Duda: Bardzo proszę, żeby z moich zobowiązań rozliczać mnie w 5. roku prezydentury

Proszę mi przypomnieć wypowiedź, która mówiła, w jakim tempie ma to zostać zrealizowane? – mówił prezydent Andrzej Duda w programie #DziejeSieNaZywo WP.pl, pytany o jego kampanijne zapowiedzi dot. obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej.

„Nie było ani jednej mojej wypowiedzi. Była jedna wypowiedź w czasie pierwszej debaty, w której nie brał udział Bronisław Komorowski. Powiedziałem wtedy, że ustawę obniżającą wiek emerytalny i ustawę podwyższającą kwotę wolną przygotuję i złożę do Sejmu, do laski marszałkowskiej, w pierwszym roku mojej prezydentury. I zrobiłem to, dosłownie w pierwszych miesiącach takie ustawy złożyłem. Natomiast chciałbym, żebyśmy brali pod uwagę, że prezydent ma 5-letnią kadencję, a Sejm – 4-letnią”

„Budżet nie jest z gumy”

„Zakładam, że rząd również ma 4 lata na realizację swojego programu, Jest budżet, który nie jest z gumy. Są bardzo poważne projekty, również kosztowne. Budżet i cała sytuacja gospodarcza jest odziedziczona po poprzedniej ekipie. W związku z powyższym, jest konieczność wdrożenia pewnych mechanizmów, które poprawiają sytuację finansową państwa, właśnie po to, by można było zrealizować wszystkie zobowiązania”

Bardzo proszę, żeby z moich zobowiązań rozliczać mnie w 5. roku prezydentury – wtedy, kiedy się prezydentury podsumowuje – a nie po pół roku – stwierdził prezydent Duda.