Live

Kopacz o PiS: Bardzo dobrze odczytałam ich mentalność w kampanii – ludzi, którzy chcą karać inaczej myślących

Kopacz o PiS: Bardzo dobrze odczytałam ich mentalność w kampanii – ludzi, którzy chcą karać inaczej myślących

Jak stwierdziła dziś w „Kropce nad i” była premier:

„Znając mentalność tych ludzi [z PiS]… Bardzo dobrze ją odczytałam [w kampanii], kiedy niektórzy mówili, że straszę PiS-em. To jest mentalność ludzi, którzy mówią: będą karani wszyscy ci, którzy myślą inaczej niż my”

Jak mówiła Ewa Kopacza o sekretarzu generalnym Rady Europy oraz wiceszefie Komisji Europejskim, którzy opuścili wczoraj Polskę po spotkaniach ws. TK:

„Po przeczytaniu tego listu pewnie poczuli się, jakby dostali policzek”

Ziobro: Rzepliński cynicznie buduje wokół siebie atmosferę zagrożenia i niebezpieczeństwa

Ziobro: Rzepliński cynicznie buduje wokół siebie atmosferę zagrożenia i niebezpieczeństwa

Zbigniew Ziobro wydał oświadczenie, w którym odpiera zarzuty prezesa Rzeplińskiego. Jak czytamy:

„Nigdy nie będę uczestniczył w łamaniu Konstytucji RP ani tego aprobował.

Dlatego – mimo przysługujących mi jako Prokuratorowi Generalnemu uprawnień – nie będę zajmował stanowiska w sprawach, które sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z zarządzeniem prezesa TK, rozpoznają wbrew regulacjom dotyczącym wyznaczania terminów rozpraw i posiedzeń oraz składu orzekającego. Byłoby to usankcjonowaniem działań sprzecznych z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, a przez to z konstytucją”

Prokurator generalny zaznacza:

„O tym właśnie poinformowałem wczoraj pisemnie prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Pana Profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Moją intencją było rzeczowe wyjaśnienie powodów, dla których nie mogę uczestniczyć w rozpoznaniu spraw przez Trybunał Konstytucyjny w trybie sprzecznym z prawem. Pisząc do Pana Rzeplińskiego, kierowałem się dobrym obyczajem. Nie miałem bowiem obowiązku tego tłumaczyć”

Ziobro o słowach Rzeplińskiego: Nieprawda i manipulacja

Minister sprawiedliwości dodaje:

„Dlatego z olbrzymim rozczarowaniem przyjąłem dzisiejsze słowa Pana Prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, który otrzymane ode mnie informacje przedstawił jako groźby pod adresem sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To nieprawda i manipulacja. Tym bardziej budzi mój protest, ponieważ osobiście angażuję się w rozwiązanie sporu wokół Trybunału. Podejmowane w Sejmie wysiłki dają nadzieję osiągnięcia kompromisu, a tego typu wypowiedzi Pana Prezesa Rzeplińskiego go utrudniają”

„To cyniczna próba budowania atmosfery zagrożenia”

„Insynuowanie mi gróźb odbieram jako cyniczną próbę budowania wokół siebie atmosfery zagrożenia i niebezpieczeństwa, którą już od pewnego czasu podejmuje prezes Rzepliński. W niedawnym wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Die Zeit” skarżył się, że czuje się osobiści e zagrożony. W polskich mediach zaś stwierdził: „jest możliwe, że nagle przejedzie mnie samochód”.

Jeśli Pan Prezes Andrzej Rzepliński ma prawdziwe, a nie fikcyjne powody do obaw o swoje bezpieczeństwo, to powinien powiadomić o tym Prokuraturę i odpowiedzialnego za Policję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji”

Czwartkowy Fakt na jedynce o ŚDM: Tylko Bóg uratuje tę imprezę

Czwartkowy Fakt na jedynce o ŚDM: Tylko Bóg może uratuje tę imprezę.

Bałagan przed Światowymi Dniami Młodzieży – krzyczy jedynkowy tytuł Faktu.

