Live

Szydło: Rezolucja PE nt. Polski nie jest potrzebna. To akt politycznej desperacji opozycji

Szydło: Rezolucja PE nt. Polski nie jest potrzebna. To akt politycznej desperacji opozycji

Jak mówiła premier Szydło na konferencji w Brukseli:

„Rezolucja PE nt. Polski nie tylko nie jest potrzebna, ale jest niestety pewnym aktem desperacji politycznej polskiej opozycji, która tutaj – na arenie międzynarodowej – zrobiła zamieszanie i postawiła Polskę w złym świetle, co doprowadziło do tego, że jest w tej chwili próba podejmowania takiej rezolucji. Politycy opozycji tego nie ukrywają, że to ich pomysł, bo wczoraj byli tutaj, w Brukseli i pilnie zabiegali o to, żeby ta rezolucja została podjęta. Jest niepotrzebna zupełnie i nikomu nie jest potrzebne, żeby suwerenne państwo, jakim jest Polska, które chce rozwiązywać swoje wewnętrzne sprawy u siebie, żeby absorbowało uwagę opinii publicznej na zewnątrz”

Są poważne sprawy. Wczoraj toczyły się rozmowy nt. porozumienia ws. migrantów. Szukaliśmy takiego konsensusu, który rozwiązałby problem – co nie było łatwe – i nagle przyjeżdżają tutaj politycy polskiej opozycji. Nawet to śmiesznie wygląda, bo są poważne sprawy i przyjeżdża dwóch panów, którzy tutaj zaczynają opowiadać niestworzone rzeczy. Przewodniczący Schulz uległ tej logice. Ma szanse jeszcze się z tego wycofać – dodała premier.

Szydło na pytanie, czy po dzisiejszej publikacji RZ ma zaufanie do kierownictwa BOR, stwierdziła:

„Muszę porozmawiać z ministrem Błaszczakiem. Po powrocie do kraju będę mogła coś więcej powiedzieć na ten temat. W tej chwili moja wiedza oparta jest na doniesieniach, jak i państwo macie. Wolałabym mówić o tym już po konkretnej rozmowie z Błaszczakiem”

Szydło: Schulz niepotrzebnie podgrzewa atmosferę. Może był zainspirowany spotkaniem z politykami PO

Szydło: Schulz niepotrzebnie podgrzewa atmosferę. Może był zainspirowany spotkaniem z politykami PO

Jak mówiła premier Szydło na konferencji w Brukseli:

„Raczej wszyscy byli zaskoczeni tym, że Martin Schulz poruszył w taki sposób, mówiąc o rezolucji, która ma być podjęta w stosunku do Polski. Mnie osobiście sposób bycia pana Schulza nie zaskoczył. Po kilku miesiącach, kiedy miałam okazję go poznać i słuchać, co mówi, uznaje, że ma specyficzny temperament polityczny. Aczkolwiek uważam, że słowa, które wypowiedział, były zupełnie nieuprawione i niepotrzebnie podgrzewa atmosferę. Schulz zaczyna niepotrzebnie wracać do polityki przeciwko Polsce. To niepotrzebne, bo jeżeli chcemy budować dobre relacje między Polską a KE, PE, to zależy nam na dobrym klimacie (…) Być może Schulz był zainspirowany spotkaniem z politykami PO, którzy tutaj intensywnie pracowali nad tym, żeby dyskredytować Polskę w oczach opinii europejskiej”

Szydło podziękowała Davidowi Cameronowi i Viktorowi Orbanowi, którzy „zdecydowanie upomnieli się o Polskę”. Premier potwierdziła też, że rozmawiała z Jeanem Claudem-Junckerem o jego wizycie w Polsce, która będzie miała miejsce w najbliższych tygodniach.

Szydło: Porozumienie UE z Turcją szansą na rozwiązanie problemu imigrantów. Polska nie ma żadnych nowych zobowiązań

Szydło: Porozumienie UE z Turcją szansą na rozwiązanie problemu imigrantów. Polska nie ma żadnych nowych zobowiązań

Jak mówiła premier Szydło na konferencji w Brukseli o dzisiejszym porozumieniu UE-Turcja ws. zahamowania fali migracyjnej:

„Celem tego porozumienia jest przede wszystkim powstrzymanie fali nielegalnych migrantów, którzy napływali do Europy. To wpisuje się w oczekiwania Polski, która od momentu, kiedy objęliśmy rząd w Polsce, mówi jasno, że chcemy, aby problemy migrantów były załatwiane poza granicami UE. Dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy o krok bliżej do tego, żeby ten problem rozwiązać. W porozumieniu zostały zawarte oczekiwania, które wyrażały zarówno państwa UE, jak i zostały uwzględnione oczekiwania Turcji”

„Nie ma żadnych nowych zobowiązań”

