Live

„Szokująca zapowiedź ministra z PiS” na jedynce „Faktu”

„Szokująca zapowiedź ministra z PiS” na jedynce „Faktu”

Czwartkowy „Fakt” wykorzystuje słowa ministra Kowalczyka o niższych emeryturach i na pierwszej stronie pisze o „szokującej zapowiedzi ministra z PiS”:

„Do tej pory politycy PiS unikali mówienia o konsekwencjach, jakie spowoduje obniżenie z powrotem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Aż tu nagle szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk przyznał wczoraj, że osoby, które w przyszłości wybiorą się szybciej na emeryturę, dostaną od państwa nawet o jedną trzecią mniejsze pieniądze”

Piotrowicz: TK nie może nakazywać prezydentowi czegokolwiek. Jest sądem nad prawem, nie nad faktami

Piotrowicz: TK nie może nakazywać prezydentowi czegokolwiek. Jest sądem nad prawem, nie nad faktami

– Nie ma przepisów, które umożliwiałyby Trybunałowi Konstytucyjnemu nakazywać cokolwiek prezydentowi. TK jest sądem nad prawem, a nie nad faktami – mówił dziś w FpF Stanisław Piotrowicz. Jak tłumaczył poseł PiS:

„Nie jest w gestii TK decydowanie, kto jest sędzią TK. O tym decyduje parlament. Ciągle miesza się pewne fakty, żeby mieszać ludziom w głowach. Po co mnie pan zaprasza, żeby mówić, czy żeby słuchać? TK jest sądem nad prawem, a nie nad faktami. Rolą TK było badania, czy ustawa czerwcowa była zgodna z Konstytucją – i to zrobił: stwierdził, że jest niekonstytucyjna. W pewnym zakresie. Dziś to samo TK zrobił z nowelą listopadową. Konsekwencje orzeczeń TK są takie, że parlament ma ustawę o TK doprowadzić do zgodności z Konstytucją. Tyle i aż tyle”

Polityk przekonywał:

„To nie PiS spowodowało cały ten incydent. To zostało wywołane przez PO w czerwcu. To potwierdził TK. Oni dokonali zamachu na TK – to jest poza wszelkich sporem. Skoro PO dokonała zamachu na TK, my wprowadziliśmy na powrót ład konstytucyjny”

Piotrowicz dodawał także:

„PiS wybierało nowych sędziów TK w oparciu o regulamin Sejmu. Regulamin Sejmu jest najwyższym aktem prawnym, regulujący ustrój Sejmu i procedury przed Sejmem – i jest zgodny z Konstytucją. Uchwały Sejmu dotyczące wyboru sędziów TK nie podlegają kontroli Trybunału. Te uchwały nie mają charakteru normatywnego, tylko indywidualny. Do naprawiania błędów przez Sejm jest uprawniony Sejm”

Bartosz Marczuk z „Wprost” wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej

Bartosz Marczuk z „Wprost” wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej

Bartosz Marczuk – dotychczasowy zastępca redaktora naczelnego „Wprost” – wchodzi do rządu. Jak informuje tygodnik, będzie odpowiadał za program wsparcia rodziny jako wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tym samym Marczuk złożył rezygnację z pełnionej funkcji w tygodniku „Wprost”.

PO złożyła projekt uchwały wzywający PAD do wykonania wyroku TK ws. sędziów

PO złożyła projekt uchwały wzywający PAD do wykonania wyroku TK ws. sędziów

PO złożyła w Sejmie projekt uchwały wzywający PAD do wykonania wyroku TK z 3 grudnia, czyli odebrania ślubowania od sędziów wybranych w poprzedniej kadencji – poinformował Sławomir Neumann na briefingu w Sejmie. Dodał, że PO chciałaby przyjąć uchwałę jeszcze na tym posiedzeniu. Jak mówił szef klubu PO:

„Zakończy to ten ciągnący się od kilku tygodni spór konstytucyjny. Po dwóch wyrokach mamy jasną sytuację prawną. Trzeba teraz zastosować się do wyroków. Naszym zadaniem i celem jako Sejmu jest pilnowanie także przestrzegania prawa przez najważniejsze osoby w państwie. Dlatego ten apel po słowach padających z KPRPl, które w jakichś sposób negują orzeczenie i wyroki, mówią te osoby, które występują w imieniu PAD, że wyroki jego właściwie nie obowiązują, to apel Sejmu jest jeszcze ważniejszy, żeby wszyscy mieli poczucie, że każdy z nas jest równy wobec prawa, że musi przestrzegać wyroków sądów”

