Live

Seremet: Konflikt wokół TK zabrnął tak daleko, że wyłącznie środkami prawnymi się go nie rozwiąże

Seremet: Konflikt wokół TK zabrnął tak daleko, że wyłącznie środkami prawnymi się go nie rozwiąże

– Jestem także obywatelem. I to, co się dzieje, przyjmuję z niepokojem i niesmakiem. Konflikt zabrnął tak daleko, że wyłącznie środkami prawnymi raczej się go nie rozwiąże. Musi dojść do jakiegoś kompromisu. Bez woli kompromisu tego konfliktu nie rozbroimy – mówił dziś w „Kropce nad i” Andrzej Seremet.

Prokurator generalny stwierdził, iż prezydent Duda powinien przyjąć ślubowanie od trzech legalnie wybranych sędziów przez PO, a kolejnych dwóch powinno wybrać się – jak podkreślał Seremer – „reaktywując procedurę wyboru sędziów”.

Waszczykowski: Do mediów publicznych doszły środowiska, które wcześniej dostępu do TVP nie miały

Waszczykowski: Do mediów publicznych doszły środowiska, które wcześniej dostępu do TVP nie miały

Jak mówił dziś Witold Waszczykowski w FpF na temat zmian w mediach publicznych:

„Po to jest próba naprawy mediów publicznych, by były bardziej profesjonalne, i aby w dyskursie medialnym w mediach publicznych obok grup politycznych liberalnych, lewicowych, byli również przedstawiciele dziennikarzy mediów katolickich, narodowych i innych. Media publiczne są dziś naprawiane. Do mediów publicznych doszło wielu – od wczoraj – dziennikarzy, przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych, środowisk politycznych, które wcześniej dostępu do tych mediów nie miały”

Waszczykowski: Dwie godziny temu PBSz rozmawiała z szefem KE – o jutrzejszej debacie w KE o Polsce

Waszczykowski: Dwie godziny temu PBSz rozmawiała z szefem KE – o jutrzejszej debacie w KE o Polsce

– Nie mam oczekiwań wobec tej jutrzejszej debaty w Komisji Europejskiej. Dziś od godz. 17 do 17:45 odbyła się długa, rzeczowa rozmowa pani premier Szydło z komisarzem Junckerem, gdzie pan komisarz wyjaśnił premier, że jest to rutynowa procedura, orientacyjna, wymiana poglądów, na temat niektórych aspektów prawnych w Polsce. Ta debata nie zakończy się żadną decyzją KE. KE będzie oczekiwała na kolejne opinie, m.in. Komisji Weneckiej, najpewniej w marcu – przyznał dziś w FpF Witold Waszczykowski.

Szef MSZ stwierdził, iż o rozmowę telefoniczną poprosiła polska szefowa rządu.

Rzepliński: Decyzja o tym jak dopełnić liczbę sędziów z 12 do 15 nie należy do mnie

Rzepliński: Decyzja o tym jak dopełnić liczbę sędziów z 12 do 15 nie należy do mnie

Jak powiedział na konferencji prasowej prof. Rzepliński:

„TK konieczne jest wyraźne zdecydowanie, którzy i w jakiej kolejności z 6 sędziów wybranych na 3 wakujące miejsca zostaną dopuszczeni do orzekania. 6 nie orzeka nie dlatego że Rzepliński jest taki niedobry, tylko dlatego że musi działać zgodnie z prawem”.

Rzepliński wymienił, kiedy kończą się kadencje 3 kolejnych sędziów (2 w 2016 i jednego w 2017 roku):

„Jest doskonała okazja, by z tego zapętlenia wyjść. To nie moja decyzja. Moja rola by treść wyroku w sprawie K34 była respektowana. Nie mogą [6 sędziów] orzekać, bo nie wiedzą w jakiej kolejności zostanie dopełniona liczba z 12 do 15. Politycy dadzą sobie radę z ustaleniem kolejności w jakiej zostaną dopuszczeni do orzekania. Rozwiązanie jest możliwe, ja bardzo bym sobie życzył, by jutro mógł przydzielić sprawy 3 kolejnym sędziom”.