„Nie ma żadnych nowych zobowiązań, jeżeli chodzi o przyjmowanie czy relokację imigrantów. Nie ma żadnych nowych zobowiązań. Na tym nam bardzo zależało. Została utrzymana zasada dobrowolności”

„Porozumienie jest szansą na rozwiązanie problemu imigrantów”

„To porozumienie, które spełnia wszystkie oczekiwania Polski. Zostały zagwarantowane kwestie bezpieczeństwa dla naszego państwa, zagwarantowane oczekiwania, że nie będzie kolejnych zobowiązań. Jest szansa na to, żeby ten europejski kryzys migracyjny rozwiązać. My uznajemy, że to porozumienie jest szansą. Czy ta szansa zostanie wykorzystana, to będzie zależało od wszystkich stron tego porozumienia. Nie jest to gwarancja, że problem zostanie rozwiązany”

Waszczykowski: Nie prowadzę dyplomacji, by mieć dobrą reputację

Waszczykowski: Nie prowadzę dyplomacji, by mieć dobrą reputację, tylko po to by realizować polskie interesy

Szef MSZ Witold Waszczykowski w rozmowie z Judy Dempsey z Carnegie Europe mówi – w odpowiedzi na pytanie, czy nie lepiej byłoby przyjąć uchodźców, by polepszyć reputację Polski:

„Nie prowadzę dyplomacji, by mieć dobrą reputację, tylko po to by realizować polskie interesy ”

Jak mówi o uchodźcach:

„Ja mamy ich tu osiedlić? Oni nie chcą tu przebywać. Co mamy robić? Trzymać ich w obozach? Oni nie chcą na stałe mieszkać w Polsce. Oni wiedzą, że mogą tu dostać 100 euro na miesiąc, a w Belgii dostają 60 euro na dzień”.

Cały wywiad można przeczytać na stronie Carnegie Europe.

Kamiński pyta MON o broń elektromagnetyczną. „Czy mózgi liderów Polski zostały już zaatakowane?”

Kamiński pyta MON o broń elektromagnetyczną. „Czy mózgi liderów Polski zostały już zaatakowane?”

Sprawą broni elektromagnetycznej – która pojawiła się w polityce po ubiegłotygodniowym spotkaniu szefa MON w Toruniu – zainteresowała się opozycja. Poseł PO Michał Kamiński skierował do MON interpelecję w tej sprawie. Jak czytamy w niej:

„Biorąc pod uwagę, że z wypowiedzi ludzi informujących Pana Ministra o niepokojących zjawiskach związanych z działaniem broni elektromagnetycznej jednoznacznie wynika, że jej inspiratorami są państwa bądź organizacje wrogie naszemu krajowi, rodzi się przypuszczenie, że oczywistym celem tej broni mogą być układy nerwowe ewentualnie mózgi najważniejszych osób w państwie. W związku z tym chciałbym zapytać, czy resort obrony podejmuje jakieś szczególne działania mogące chronić w tej kwestii najważniejsze osoby w państwie. Chciałbym się także dowiedzieć, czy istnieje procedura mogąca ustalić, czy ktoś z najważniejszych osób w państwie stał się już obiektem wrogiego elektromagnetycznego ataku?”

Polityk Platformy chce się też dowiedzieć m.in. „1) Jak jednostka organizacyjna MON zajmuje się tą sprawą 2) Co jest formalnym powodem działań ministerstwa 3) Jeśli jest to formalna decyzja ministra, czy można poznać jej treść i uzasadnienie 4) Czy Ministerstwo dysponuje informacjami, a jeśli tak, to od kogo, że „broń elektormagnetyczna istnieje”.

Kamiński pyta MON też o koszty działań w sprawie. Przypomnijmy: Minister Antoni Macierewicz na spotkaniu w Toruniu w ubiegłą sobotę zapowiedział – po pytaniach uczestników – że MON przyjrzy się sprawie rzekomego testowania „broni elektromagnetycznej” w Polsce.

Sejm wybrał Jerzego Żyżyńskiego na członka RPP

Sejm wybrał Jerzego Żyżyńskiego na członka RPP

Posłowie w bloku głosowań wybrali posła PiS Jerzego Żyżyńskiego na członka RPP. Jego kontrkandydatem zgłoszonym przez PO był Cezary Wójcik.

Za kandydaturą Żyżyńskiego głosowało 234 posłów. Przeciw – 182 posłów, a wstrzymało się 13 posłów.

Z kolei Wójcika poparło 144 posłów. Przeciw głosowało 254 posłów, a wstrzymało się 31 posłów.

Sejm przyjął projekt ustawy dot. bezpłatnych leków dla seniorów

Sejm przyjął projekt ustawy dot. bezpłatnych leków dla seniorów

W porannym bloku głosowań Sejm przyjął projekt ustawy dot. bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia. To jedna z zapowiedzi premier Szydło z expose.