Dalej mówił:

„Mamy nadzieję, że prezydent w końcu przetnie konstytucyjny pat”

Kukiz chce powołania komisji nadzwyczajnej ds. zmiany konstytucji. „Apelujemy do wszystkich sił politycznych”

Kukiz chce powołania komisji nadzwyczajnej ds. prac nad nową konstytucją. „Apelujemy do wszystkich sił politycznych”

Jak powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Piotr Apel z klubu Kukiz’15:

„Złożyliśmy dziś projekt uchwały z wnioskiem o powołanie nadzwyczajnej komisji ds. zmiany konstytucji. Potrzebę powołania tej komisji wszyscy państwo widzą: od dłuższego czasu o niczym innym się nie mówi, jeśli chodzi o problemy określenia kompetencji w prawie, to wszystko wynika ze złej konstytucji. Od 18 lat konstytucja nie doczekała się dużych nowelizacji, czas to zmienić. Apelujemy do wszystkich sił, by usiąść i porozmawiać, by stworzyć dobre prawo”.

Stanisław Tyszka poinformował też o powołaniu Stowarzyszenia na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15. Jak powiedział o tym projekcie Kukiz:

O kształcie nowej konstytucji powinni decydować obywatele, nowe konstytucja powinna być tworzona oddolnie.

Kukiz podkreślał, ze obecna konstytucja jest „archaiczna” i sprzeczna z interesem obywateli.

Schetyna: Chaos się pogłębia. Ciągle mam nadzieję, że PAD przyjmie ślubowania od 3 sędziów

Schetyna: Chaos się pogłębia. Ciągle mam nadzieję, że PAD przyjmie ślubowania od 3 sędziów

Jak mówił Grzegorz Schetyna w Sejmie:

„Ciągle czujemy się w takim pogłębiającym chaosie i kryzysie. To efekt wcześniejszych decyzji PiS-u, większości PiS-owskiej, ale także prezydenta Dudy. Ten chaos się pogłębia. Ciągle mam nadzieję – rozmawiałem o tym z naszymi europejskimi partnerami w Brukseli – liczymy na to w Polsce, że ten chocholi taniec się zakończy, i że prezydent Duda przyjmie orzeczenie i werdykt TK i będzie zaprzysiężenie, przyjęcie ślubowania od 3 sędziów prawidłowo wybranych w poprzedniej kadencji, a 2 wybierzemy teraz, decyzją tego Sejmu. Mam ciągle taką nadzieję i ciągle będziemy o to apelować i tego się domagać. Jeżeli takich decyzji nie będzie, to znaczy, że po raz kolejny PAD i PiS chcą łamać prawo i taką decyzję polityczną podejmują”

Kuchciński w liście do Schulza: Oczekujemy bezstronności w reakcjach na działania Sejmu z czerwca i listopada

Kuchciński w liście do Schulza: Oczekujemy bezstronności w reakcjach na działania Sejmu z czerwca i listopada

Marek Kuchciński skierował do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza list odnoszący się do komentarzy europejskich mediów w związku z wyborem przez Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

W opublikowanym przez Kancelarię Sejmu liście Kuchciński argumentuje, że „sprawa ta przestawiana jest najczęściej jednowymiarowo i bez odpowiedniego kontekstu”. Jak pisze:

„Należy podkreślić, że aktualnie tocząca się debata i ostatnie działania polskiego Sejmu w sprawie wyboru nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego związane są bezpośrednio z działaniami legislacyjnymi podjętymi przez poprzedni Sejm. Zmiany w prawie krajowym, wprowadzone w czerwcu 2015 roku, umożliwiające Sejmowi poprzedniej kadencji m.in. nominowanie dwóch sędziów Trybunału, w miejsce sędziów, których kadencja miała upłynąć już po zakończeniu tego Sejmu, zostały ocenione przez nowo wybrany w październiku br. Sejm jako wysoce kontrowersyjne. W związku z tym, zostały podjęte natychmiastowe działania legislacyjne w celu naprawy sytuacji, co spotkało się z krytyką niektórych środowisk, opartą głównie na argumentach emocjonalnych”

W dalszej części listu marszałek Sejmu zwraca uwagę na rozstrzygnięcie TK z 3 grudnia 2015 roku, który stwierdził m.in. że przepis nakazujący poprzedniemu Sejmowi wybór sędziów Trybunału, których kadencje upływają w grudniu 2015 r. – jest niezgodny z Konstytucją.

