Live

Sejm przyjął projekt ustawy o rejestrze pedofilów

Sejm przyjął projekt ustawy o rejestrze pedofilów

W wieczornym bloku głosowań posłowie przegłosowali projekt ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, zakładający m.in. utworzenie rejestru pedofilów.

„Za” uchwaleniem projektu głosowało 275 posłów – niemal całe kluby PiS i Kukiz ’15, 5 posłów PO, 3 posłów PSL oraz 3 niezrzeszonych.

Przeciw głosowało tylko 2 posłów PiS: Ryszard Terlecki i Mariusz Orion Jędrysek. Aż 166 posłów wstrzymało się od głosu.

„To nie jest dobra droga”. Zoll krytykuje pomysł Platformy

„To nie jest dobra droga”. Zoll krytykuje pomysł Platformy

Andrzej Zoll – który w przyszłym tygodniu weźmie udział w debacie Klubu Obywatelskiego – skrytykował wniosek Platformy do TK ws. uchylenia przepisu w ustawie o Trybunale, który pozwala prezydentowi, poprzez nieprzyjmowanie ślubowań, na paraliż tej instytucji.

Jak powiedział (cytat za TVN24.pl): – Nie widzę tutaj specjalnie możliwości załatwienia tą drogą sprawy, którą próbuje pójść Platforma. Dalej dodał: – Boję się, że tutaj to nie jest dobra droga, dlatego że ten przepis sam w sobie nie jest wadliwy (…) Wadliwe jest to, że prezydent nie wykonuje tego przepisu.

Zoll stwierdził też, że nie bardzo widzi tutaj pole do działania dla Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm przyjął projekt ustawy o ochronie ziemi

Sejm przyjął projekt ustawy o ochronie ziemi

W wieczornym bloku głosowań posłowie przegłosowali rządowy projekt zakładający  wstrzymanie na 5 lat sprzedaży ziemi rolnej. Politycy PiS argumentują, że to obrona polskiej ziemi, a projekt ma przeciwdziałać spekulacji ziemią.

W trakcie bloku Sejm przyjął poprawkę, zgodnie z którą spod ustawy będą wyłączone związki wyznaniowe, w tym Kościół katolicki. W praktyce oznacza to, że kościoły będą mogły handlować ziemią, nie spełniając warunków nowej ustawy.

„Za” przyjęciem projektu głosował tylko klub PiS + 2 posłów niezrzeszonych. Opozycja w większości głosowała przeciw, tylko klub PSL w całości wstrzymał się od głosu.

Kraśko i Dobrosz-Oracz: Nie zapisujemy się do żadnej partii

Kraśko i Dobrosz-Oracz: Nie zapisujemy się do żadnej partii

Znów historia jak z Kafki. Nie zapisuję się do żadnej partii – pisze na Facebooku Justyna Dobrosz-Oracz, odpowiadając w ten sposób na zarzuty o udział w partyjnej, przyszłotygodniowej debacie Klubu Obywatelskiego PO.

Była reporterka „Wiadomości” dalej pisze: – Dożyliśmy czasów, w którym jeszcze człowiek nie otworzył ust a już jest wieszany.. A najczęściej oskarżają Ci, którzy prawie klęczą przed jednym z partyjnych liderów.

Piotr Kraśko – który także weźmie udział w debacie Platformy – dodaje, że rozmawiać zawsze warto, ale do żadnej partii się nie zapisuje.

Kuchciński nie chce zarejestrować komitetu „Stop aborcji”. Wzywa do przedstawienia skutków finansowych projektu

Kuchciński nie chce zarejestrować komitetu „Stop aborcji”. Wzywa do przedstawienia skutków finansowych projektu

Marszałek Sejmu wezwał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” do usunięcia braków formalnych w zawiadomieniu o jego powstaniu – informuje fundacja Pro – prawo do życia. Według Marka Kuchcińskiego, nie przedstawiono skutków finansowych projektu ustawy zakładającego wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Jednak – zdaniem wnioskodawców – skutki finansowe w uzasadnieniu projektu są określone, ale marszałek Sejmu uznał je za „niewystarczające”. Dlatego Fundacja wystosowała list otwarty do marszałka Sejmu. Jak pisze w nim:

„Dotychczasowa praktyka Sejmu obecnej kadencji, prowadzącego prace nawet nad inicjatywami obywatelskimi, wobec których formułowano bardzo poważne zarzuty formalne, pozwalała wierzyć, że wobec inicjatywy powszechnej ochrony życia narzędzia formalnej obstrukcji również nie zostaną zastosowane”

Dalej autorzy zwracają się bezpośrednio do marszałka Kuchcińskiego, przypominając, że w programie PiS zapisano „ochronę życia od poczęcia oraz odrzucenie eutanazji” oraz otwartość na obywatelskie projekty ustaw. Dlatego fundacja oczekuje „przychylności dla inicjatywy obywatelskiej na poziomie co najmniej równym pana poprzednikom”.

