Live

„Fakt” na jedynce: Bunt w PiS! Politycy mają dość wojny z Trybunałem

„Fakt” na jedynce: Bunt w PiS! Politycy mają dość wojny z Trybunałem

Jak czytamy na pierwszej stronie czwartkowego „Faktu”:

„Nawet w najwyższych władzach partii są politycy, którzy się boją przedłużania wojny z Trybunałem Konstytucyjnym. Jak z buntownikami poradzi sobie prezes Jarosław Kaczyński (67 l.)? To proste: bunt musi zostać stłumiony. W świat musi iść jasny, jednoznaczny przekaz świadczący o jedności partii. Co się stanie z buntownikami?”

Tabloid stawia także pytanie, czy Leszek Balcerowicz może zostać premierem Ukrainy. Jak czytamy na jedynce, były wicepremier i minister finansów ma się nad tym „mocno zastanawiać”.

Kempa: Niech prezes Rzepliński zdejmie togę i stanie do wyborów

Kempa: Niech prezes Rzepliński zdejmie togę i stanie do wyborów

Szefowa KPRM odniosła się do dzisiejszego orzeczenia TK ws. grudniowej ustawy PiS. Beata Kempa podważyła działania Trybunału – z prof. Rzeplińskim na czele:

„Wystarczy umiejętnie i zgodnie ze sztuką prawniczą interpretować prawo i się do niego stosować. Bo tutaj nie mamy do czynienia ze sporem prawnym [tylko politycznym]. Nie mamy do czynienia z żadnym wyrokiem, tylko komunikatem. Dlaczego prezes Rzepliński, zwołując dziś to spotkanie sędziów, nie zastosował się do podpisanej przez prezydenta ustawy o Trybunale Konstytucyjnym? (…) Uznajemy to za spotkanie [nie posiedzenie], jako komunikat, stanowisko, nie uznajemy tego za pełnoprawne posiedzenie TK”

W trakcie rozmowy z Kempą realizatorzy „FpF’ pokazali pani minister wizualizację na budynku KPRM autorstwa Partii Razem [fragment treści orzeczenia TK]. Beata Kempa stwierdziła, iż to „mało zabawne”.

Szefowa KPRM mówiła też o prezesie Trybunału:

„Prezes Rzepliński, jeśli chce uczestniczyć czynnie w sporze politycznym, to zawsze może zdjąć togę i stanąć do wyborów”

Kempa stwierdziła, iż rząd nie opublikuje dzisiejszego orzeczenia TK.

Screenshot 2016-03-09 at 19.41.08

Screenshot 2016-03-09 at 19.39.21

Bochenek: Niestety nie możemy opublikować komunikatu Trybunału

Bochenek: Niestety nie możemy opublikować komunikatu Trybunału

Niestety nie możemy tego komunikatu TK opublikować, ponieważ premier również działa na postawie i w granicach prawa – mówił Rafał Bochenek w Sejmie, na krótkim briefingu.

„Niestety ten komunikat, który został wydany przez TK, nie spełnia przesłanek ustawowych co do tego, aby być uznanym za wyrok. W związku z tym warto podkreślić, że w Polsce obowiązuje oczywiście Konstytucja i Trybunał powinien opierać się na Konstytucji i ustawach (…) TK powinien stosować nie tylko Konstytucję, ale również ustawę”

Rzecznik rządu nie chciał odpowiedzieć na pytania dziennikarzy.

Petru: Jeżeli PiS pójdzie w zaparte, to mamy kryzys, jakiego Polska od 1989 r nie przeżywała

Petru: Jeżeli PiS pójdzie w zaparte, to mamy kryzys, jakiego Polska od 1989 r nie przeżywała

Jak mówił w Sejmie Ryszard Petru:

„Dzisiejszy wyrok TK potwierdza nasze obawy o tym, że cała ustawa z końca grudnia była niekonstytucyjna. W tym momencie większość rządowa jest zobowiązana wykonać wyrok TK, i to w najbliższym czasie. Jeżeli tego nie zrobi, to mamy największy kryzys konstytucyjny w historii RP i tak naprawdę konstytucyjny zamach stanu. Czekamy na reakcję premier i większości rządowej w tej sprawie. Dotychczasowe sygnały wskazują, że nie uznają tego wyroku. Jeżeli to się potwierdzi, to pozostaje protest społeczeństwa obywatelskiego. Bo tak naprawdę oznaczałoby to, że nie chroni nas konstytucja. Stąd apel, byśmy 12 marca domagali się przywrócania ładu konstytucyjnego. Oczekuję od premier i od prezesa Kaczyńskiego odniesienia się do tego roku”

Jak dodał:

„Tak poważnej sytuacji w Polsce nie było od 1989 roku. Apeluję do większości rządowej, by się opamiętali, by poczuli historyczny moment tej chwili. Jeżeli PiS pójdzie w zaparte, to mamy kryzys, jakiego Polska od odzyskania niepodległości nie przeżywała”

PAD po RBN: Bardzo dobra dyskusja. Scena polityczna zgodna w kwestii bezpieczeństwa państwa

PAD po RBN: Bardzo dobra dyskusja. Scena polityczna zgodna w kwestii bezpieczeństwa państwa

Jak mówił dziś po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda w krótkim oświadczeniu dla mediów:

„Jak się okazało, była to dobra formuła, posiedzenie bardzo merytoryczne, odbyła się rzeczowa dyskusja. Cieszy mnie, że w tej formule jest miejsce na merytoryczną i konstruktywną debatę. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i obywateli, nie ma zasadniczych sprzeczności, stanowisko całej sceny politycznej jest w zasadniczych kwestiach spójne. Dziękuję za tę bardzo dobrą dyskusję”

Karczewski: To, że orzeczenie TK trafiło do PO wcześniej, to dowód, że TK to izba polityczna

Karczewski: To, że orzeczenie TK trafiło do PO wcześniej, to dowód, że TK to izba polityczna

– Wczorajsze i dzisiejsze posiedzenie TK jest niezgodne z prawem. Martwi mnie to, że orzeczenie TK trafia do polityków PO wcześniej, to sytuacja niespotykana, karygodna. To dowód, że TK stał się izbą polityczną, jego działania są działaniami politycznymi, a nie tymi, do których TK został powołany – stwierdził dziś w Senacie marszałek Stanisław Karczewski.