Rzepliński: Skład 10 sędziów nie został tyle wyznaczony, co wyznaczyła go sytuacja

Rzepliński: Skład 10 sędziów nie został tyle wyznaczony, co wyznaczyła go sytuacja

Jak mówił na konferencji w TK prof. Andrzej Rzepliński o składzie 10 sędziów orzekających w sprawie uchwał Sejmu:

„TK rozstrzygał sprawę w składzie 10 sędziów, tzn. wszystkich sędziów, którzy byli sędziami orzekającymi w dniu, w którym ta sprawa wpłynęła. Trybunał rozstrzygnął sprawę w składzie w którym do tej pory rozstrzygał każdą sprawę, która wymagała rozpoznania w związku z kwestią konstytucyjności mającej istotne znaczenie dla ładu konstytucyjnego. Taki skład został nie tyle wyznaczony, ale wyznaczała go sytuacja. Było 10 sędziów orzekających”.

Jak dodał:

„W tym czasie nie było już 5 naszych kolegów, natomiast w związku z treścią wyroku w sprawie K34/15 sędziowie wybrani do TK przez Sejm w dniu 2 grudnia 2015 roku nie mogli jeszcze orzekać, ponieważ w przypadku 2 sędziów którzy weszli w skład TK na dwa wakujące urzędy sędziowskie, opróżnione 2 i 8 grudnia, to od ostatecznego rozstrzygnięcia TK zależało czy tych dwóch sędziów będzie mogło po wydaniu orzeczenia w tej sprawie orzekać we wszystkich innych sprawach”.

Jak tłumaczył dalej:

„Co do 3 sędziów w związku z treśćia wyroku w sprawie K34, w którym TK orzekł, że osoby wybrane na sędziów TK zostało wybranych przez Sejm VII kadencji zgodnie z konstytucja i wobec niezaprzysieżenia tych osób przez prezydenta również nie mogli orzekać, bo z punktu widzenia treści Konstytucji i wyroku K34 mieliśmy – ten stan trwa dziś – 18 sędziów zgodnie z przepisami Konstytucji, a TK tworzy 15 sędziów. Stąd liczba 10 sędziów którzy orzekali w tej sprawie. Trybunał wydał postanowienie 7 stycznia, zostało ogłoszone wczoraj, bo kilku sędziów zgłosiło wolę złożenia zdania odrębnego, to wymaga czasu, był weekend”.

Szydło: Expose Waszczykowskiego jeszcze w styczniu, na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Szydło: Expose Waszczykowskiego jeszcze w styczniu, na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Premier Szydło na konferencji w KPRM odpowiedziała na pierwsze pytanie internautów – dot. terminu wygłoszenia tzw. expose przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego:

„Minister Waszczykowski zaprezentował już przyjęty przez RM program polityki zagranicznej, kierunków rozwoju polityki zagranicznej rządu na Komisji Spraw Zagranicznych. Zwróciliśmy się w tej chwili z propozycją do Prezydium Sejmu, żeby jeszcze w styczniu, na najbliższym posiedzeniu, taka informacja ze strony ministra ,expose zostało wygłoszone”

Następne – ostatnie w w tym miesiącu – posiedzenie zaplanowano na 27-29 stycznia.

Szydło: Trwają prace nad przygotowaniem spotkania z kanclerz Merkel w Berlinie

Szydło: Trwają prace nad przygotowaniem spotkania z kanclerz Merkel w Berlinie

Jak mówiła premier Szydło na konferencji w KPRM:

„Trwają prace nad przygotowaniem mojego spotkania w Berlinie z kanclerz Merkel. Kiedy będzie jest wstępnie zaproponowana data, kiedy te prace zostaną ustalone, to zostaniecie państwo poinformowani”

Jak dodała, to kwestia „około miesiąca”.

Szydło o debacie w PE: Polski premier reprezentuje Polskę wtedy, kiedy należy bronić jej dobrego imienia

Szydło o debacie w PE: Polski premier reprezentuje Polskę wtedy, kiedy należy bronić jej dobrego imienia

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM:

„Rząd polski podejmie wszystkie działania, jestem gotowa i dla mnie jest jednoznaczne i oczywistością, że moją rolą jest w tej chwili na forum UE prezentowanie polskiego stanowiska i obrona dobrego imienia Polski i odkłamanie tych nieuprawnionych opinii, które na temat Polski pojawiły się w ostatnich dniach. Zrobimy wszystko, umówiliśmy się, że również kluby parlamentarne wskażą tutaj konstruktywna współpracę, podejmą działania, by ich przedstawiciele w PE stanęli po stronie tych faktów, które będzie prezentował polski rząd”

Dalej mówiła:

„Dla mnie jest rzeczą oczywistą, że polski premier reprezentuje Polskę wtedy, kiedy jest sytuacja taka, że należy bronić dobrego imienia Polski. Dla mnie było jednoznaczne i również przed dzisiejszym spotkaniem, że to będę podejmować”

