Live

MB dla TVN: PiS traci, Nowoczesna rośnie i przegania PO

MB dla TVN: PiS traci, Nowoczesna rośnie i przegania PO

PiS – 32% (-3), Nowoczesna – 20% (+11), PO – 19% (-3) – tak prezentują się wyniki najnowszego badania Millward Brown, przeprowadzonego na zlecenie TVN.

Na dalszych miejscach: Kukiz ’15 – 7%, Zjednoczona Lewica – 6% (-1), KORWiN – 4% (-1), PSL – 4% (-1) i Partia Razem – 2% (-2).

Sondaż zrealizowano 3 grudnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie osób pełnoletnich. Wielkość próby N=1002.

Piotrowicz: Prezydent działa szybko, ale zgodnie z prawem

Piotrowicz: Prezydent działa szybko, ale zgodnie z prawem

– Prezydent działa szybko, ale w zgodzie z prawem. Ja mówię o konkretach i tego samego oczekuję od strony przeciwnej. Jak pan ma czelnośc mówić o złamaniu Konstytucji, skoro wy Konstytucję złamaliście w czerwcu? Przecież Trybunał Konstytucyjny to potwierdził. Pan poseł Budka przepraszał za to Polaków – mówił dziś w „Po Przecinku” TVP Info Stanisław Piotrowicz, zwracając się do Marcina Kierwińskiego. Poseł PO odpowiedział: – I pan poseł Budka bardzo dobrze zrobił.

Kierwiński: PAD nie jest dobrą osobą na stanowisku prezydenta. Stoi na straży interesu PiS

Kierwiński: PAD nie jest dobrą osobą na stanowisku prezydenta. Stoi na straży interesu PiS

– PAD udaje, że tego wyroku nie ma. TK zajmuje się sądzeniem polskiego prawa. A prezydent udaje, że tego wyroku po prostu nie ma. Mówi o powołaniu jakiegoś zespołu, że ma powstać jakieś nowe prawo. Natomiast nie rozwiązuje realnego problemu. A po to Polacy wybierają prezydenta, żeby stał na straży Konstytucji – mówił dziś w TVP Info w programie „Po Przecinku” Marcin Kierwiński.

Jak dodawał były szef gabinetu politycznego premier Kopacz:

„Prezydent stoi na straży interesu PiS. To znaczy, że nie jest dobrą osobą na tym stanowisku – niestety”

Błaszczak w Brukseli: Nie ma zagrożenia, że dojdzie do zmiany lub okrojenia strefy Schengen

Błaszczak: Nie ma zagrożenia dla strefy Schengen

Mariusz Błaszczak w Brukseli wziął udział w posiedzeniu Rady Ministrów ds Wewnętrznych UE. Jak powiedział dziennikarzom o strefie Schengen.

Nie ma żadnego problemu, jeśli chodzi o strefę Schengen, mam wspólne stanowisko [z V4]. Myślę że nie ma zagrożenia, żeby doszło do zmiany, okrojenia strefy Schengen. Teraz trwa rozmowa o relokacji, ja przedstawiłem nasze stanowisko, o którym rozmawiałem w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Stwierdzamy, że mechanizm stałego rozdziału jest mechanizmem złym, że wprowadzenie takiego mechanizmu wręcz spotęguje problemy. Wygłosiłem takie stanowisku. Jest zrozumienie, ze strony innych partnerów wobec naszego stanowiska.

Rozmowy dotyczył też nowego europejskiego programu przechowywania danych pasażerów lotniczych. Jak zapewnił Błaszczak, nie będzie konieczna nowelizacja ustawy o danych osobowych, by wprowadzić ten projekt w życie w Polsce.

MB dla „Faktów”: Prezydent z największym zaufaniem, dalej Kukiz i Petru, Schetyna jak Kopacz

MB dla „Faktów”: Prezydent z największym zaufaniem, dalej Kukiz i Petru, Schetyna jak Kopacz

Wg najnowszego sondażu Millward Brown dla „Faktów”, prezydent Duda cieszy się największym zaufaniem wśród Polaków. Dudzie ufa 38% badanych. Na drugim miejscu jest Paweł Kukiz (33%), na podium znajduje się jeszcze Ryszard Petru – liderowi Nowoczesnej ufa 32% wyborców.

Na czwartym miejscu w rankingu zaufania jest premier Beata Szydło. Szefowej rządu ufa 30% badanych. Bronisławowi Komorowskiemu ufa 30%, Jarosławowi Kaczyńskiemu – 23%. Dalsze miejsca zajmują politycy PO – Grzegorzowi Schetynie ufa 21%, podobnie jak byłej premier Ewie Kopacz. Na 8. miejscu znajduje się Władysław Kosiniak-Kamysz (ufa mu 19% respondentów), na 9. – Adrian Zandberg – 13%. Taki sam odsetek ufa Leszkowi Millerowi.

MB dla „Faktów”: Ponad połowa wyborców uważa, że prezydent jest zależny od decyzji Kaczyńskiego

MB dla „Faktów”: Ponad połowa wyborców uważa, że prezydent jest zależny od decyzji Kaczyńskiego

Według badania Millward Brown dla „Faktów” TVN, 54% wyborców uważa, że prezydent Duda w swoich decyzjach jest zależny od prezesa PiS. 35% badanych twierdzi odwrotnie – że Jarosław Kaczyński nie ma wpływu na decyzje głowy państwa. 11% nie ma zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono 3 grudnia na grupie 1002 Polaków.

fot. KPRP/ANDRZEJ HRECHOROWICZ

PAD: Mówienie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe

PAD: Mówienie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe

– Węgiel jest podstawą naszej suwerenności energetycznej, której nikt nie ma prawa nam odbierać, i o którą dbanie jest podstawowym zadaniem polskich władz. Jestem przekonany, że nowy polski rząd, na czele z premier Szydło – pochodzącą z górniczej rodziny – przygotuje dobry, mądry plan dla polskiego górnictwa i dobry plan dla polskiej nauki, która się problemami górnictwa zajmuje – mówił dziś prezydent Duda w Bełchatowie na uroczystościach z okazji święta Barbórki. Jak dodawał: – Wierzę w to, że ten plan doprowadzi do tego, że nigdy nie będzie już sytuacji, gdy górnictwo przez wiele lat produkujące gigantyczną część dochodu – zostało zaniedbane.