Pisze także:

„Żadna z instytucji europejskich, ani w ramach UE, ani Rady Europy nie odniosła się w najmniejszym stopniu do przyjęcia przez poprzedni Sejm niekonstytucyjnych regulacji prawnych. W związku z tym, należy oczekiwać tej samej bezstronności i powściągliwości w ocenie aktualnej sytuacji – jakakolwiek dysproporcja w reakcjach na działania legislacyjne w Polsce, podjęte przez poprzedni i obecny Sejm, odpowiednio w czerwcu i listopadzie tego roku, mogłaby poddać w wątpliwość bezstronność i zasadność zaangażowania instytucji międzynarodowych w procesy demokratyczne w Polsce. Byłoby to oczywiście mylne wrażenie, ale jakże niepożądane”

kuchcinskilist_1 kuchcinskilist_2

Petru: 3 sędziów, których PAD nie uznaje, jest sędziami, a 3 sędziów, od których przyjął ślubowania, nie jest sędziami

Petru: 3 sędziów, których PAD nie uznaje, jest sędziami, a 3 sędziów, od których przyjął ślubowania, nie jest sędziami

Jak mówił w Sejmie Ryszard Petru:

„Nieprzyjmowanie ślubowania nie jest formą veta, tylko łamaniem Konstytucji, ale to też nie ma znaczenia, bo powołani wcześniej sędziowie są sędziami od 7 listopada. Co więcej, TK powiedział, że jak prezydent miał wątpliwości, to powinien był się spytać Trybunału, a nie sam orzekać. PAD ani żaden inny prezydent nie ma prawa orzekać w kwestiach, które są kwestiami, o których powinien mówić TK. W moim przekonaniu mamy sytuację taką, że trzech wybranych przez PiS sędziów Trybunału nie może w ogóle orzekać, a trzech, którzy zostało wybranych wcześniej, powinno być w Trybunale. Jak rozumiem, nie są do tego orzekania dopuszczeni. Z tego punktu widzenia sytuacja jest jednoznaczna”

Pytany, czy prezydent Duda może zmienić zdanie, powiedział:

„Dostałem dzisiaj list z Kancelarii Prezydenta, na mój list, prosząc o spotkanie. Wynika z niego, że spotkanie już było. Tamto, poprzednie. Na moim Twitterze możecie państwo znaleźć odpowiedź. Sytuacja z punktu widzenia prawa jest bardzo trudna dla większości rządzącej, jak i prezydenta. Przypomnę: 3 sędziów, których prezydent nie uznaje, jest sędziami, a 3 sędziów, od których przyjął ślubowania, nie jest sędziami”

Dalej mówił:

„Obawiam się, że PiS będzie brnęło i osłabiało w ten sposób TK. Ale zauważmy, że Trybunał jednoznacznie się wypowiedział co do tego, jaki jest skład Trybunału”

Zaapelował też do prezydenta:

„Panie prezydencie – mogę tylko powiedzieć jako poseł – jak ma pan wątpliwości, to niech pan nie orzeka, tylko pyta pan Trybunału Konstytucyjnego we właściwym składzie”

Ast: Wyrok TK zostanie wykonany. Rozstrzygnięcie pokazuje, że praca nad ustawą o TK powinna być kontynuowana

Ast: Wyrok TK zostanie wykonany. Rozstrzygnięcie pokazuje, że praca nad ustawą o TK powinna być kontynuowana

Jak mówił Marek Ast na krótkim briefingu:

„Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa była konstytucyjna, natomiast za niekonstytucyjne uznał poszczególne przepisy tej ustawy (…)”

Dalej mówił:

„To orzeczenie zapadło. Jako przedstawiciel Sejmu przyjmuje je do wiadomości i jednocześnie to rozstrzygnięcie pokazuje, że praca nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym powinna być kontynuowana, że to rozstrzygnięcie daje pewne wskazówki dla Sejmie”

