Morawiecki o obniżeniu wieku emerytalnego: Nie było twardego zobowiązania rządu

– Od kiedy to będzie, to teraz nie potrafię powiedzieć, ponieważ twardego zobowiązania ze strony rządu nie było. Natomiast rząd na pewno będzie starał się wypełnić obietnice wyborcze – mówił Mateusz Morawiecki w „Salonie politycznym Trójki”, pytany o zapowiadane w kampanii obniżenie wieku emerytalnego.

Wicepremier rządu Beaty Szydło przyznał, że nie ma jeszcze precyzyjnie określonego planu dotyczącego tej ustawy. Stwierdził też, że „prezydent przedstawił kilka projektów ze swojej strony po to, żeby wypełnić obietnice wyborcze i teraz Sejm i rząd będą nad tym pracowały”.

Morawiecki mówił także:

„W dłużej perspektywie będziemy pracować, przyglądać się systemowi emerytalnemu w taki sposób, żeby on nie generował aż tak poważnych obciążeń dla budżetu państwa, połączonego z ZUS-em, czy dla tzw. szeroko rozumianego całkowitego długu rządu – w tym wypadku ZUS i FUS. I musi się to w dłuższej perspektywie lepiej bilansować”

W pierwszych kilku latach nie są to duże koszty [z obniżenia wieku], natomiast po paru latach one są już bardzo zauważalne. W 3-4 roku jest to kilka miliardów, od 2020-2021 roku 10-12 mld zł rocznie – stwierdził Morawiecki.