Aż dwie strony w najpopularniejszej gazecie zajmuje tekst alarmujący o organizacyjnym chaosie przed Światowymi Dniami Młodzieży:

„Niemożliwa szybka ewakuacja, nieodpowiednie drogi dojazdowe, bezradna policja. Brzegi pod Krakowem – gdzie z milionami pielgrzymów spotka się papież – to „wielkie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi”. To się może udać tylko z Bożą pomocą!”

Schetyna: Prokurator generalny straszy sędziów TK. To symboliczny dzień

Schetyna: Prokurator generalny straszy sędziów TK. To symboliczny dzień

Jak mówił Grzegorz Schetyna na posiedzeniu Rzeszowskiego Klubu Obywatelskiego:

„To ważna rozmowa, o ważnych, najważniejszych sprawach. Szczególnie dzisiaj, w dniu symbolicznym, kiedy prokurator generalny straszy sędziów TK. Symboliczny dzień, bo dzieje się to godziny po opuszczeniu Polski przez zastępcę komisji, komisarza KE i sekretarza generalnego Rady Europy. Tak jeszcze w Polsce nie było. Trzeba o tym mówić, to pokazywać, mówić o zagrożeniach. O tym, że niestety nie możemy i nie widzimy żadnego światełka w tunelu, a jeżeli jest to światełko, to chyba rzeczywiście… Nie chciałem tego mówić, ale chyba to jednak pociąg pancerny”

Ziobro: TK działa poza prawem. Dzisiejsze larum ma zapotrzebowanie partyjne, a Rzepliński to bardziej polityk, niż sędzia

Ziobro: TK działa poza prawem. Dzisiejsze larum ma zapotrzebowanie partyjne, a Rzepliński to bardziej polityk, niż sędzia

Zbigniew Ziobro tłumaczył się na konferencji prasowej ze stanowiska procesowego, jakie zajął ws. posiedzenia TK, a które jest dziś najważniejszym tematem politycznym. Jak mówił

„Trybunał dziś funkcjonuje tak, jakby był poza systemem i poza porządkiem prawnym w Polsce. Czyli poza ustawą i poza polską konstytucją. Ustawa zasadnicza wiąże w Polsce wszystkich i żaden organ, żaden profesor, żaden prezes, żaden minister, nie może stawiać się poza konstytucją. I to właśnie zostało zawarte w piśmie, które byłem zobowiązany złożyć do wiadomości prezesa Rzeplińskiego i wszystkich sędziów, którzy dziś występują w ramach przyjętego trybu postępowania, sprzecznego z ustawą i konstytucją”

Jak dodawał minister sprawiedliwości:

„Nie wiem, dlaczego dziś moje argumenty, jakie podniosłem w piśmie, znane od dawna, konsekwentnie powtarzane, stały się podstawą do takiego larum i stawiania sprawy na ostrzu noża, ale wyraźnie było to zapotrzebowanie polityczne, partyjne, na szukanie pretekstu, by zaostrzać konflikt wokół TK i reagować w ten sposób na wyciągniętą przez rząd Beaty Szydło rękę do szukania porozumienia i dyskusji (…) Nie wiem, skąd dziś te emocje, ta panika”

Ziobro stwierdził też, iż „nie po raz pierwszy prezes Rzepliński jest bardziej politykiem, niż sędzią i kieruje się polityczną emocją, by zaogniać spór, zamiast rzeczowo opisywać sytuację”.

Rzecznik klubu PiS: To prezes Kaczyński rozpoczął dialog o TK, wszyscy oprócz PO byli zadowoleni

Rzecznik klubu PiS: To prezes Kaczyński rozpoczął dialog o TK, wszyscy oprócz PO byli zadowoleni

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek tak komentowała dziś w Sejmie zamieszanie związane z pismem prokuratora generalnego do Trybunału Konstytucyjnego:

„Minister Ziobro wielokrotnie mówił, iż nie będzie uczestniczył w procesie, który rozpoczął Trybunał Konstytucyjny. Ponieważ skład, który zaproponował TK, jest niezgodny z ustawą przyjętą przez Sejm. Więc pismo Zbigniewa Ziobro mnie nie dziwi. Chciałabym przypomnieć to, o czym mówił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS rozpoczął dialog. I ja mam nadzieję, że on będzie trwał. Wszyscy oprócz PO ze spotkania liderów wyszli zadowoleni. Wszyscy mają nadzieję, że te spotkania będą trwały dalej, wszyscy przyjęli z zadowoleniem, że będzie pracował zespół ekspertów”

Petru: Ziobro dzisiejszym listem wypowiedział wojnę. Kto dziś rządzi w PL, on czy Kaczyński?