Szydło: Zgodziliśmy się co do tego, że sprawy polskie należy rozwiązywać tutaj, w Polsce

Szydło: Zgodziliśmy się co do tego, że sprawy polskie należy rozwiązywać tutaj, w Polsce

Jak mówiła premier Beata Szydło na konferencji w KPRM, po spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych:

„To było dobre i potrzebne spotkanie. Myślę, że czas, by te emocje, które zostały wywołane przez nieodpowiedzialne środowiska, nt. sytuacji w Polsce, uspokoić. Zgodziliśmy się co do tego, że sprawy zagraniczne i pozycja międzynarodowa Polski powinna być tematem, który jest ważny dla na wszystkich, bez względu na to, na której stronie sceny politycznej jesteśmy. Prawem rządzących jest realizować program, do którego zobowiązali się po wyborach i zostali w demokratycznych wyborach wskazani przez wyborców, że to właśnie oni będą ten progam realizowali”

Dalej mówiła:

„Prawem opozycji jest oczywiście dyskusja i krytyka, ale krytyka merytoryczna. To ważne przesłanie, które płynie z tego spotkania, że ta refleksja również się pojawiła i ta krytyka i dyskusja merytoryczna powinna być kwintesencją dyskusji parlamentarnej i tego, co w tej chwili dzieje się w Polsce. Zgodziliśmy się co do tego, że sprawy polskie należy rozwiązywać tutaj, w Polsce. Źle się stało, że te sprawy zostały przeniesione na arenę międzynarodową, ale zrobimy wszystko, by w tej chwili ta sytuacja się uspokoiła i by te nieuprawnione i nieprawdziwe informacje dot. sytuacji w Polsce wyjaśnić”

O 14:30 konferencja Szydło

O 14:30 konferencja Szydło

Konferencja prasowa premier Beaty Szydło – już po spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych – odbędzie się o 14:30 w KPRM.

Rzecznik KE: Analizujemy odpowiedź Polski dotyczącą TK

Rzecznik KE: Analizujemy odpowiedź Polski dotyczącą TK

Jak powiedział na konferencji prasowej rzecznik KE Margaritis Schinas:

„Wczoraj wieczorem otrzymaliśmy odpowiedź z Polski dotyczącą TK. Analizujemy ją, analizujemy też odpowiedź dotyczącą małej ustawy medialnej. Jutro debata orientacyjna w KE”.

Schinas przypomniał też, że Polska – zgodnie z zaleceniem Timmermansa – nawiązała dialog z Komisja Wenecką w sprawie Trybunału.

Szczerski zapowiada plan trzy wystąpienia programowe PAD: W Monachium, Rzymie i Waszyngtonie

Szczerski zapowiada plan trzy ważne wystąpienia PAD o bezpieczeństwie: W Monachium, Rzymie i Waszyngtonie

Jak zapowiedział Krzysztof Szczerski:

„Jutro na spotkaniu z korpusem dyplomatycznym w Polsce wygłosi swoje wystąpienie programowe dotyczące polityki zagranicznej w 2016, co uznawane jest zwyczajowo za początek dyplomatycznego roku prezydenta”.

Jak dodał:

„Ta aktywność dyplomatyczna będzie wyraźnie podzielona na dwie części: pierwsza część poświęci przygotowaniom do szczytu NATO. Prezydent skupi na budowaniu zgody w ramach Sojuszu i potencjału decyzyjnego, który ma się wypełnić na szczycie NATO. W tym celu prezydent odwiedzi wszystkie części Sojuszu, by łączyć wszystkie wrażliwości i punkty widzenia. Odwiedzi północne kraje NATO – będzie w Norwegii i zapewne Danii. W zakresie południowego – Włochy, będzie obchodził uroczystość rocznicy Monte Cassino. Pracujemy też nad wizytą w jednym z krajów półwyspu iberyjskiego. Prezydent odwiedzi Niemcy, także dlatego, że obchodzimy 26. rocznicę traktatu. Oczekujemy też przez stronę francuską wyznaczenia daty szczytu Trójkąta Weimarskiego, liczymy, że będzie to pierwsza połowa roku. W regionie odwiedzi w I półroczu Czechy i Węgry. Będziemy też w Waszyngtonie, na szczycie nuklearnym”.

Jak zapowiedział:

„Prezydent wygłosi trzy ważne wystąpienia. W lutym na konferencji w Monachium, przed think-tankami w Waszyngtonie oraz wystąpienie w NATO Defence Collage w maju w Rzymie. To będą wystąpienia o tym, jak budować zgodę i konsensus przed szczytem NATO w Warszawie.