Sejm za tydzień zajmie się wnioskiem o odwołanie Błaszczaka

Sejm za tydzień zajmie się wnioskiem o odwołanie Błaszczaka

Dopiero na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejm zajmie się wnioskiem PO o odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji – dowiaduje się 300POLITYKA.

Debata w tej sprawie ma odbyć się w środę, 16 marca o 17:00. Wczoraj sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych negatywnie zaopiniowała wniosek Platformy.

Dzisiaj pierwsze posiedzenie RBN

Dzisiaj pierwsze posiedzenie RBN

Zgodnie z zapowiedzią Pawła Solocha, o 12:00 rozpocznie się inauguracyjne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie dotyczyć będzie aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem Polski i będzie niejawne.

Na posiedzenie zaproszeni zostali marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, ministrowie: obrony narodowej, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i administracji, a także szefowie wszystkich ugrupowań politycznych w parlamencie.

Dolniak: Zapraszam przedstawicieli partii rządzącej na manifestacje 12 marca

Dolniak: Zapraszam przedstawicieli partii rządzącej na manifestacje 12 marca

Jak mówiła Barbara Dolniak w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet:

„Zapraszam przedstawicieli partii rządzącej na manifestację. Jedna z nich ma się odbyć 12 marca pod gmachem Trybunału Konstytucyjnego o 12:00. Zapraszam serdecznie. Może będzie okazja porozmawiać z osobami, które będą obecne. Dlaczego przyszły, co jest powodem, czy ktoś ich zmuszał, jakie mają poglądy. Dopiero wtedy wyciąganie wniosków. Tworzenie komentarzy bez sprawdzenia faktów jest nie tylko niesprawiedliwe, ale nie polega na rzeczywistości”

Dolniak: Nieopublikowanie wyroku TK będzie wprost złamaniem Konstytucji

Dolniak: Nieopublikowanie wyroku TK będzie wprost złamaniem Konstytucji

Jak mówiła Barbara Dolniak w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet:

„Zaklinać rzeczywistość można, ale ona nie ulegnie zmianie. Zgodnie z Konstytucją, premier ma obowiązek opublikować orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Mówi o tym wprost art. 190 Konstytucji, zgodnie z którym orzeczenia TK, ich publikacja jest obowiązkiem konstytucyjnym, podlegającym niezwłocznemu wykonaniu. Mówiąc wprost: Konstytucja nie przewiduje żadnego wyjątku. Nie ma o czym mówić. Orzeczenie musi być opublikowane”

Nieopublikowanie orzeczenia będzie wprost złamaniem Konstytucji – mówiła dalej wicemarszałek Sejmu.

Szymański o relacjach polsko-amerykańskich: Nie są oparte tylko na jednym dokumencie, którego jeszcze nie widzieliśmy

Szymański o relacjach polsko-amerykańskich: Nie są oparte na jednym dokumencie, którego jeszcze nie widzieliśmy

Jak mówił Konrad Szymański o relacjach polsko-amerykańskich w „Jeden na Jeden” TVN24:

„Z całą pewnością relacje polsko-amerykańskie oparte są o wiele różnych czynników. Z całą pewnością nie są oparte tylko i wyłącznie o to, jak czytamy dokument, którego jeszcze nie widzieliśmy na oczy z formalnego punktu widzenia. Amerykanie są skutecznie zapewnieni o jednym: że zmiana władzy w Polsce nie oznacza jakichkolwiek zmian w zakresie strategicznych kierunków polityki zagranicznej. Amerykanie mogą być pewni, że Polska jest wiarygodnym partnerem w UE i NATO. Po tych kilku miesiącach publicystycznej takiej wrzawy można łatwo pokazać, że Polska nie jest czynnikiem destabilizującym ani UE, ani NATO”

Wcześniej Bogdan Rymanowski zacytował tweeta Radosława Sikorskiego:

Szymański o opinii Komisji Weneckiej: Nie możemy in blanco powiedzieć, że wykonamy każde słowo

Szymański o opinii Komisji Weneckiej: Nie możemy in blanco powiedzieć, że wykonamy każde słowo

Jak mówił w Jeden na Jeden minister Konrad Szymański o opinii Komisji Weneckiej:

„Nikt nie ma ochoty eskalować konfliktu z instytucjami [europejskimi]. Opinia piątkowa [Komisji Weneckiej] będzie miała dla nas znaczenie. Nie możemy in blanco powiedzieć, że wykonamy każde słowo. Np. w sprawie nominacji jest między nami a Komisją Wenecką różnica zdań. Będziemy wypowiadali się w sprawie tej opinii, gdy zostanie ogłoszona. Dziś TK lekceważy stan prawny w zakresie TK, spotykając się w tym składzie”