Petru: Ziobro dzisiejszym listem wypowiedział wojnę. Kto dziś rządzi w PL, on czy Kaczyński?

Lider Nowoczesnej odniósł się dziś do listu prokuratora generalnego do Trybunału Konstytucyjnego:

„List Zbigniewa Ziobro pokazuje, że ma on zapędy autorytarne. Pytanie, kto dziś rządzi w Polsce. Minister Ziobro czy prezes Kaczyński? Czy pies macha ogonem, czy ogon macha psem? Przypomnę, że Jarosław Kaczyński kilka dni temu deklarował chęć porozumienia. Zwykle jest tak, że jak armie ze sobą walczą, to na rozmowy pokojowe idzie się z dobrymi intencjami. Ale jeśli kilka dni później jeden z generałów dziś uderza i grozi sędziom TK, to można to traktować jako wypowiedzenie wojny”

Ryszard Petru dodawał:

„My byliśmy otwarci – w ramach prawa – na różne działania kompromisowe, przedstawialiśmy swoje propozycje. Natomiast dzisiejszy list Ziobry wskazuje, że to jest wypowiedzenie wojny, podczas gdy druga osoba macha białą chorągiewką. Albo jest to w porozumieniu z Jarosławem Kaczyńskim, to wtedy oczekuję deklaracji prezesa PiS, lub jeśli to jest niezgodne z myślą Kaczyńskiego, więc wtedy oczekuję dymisji Ziobry. Albo, albo (…) Prawdziwy mąż stanu powinien takiego ministra zdymisjonować” 

Petru: Chciałem pokazać Polakom, że chcemy kompromisu, dziś pokazuję, że PiS to odrzuca

Petru: Chciałem pokazać Polakom, że chcemy kompromisu, dziś pokazuję, że PiS to odrzuca

Jak mówił dziś w Sejmie Ryszard Petru:

„Jeśli Jarosław Kaczyński proponuje rozmowy pokojowe i pokazuje białą chorągiew, to ja zakładam, że chce dyskutować o porozumieniu. Chciałem pokazać Polakom [mówiąc o „światełku w tunelu”], że jesteśmy otwarci na kompromis – w ramach prawa. Dziś chcę powiedzieć Polakom: to PiS odrzuca porozumienie. Oczywiście razem z Platformą. Ale dziś Ziobro w imieniu PiS wypowiedział wojnę. Przechodzą w tej chwili do konfliktu zbrojnego”

Karczewski: Niech prof. Rzepliński nie zaostrza sporu, bo to niezgodne z apelem prezesa Kaczyńskiego

Karczewski: Niech prof. Rzepliński nie zaostrza sporu, bo to niezgodne z apelem prezesa Kaczyńskiego

Marszałek Senatu tak komentował dzisiejsze zamieszanie z listem prokuratora generalnego do TK:

„To nie jest nacisk [ze strony Zbigniewa Ziobro], to jest apel, informacja. Informowaliśmy już TK, apelujemy o to, aby Trybunał działał zgodnie z prawem. TK stoi na straży konstytucji, ale powinien też stać na straży prawa, jeśli nie działa zgodnie z prawem, to bardzo dobrze, że politycy zwracają się do TK, aby działał w oparciu o obowiązujące prawo. TK nie wydał orzeczenia, wydał opinię. Niezgodnie z prawem. A prawo obowiązuje wszystkich, również Trybunał”

Stanisław Karczewski apelował do prezesa TK:

„Apeluję, by prezes TK nie zaostrzał konfliktu politycznego w Polsce, bo to niezgodne z apelem i prośbą pana prezesa Kaczyńskiego, z duchem, który towarzyszył spotkaniu liderów partii. Spotkanie ważne, pokojowe, w dobrym duchu. Niech ten duch dialogu będzie podtrzymywany, prezes Rzepliński nie potrzebnie podgrzewa temperaturę sporu”