Projekt poparło część posłów opozycji – w tym 6 z PO. Większa część największego klubu opozycyjnego wstrzymała się jednak od głosu. W sprawie rządowej propozycji podzielił się także klub Kukiz ’15.

Zgodnie z rządową propozycją, wykaz bezpłatnych leków ogłosi minister zdrowia najpóźniej 1 września 2016 roku. W tym roku na program zabezpieczono 125 mln złotych.

W kolejnych latach kwota ta będzie rosnąć – na 2017 rok przewidziano 564 mln zł, a na 2025 – ponad 1 mld zł.

Sejm przyjął projekt dot. likwidacji godzin karcianych

Sejm przyjął projekt dot. likwidacji godzin karcianych

W porannym bloku głosowań posłowie przyjęli projekt zmian w Karcie nauczyciela, zakładający przede wszystkim likwidację tzw. godzin karcianych. Taką zmianę zapowiadała w expose premier Szydło.

To jedna (w szkołach średnich) bądź dwie dodatkowe godziny (w gimnazjach) tygodniowo, które nauczyciele przeznaczają na pracę indywidualną z uczniami. Według rządu, po ich likwidacji, nauczyciele i tak będą pomagać uczniom po godzinach, ale bez godzin karcianych, bo to zbędna biurokracja.

Sejm przyjął też projekt zmian w sprawie immunitetów m.in. RPO, RPD, prezesa NIK, GIODO oraz prezesa NIK. Zgodnie z projektem PiS o zniesieniu immunitetu będzie decydować Sejm bezwzględną większością głosów. Wniosek w tej sprawie będzie mógł złożyć do marszałka Sejmu każdy, kto wnosi do sądu sprawę przeciwko osobie pełniącej wymienione funkcje (tylko w przypadku spraw przeciwko senatorom – marszałkowi Senatu).

Morawiecki: Obóz rządowy ma za mało szaleństwa, powinien iść jeszcze bardziej w przód

Morawiecki: Obóz rządowy ma za mało szaleństwa, powinien iść jeszcze bardziej w przód

– Obóz rządowy, razem z moim synem, ma trochę za mało szaleństwa, te zmiany, które zachodzą, jeszcze bardziej powinny iść w przód – stwierdził dziś w Kontrwywiadzie RMF Kornel Morawiecki.

Jak mówił marszałek senior o wstąpieniu swojego syna do PiS:

„Uważałem, że to błąd z punktu widzenia przyszłości, ale dziś jestem nastawiony podobnie, jak on. On i tak jest w PiS przybyszem znikąd, zrzutkiem, a jak chce swoje marzenia realizować, to musi mieć instrumenty”

Sejm uchwalił specustawę dot. ŚDM. Projekt przyjęty jednogłośnie

Sejm uchwalił specustawę dot. ŚDM. Projekt przyjęty jednogłośnie

Posłowie w porannym bloku głosowań przyjęli projekt specustawy dot. ŚDM. Zdaniem rządu, specustawa jest konieczna, ponieważ do wydarzeń o charakterze religijnym nie stosuje się przepisów o ustawie imprez masowych.

Projekt został przyjęty jednogłośnie – „za” głosowało 441 posłów.

Projekt zakłada także przyznanie policji szczególnych uprawnień w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych o osobach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa. Policja będzie mogła też sprawdzić wolontariuszy ŚDM.

Morawiecki o wstąpieniu syna do PiS: Jest tam wielkim autorytetem, lepiszczem tej partii

Morawiecki o wstąpieniu syna do PiS: Jest tam wielkim autorytetem, lepiszczem tej partii

Marszałek senior skomentował dziś w Polsat News decyzję swojego syna, Mateusza – wicepremiera, ministra gospodarki i rozwoju – o wstąpieniu do PiS. Jak mówił Kornel Morawiecki:

„Ja byłem na tak, dowiedziałem się, że jak wstąpił do PiS, to jego możliwości poszerzyły się, ma większe uprawnienia. To była konieczność, by posiadał większą możliwość gospodarczą niż w resorcie, bo to było za mało. Jeśli chce się wprowadzić całościową, realną zmianę, to trzeba mieć realne instrumenty, a nie być jedynie teoretykiem […] Jego opinia i autorytet są olbrzymie w PiS, jest lepiszczem w tej partii”

Kopacz o starcie Tuska w wyborach prezydenckich: Jeśli będzie taka decyzja, na pewno znajdzie szerokie poparcie

Kopacz o starcie Tuska w wyborach prezydenckich: Jeśli będzie taka decyzja, na pewno znajdzie szerokie poparcie

Jeśli tylko jego decyzja będzie taka, to na pewno znajdzie szerokie poparcie – mówiła Ewa Kopacz w Radiu Zet, pytana przez Monikę Olejnik, czy Donald Tusk powinien wystartować w wyborach prezydenckich.