Pytany, czy wyrok TK zostanie wykonany, powiedział:

„Oczywiście, że tak. To znaczy w takim zakresie, w jakim Trybunał Konstytucyjny zakwestionował regulacje kadencyjności prezesa TK – tutaj będziemy musieli się zastanowić, jak ta regulacja powinna wyglądać, aby spełniała wymogi wyroku. Kwestia początku kadencji – tutaj nie ma wątpliwości. Trybunał orzekł, że kadencja rozpoczyna się z chwilą wyboru sędziego TK. Ta wątpliwość dalej będzie pozostała w tym sensie, że jednak ustawa mówi o osobie, od której odbiera ślubowanie. Czyli kwestia możliwości rozpoczęcia pracy sędziego, objęcia stanowiska, jest dopiero możliwe po przyjęciu ślubowania, i ten problem prawny nadal istnieje”

TK: Kluczowe przepisy nowelizacji ustawy autorstwa PiS niekonstytucyjne

TK: Kluczowe przepisy nowelizacji ustawy autorstwa PiS niekonstytucyjne

Jak stwierdził Trybunał Konstytucyjny, kluczowe przepisy nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS są niezgodne z konstytucją. Dotyczy to m.in. wygaszenia kadencji prezesa i wiceprezesa, 30-dniowego terminu składania ślubowania i możliwości wyboru sędziów w miejsce tych, których kadencja wygasała w listopadzie. Jak powiedział sędzia Tuleja, jeśli prezydent miał wątpliwości, to mógł zwrócić się do TK z zapytaniem w tej sprawie.

Premier Szydło o emeryturach: Największym przywilejem, który dajemy obywatelom jest wybór

Szydło o emeryturach: Największym przywilejem, który dajemy obywatelom jest wybór

Premier Szydło mówiła w odpowiedzi na pytanie o wypowiedź ministra Kowalczyka, który powiedział, że po obniżce wieku emerytalnego emerytury będą niższe o 30%:

„Ludzie chcą wolnego wyboru. Konieczny był ten projekt ustawy, i on został przedłożony. Muszę uzupełnić wypowiedź ministra Kowalczyka, z którym rozmawiałam. Pytanie było do ministra o to, czy emerytury będą o 70% niższe. Nie, nie będą, PO nie mówiła prawdy. Nie ma założenia, że to będzie obniżka o 70%. Największym przywilejem, który teraz dajemy obywatelom, to jest wybór”

Szydło prezentuje dwa projekty ustaw, w tym zakazującą odbieranie dzieci rodzinom o gorszej sytuacji ekonomicznej

Szydło prezentuje dwa projekty ustaw, w tym zakazującą odbieranie dzieci rodzinom o gorszej sytuacji ekonomicznej

– To sprawa bardzo poważna i niestety – dla polskiego państwa – wstydliwa. Chodzi o odbieranie rodzicom dzieci tylko z tego powodu, że rodziny nie mają wystarczających dochodów, aby normalnie móc funkcjonować. Myśmy się temu sprzeciwiali – mówiliśmy o tym w kampanii wyborczej, i mówimy o tym jako rząd. Chcemy doprowadzić do tego, by rodzinom nie były zabierane dzieci tylko dlatego, że te rodziny mają gorszą sytuację ekonomiczną. I ten projekt ustawy został przygotowany przez ministra Zbigniewa Ziobro – poinformowała na dzisiejszej konferencji prasowej Beata Szydło.

Jak mówiła premier: – Na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek ten projekt będzie omawiany i skierowany do dalszych prac.

Kolejnym zaprezentowanym projektem przez szefową rządu był projekt ustawy, mającej na celu chronić dzieci przed pedofilią.

Szydło mówiła:

„Dziś czynimy kolejny krok, aby polska rodzina czuła się bezpieczniejsza. Aby polskie rodziny były szczęśliwsze. By rodzice nie musieli się martwić, że jak mają gorsze warunki ekonomiczne, to dzieci będą im zabierane. Te rodziny potrzebują wsparcia. Musimy zrobić wszystko, by dzieci były szczęśliwe w swoich rodzinach”

Szydlo2