Jak dodawał marszałek:

„Chcemy następnych spotkań ws. TK i szukania kompromisu. Wczorajsza wizyta polityków zagranicznych potwierdziła, że w Polsce demokracja nie jest zagrożona, to zachęta do dalszego dialogu”

PO z wnioskiem do marszałka o pilne zwołanie Komisji Sprawiedliwości z udziałem Ziobro

PO z wnioskiem do marszałka o pilne zwołanie Komisji Sprawiedliwości z udziałem Ziobro

Platforma Obywatelska zwróci się do marszałka Sejmu z wnioskiem o pilne zwołanie Komisji Sprawiedliwości z udziałem Zbigniewa Ziobro w związku z zamieszaniem z pismem, jakie wysłał dziś prokurator generalny do sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej tutaj.

Rzepliński: Ziobro wysłał dziś do TK list, w którym ostrzega sędziów przed łamaniem prawa. To instrukcja obsługi dla TK

Rzepliński: Ziobro wysłał dziś do TK list, w którym ostrzega sędziów przed łamaniem prawa. To instrukcja obsługi dla TK

– Zbigniew Ziobro przesłał do TK list, w którym ostrzegł sędziów Trybunału przed łamaniem prawa – poinformował dziś na rozprawie TK Andrzej Rzepliński. Prezes TK przyznał, iż pismo to wpłynęło tuż przed rozpoczęciem rozprawy i jest swoistą „instrukcją obsługi spraw przez Trybunał Konstytucyjny”. To wyraźna sugestia – co przyznaje też wielu konstytucjonalistów – że władza wykonawcza jawnie wpływa na władzę sądowniczą. Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta przekonuje zaś, iż jest to jedynie stanowisko, a nie „ostrzeżenie”.

Prof. Rzepliński na rozprawie TK zacytował fragment pisma prokuratora generalnego:

„Szanowny panie przewodniczący, w związku z nadsyłanymi zawiadomieniami o rozpoznaniu spraw przez TK w sprawach nieznanych ustawie i z pominięciem ustawowych regulacji dotyczących wyznaczania terminów rozpraw i posiedzeń, na których powinny być rozpoznane sprawy zawisłe przed TK, jestem zmuszony poinformować, że prokurator generalny nie może uczestniczyć w tego rodzaju działaniach Trybunału”

Jak czytamy dalej w liście:

„Oznacza to również niemożność przedstawienia pisemnych stanowisk w sprawach podlegających rozpoznaniu przez TK, gdyż przedstawianie owych stanowisk w zaistniałej sytuacji mogłoby zostać odebrane choćby przez opinię publiczną jako akceptacja ze strony prokuratora generalnego do działań sprzecznych z obowiązującą ustawą o TK, a w konsekwencji także z konstytucją, która w art. 197 jednoznacznie przesądza, że Trybunał może działać tylko w trybie określonym ustawą”

Pismo Ziobry ma się pojawić na stronie TK.

Karczewski: Publikacja orzeczenia? Wszystkie elementy mogą być brane pod uwagę. Dobrze, że toczy się debata

Karczewski: Publikacja orzeczenia? Wszystkie elementy mogą być brane pod uwagę. Dobrze, że toczy się debata

Stanisław Karczewski był pytany przez Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF, czy elementem porozumienia może być publikacja wyroku TK:

„Wszystkie elementy mogą być brane pod uwagę. Bardzo dobrze, że toczy się debata, że marszałek Sejmu powołał zespół ekspertów, którzy również rozpatrują wnikliwie to, co napisała Komisja Wenecka i w jaki sposób odnieść to do naszej Konstytucji”

Wcześniej marszałek Senatu stwierdził jednak, że nie można opublikować orzeczenia TK.

Karczewski pytany, czy wizyty unijnych komisarzy i przedstawicieli UE drażnią tak, jak posłankę Pawłowicz, stwierdził: – Nie wiem, jak drażnią. Ja tak nie piszę. Przyjeżdżają, rozmawiamy, dyskutujemy. Ale ocena jest bardzo dobra. Były stwierdzenia mówiące, że nie ma zagrożenia demokracji.