w nieskończoność”

Jak czytamy dalej:

„Nieprzekraczalną datą ustosunkowania się do niej jest 12 kwietnia. Tego dnia bowiem Komisja Sprawiedliwości ma zarekomendować Sejmowi kandydata na zwalniające się w TK miejsce. Brak reakcji z pana strony będzie odrzuceniem mojej propozycji, co przyjmę ze smutkiem. Oznaczać to bowiem będzie zerwanie rozmów z Pańskiej strony i dalszą eskalację konfliktu konstytucyjnego w Polsce o nieprzewidywalnych skutkach”

O 11:00 odbędzie się w Sejmie konferencja prasowa Ryszarda Petru, na którym przewodniczący Nowoczesnej ma m.in. mówić o tym liście.

nowoczesna2