Zwracamy się do Pana Marszałka o niezwłoczne przyjęcie złożonego przez nas zawiadomienia o powołaniu Komitetu, w szczególności zaś umożliwienie doręczenia właściwego postanowienia pełnomocnikowi Komitetu z odpowiednim wyprzedzeniem przed ogólnopolskimi obchodami Dnia Świętości Życia, to jest przed dniem 3 kwietnia – zakończono list.

Cały list tutaj.

Kukiz po spotkaniu liderów: Przypominało mi to lany poniedziałek: lanie wody, świąteczna atmosfera

Kukiz po spotkaniu liderów: Przypominało mi to lany poniedziałek: lanie wody, świąteczna atmosfera

– Sytuacja po spotkaniu jest neutralna. Na razie ten konflikt nie będzie eskalowany, były też deklaracje liderów partii opozycyjnych, że nie będą wynosić konfliktów i spraw wewnętrznych Polski na zewnątrz. Czy były konkrety? Dzisiejsze spotkanie przypominało mi lany poniedziałek. Świąteczna atmosfera, lanie wody – mówił dziś po spotkaniu partyjnych liderów w Sejmie Paweł Kukiz.

Jednocześnie polityk przyznał, iż – według niego – bez zmiany konstytucji wypracowanie kompromisu wokół TK i rozwiązanie problemu jest niemożliwe.

Kaczyński: Większość klubu PiS poprze zakaz aborcji

Kaczyński: Większość klubu PiS poprze zakaz aborcji

Jak mówił o pomyśle całkowitego zakazu aborcji prezes PiS Jarosław Kaczyński:

„W mojej partii nie ma dyscypliny w takich sprawach. Jeśli mógłbym w tej sprawie przewidywać, to ogromna większość jeśli nie wszyscy w klubie PiS taki zakaz poprą. W tych sprawach jako katolik podlegam nauce, którą głoszą biskupi i co do tego nie ma wątpliwości”

Schetyna: Nie widzę szansy i możliwości kompromisu

Schetyna: Nie widzę szansy i możliwości kompromisu

Jak mówił Grzegorz Schetyna na briefingu w Sejmie:

„Nie widzę szansy i możliwości kompromisu przy takim założeniu, jakie zaprezentował prezes Kaczyński. Nie ma przestrzeni, mówiłem o tym wczoraj i dzisiaj, będę mówić jutro – zaprzysiężenie, przyjęcie ślubowania od 3 sędziów, wydrukowanie wyroku Trybunału, to jest krok, który może pozwolić nam poszukiwanie pomysłu na to, jak zbudować nowy ład czy nową przestrzeń wokół Trybunału Konstytucyjnego”

Schetyna: Zwrócimy się do TK o uchylenie przepisu, który pozwala prezydentowi nie przyjmować ślubowań sędziów

Schetyna: Zwrócimy się do TK o uchylenie przepisu, który pozwala prezydentowi nie przyjmować ślubowań sędziów

Jak mówił Grzegorz Schetyna na briefingu w Sejmie:

„W związku z tym, że potrzebny jest gest i pomysł przyszłościowy, który pokaże możliwość rozwiązania tego konfliktu, jutro złożymy projekt pisma do Trybunału Konstytucyjnego, w którym będziemy chcieli pokazać czy doprecyzować, zwrócimy się o uchylenie przepisu w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, który pozwala prezydentowi – przez nieprzyjmowanie ślubowania, odleganie wyboru sędziów – na paraliż tej instytucji”

Lider PO zapowiedział, że zwróci się do klubu PiS o poparcie dla takiego pomysłu. Dodał też, że na spotkaniu liderów przełomu nie było i nie zauważył światełka w tunelu:

„Powiedziałem, że nie oceniam tego spotkania jako przełomowe. Przełomu nie było, nie zauważyłem też światełka w tunelu, jak niektórzy. Zauważyłem światełko w tunelu pociągu pancernego, który zbliża się z na przeciwka. Niczego nie ustaliliśmy i strony zostały przy swoich stanowiskach. Bez przełomu, bez chęci rozwiązania konfliktu, który jest wokół Trybunału Konstytucyjnego, bez radykalnej zmiany, jeżeli chodzi o sytuację Polski międzynarodową i tę w naszym kraju, czyli ten konflikt, który nas dotyka i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu”

Kosiniak-Kamysz: Daliśmy sobie kilkanaście dni na przesłanie propozycji do marszałka Sejmu

Kosiniak-Kamysz: Daliśmy sobie kilkanaście dni na przesłanie propozycji do marszałka Sejmu

Jak mówił Kosiniak-Kamysz po spotkaniu szefów partii w Sejmie:

„PSL zaproponowało, żeby każda partia przedstawiła jeden element, jedną wartość [całego sporu] która jest fundamentalna i jeden element gdzie może ustąpić. Daliśmy sobie kilkanaście dni na przesłanie do marszałka Sejmu tych propozycji. Miejmy nadzieję, że to pozwoli zaproponowanie wyjścia z tej sytuacji. Dla nas na pewno bardzo ważne jest opublikowanie wyroku TK. Myślę, że ciekawą propozycją jest możliwość odrzucania wyroku TK 2/3 głosów. Tych propozycji było bardzo wiele. Nie chciałbym aby to były [tylko] zagrania teatralne”

Petru: Ze strony PiS jest otwartość, bez konkretów, ale ewidentnie będziemy szukać porozumienia

Petru: Ze strony PiS jest otwartość, bez konkretów, ale ewidentnie będziemy szukać porozumienia

– Ze strony PiS jest otwartość na wycofanie się z pewnych zapisów ustawy grudniowej o TK. Konkrety nie padły, ale ewidentnie będziemy poszukiwać porozumienia. Ważne, by szybko ten destrukcyjny konflikt rozwiązać – relacjonował spotkanie liderów partyjnych w Sejmie Ryszard Petru.

Jak dodawał lider Nowoczesnej:

„Jest światełko w tunelu, zobaczymy, jakie będą kolejne działania ze strony PiS. Ja przedstawiłem swoje propozycje. Ważne, by w najbliższych dniach nie zaostrzać tego sporu, tylko szukać rozwiązań. Źle by było, gdyby PiS jednak zgłosiło kandydata do TK, bo to by jeszcze bardziej zagmatwało sytuację”

Petru mówił ponadto:

„Na spotkaniu poruszono wiele tematów, ale ja apelowałem, by na razie skupić się na jednym – jak wyjść na prostą w sprawie TK. Ważne, żeby to wspólnie wypracować, żeby rozwiązania nie przychodziły z zewnątrz. Jeśli jest to światełko w tunelu, jeśli jest chęć korekty ustawy grudniowej, to będziemy mogli przejść do kwestii publikowania wyroku”

Jak przyznał polityk, marszałek Sejmu zaproponował kolejne spotkanie: – Wszyscy są zachwyceni tym pomysłem, ważne, by te spotkania były konstruktywne. Każdy napisze swoje propozycje – stwierdził Petru.

Kaczyński po spotkaniu szefów partii: Była to rozmowa, a nie wojna i to znaczący postęp

Kaczyński po spotkaniu szefów partii: Była to rozmowa, a nie wojna i to znaczący postęp

Jak mówił po spotkaniu szefów partii Jarosław Kaczyński:

Wiadomość jest dobra – nie świetna może, ale dobra. Będziemy dalej szli w tym kierunku. Sądzę, że przyniesie to z czasem efekty, choć zapewne będzie potrzebna cierpliwość. Rozmawialiśmy. Nie na takich zasadach, jakie można zobaczyć na sali sejmowej. To już jest rozmowa. To bardzo znaczące. Była to rozmowa, a nie wojna i to znaczący postęp. Mimo różnicy zdań, jakiś krok w tym kierunku [zapewnienia bezpieczewństwa] został zrobiony.

Jak dodał:

„Propozycja rozwiązania tego problemu zostaną przedstawione w ciągu najbliższych tygodni. Przynajmniej przez partie polityczne, które chcą coś zaproponować, będą mogły swoje propozycje przedstawić. Z całą pewnością przyjdzie takim moment, w którym Sejm rozpocznie prace nad nową ustawą. To rozwiązanie, które traktujemy jako kompromisowe, jako przychylenie się do wniosków Komisji Weneckiej. Skoro ją wezwaliśmy, to trzeba ją potraktować poważnie”