Prezydent mówił też – co spotkało się z owacjami:

„Jeśli jakieś państwo posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, jeśli jego sektor energetyczny w zdecydowanej części opiera się na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe”

Schetyna: Trybunał Stanu jest ostatecznością, ale to scenariusz, który nie powinien być wykluczany

Schetyna: Trybunał Stanu jest ostatecznością, ale to scenariusz, który nie powinien być wykluczany

Grzegorz Schetyna w Katowicach był pytany o pomysł postawienia Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu:

„Konsultujemy to z prawnikami. Będziemy gotowi… 9 grudnia jest posiedzenie TK. Chcemy poczekać na orzeczenie, które będzie tam wydane. Po 9 [grudnia] przedstawimy mapę drogową dalszych naszych zachowań i aktywności w tej kwestii. Trybunał Stanu jest pewnego rodzaju ostatecznością, jeśli chodzi o możliwość parlamentu. Ale to też scenariusz, który nie powinien być wykluczany”

Rzecznik prezydenta: Do orzeczenia Trybunału odniesiemy się, gdy zostanie ono opublikowane

Rzecznik prezydenta: Do orzeczenia Trybunału odniesiemy się, gdy zostanie ono opublikowane

Na pytanie, dlaczego prezydent w swoim orędziu nie odniósł się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, Marek Magierowski – rzecznik głowy państwa – odpowiedział dziś na konferencji prasowej:

„Orędzie to miało inny charakter, było bardziej ogólne. Prezydent mówił o stanie państwa, o relacjach między parlamentem, a Trybunałem Konstytucyjnym i innymi organami sądowymi. Ale orędzie zawierało też elementy kompromisu, otwarcia. Pan prezydent mówił, że jest otwarty na prace, dyskusje, na temat nowego otwarcia, jeśli chodzi o funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. Aby podobne spory wokół TK, na temat wyboru sędziów, w przyszłości się nie pojawiały”

Magierowski stwierdził, że prezydent odniesie się do wczorajszego orzeczenia TK, gdy owo orzeczenie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. – Wówczas na pewno się do tego ustosunkujemy – zapewniał współpracownik głowy państwa.

Szydło: Trzeba upominać się o górnictwo na arenie międzynarodowej, decyzje poprzedników zostaną zmienione

Szydło: Trzeba upominać się o górnictwo na arenie międzynarodowej, decyzje poprzedników zostaną zmienione

Jak powiedziała premier Beata Szydło w Brzeszczach:

„Jest też kwestia przekonania naszych europejskich partnerów, że Polska potrzebuje czasu by dostosować do wymogów unijnych. Trzeba upominać się o polskie górnictwo na arenie międzynarodowej Te decyzje, które podjęli nasi poprzednicy nie są dobre dla polskiej gospodarki, ani dla górnictwa, podjęliśmy kroki, by te decyzje zostały zmienione. Przed nami wiele pracy, ogromne wyzwanie, ale też wielka szansa, będziemy mieli też jeden cel: szybszy rozwój”.

Schetyna: Nie pozwolimy, żeby Kaczyński, który jest właścicielem PiS-u, stał się właścicielem Polski

Schetyna: Nie pozwolimy, żeby Kaczyński, który jest właścicielem PiS-u, stał się właścicielem Polski

Jak mówił na konferencji w Katowicach Grzegorz Schetyna:

„PO nie zgodzi się i nie pozwoli, by PiS zawłaszczył Polskę, naszą przestrzeń publiczną, władzę. To, co zdarzyło się w ostatnich dniach w parlamencie, co dzieje się dzisiaj, między klubem PiS-u, Nowogrodzką a Pałacem Prezydenckim, jest nie do zaakceptowania. Nie pozwolimy, żeby Jarosław Kaczyński, który jest właścicielem PiS-u, stał się właścicielem Polski. Będziemy bardzo twardo, codziennie upominać się o polityczną wolność i będziemy bronić niezależności samorządów. Nie pozwolimy na to, żeby instytucje kultury i artystyczna wolność czuła się zagrożona przed wysyłanymi urzędnikami z Ministerstwa Kultury, który mają wprowadzać pomysły na prewencyjną cenzurę. To wszystko, co chce zafundować nam PiS, spotka się z bardzo twardą obroną”

Dalej mówił:

„Jest nam smutno, bo wierzyliśmy, że prezydent kraju będzie czuł brzemię odpowiedzialności za to, że jest Konstytucja, że Polska jest krajem konstytucyjnej demokracji i krajem odpowiedzialnym. Krajem, który wymaga wspólnej pracy, a prezydent jak nikt inny powinien stać na straży Konstytucji i praworządności. Sposób, w jaki zaangażował się prezydent Duda, w polityczną hucpę organizowaną przez klub PiS, w sposób nocnego przyjmowania ślubowania, całej aktywności, która ukazywała, że tak naprawdę nie jest prezydentem wszystkich Polaków, ale prezydentem PiS-u. To rzecz, której nie zaakceptujemy. Codziennie będziemy o tym przypominać. O roli prezydenta, wielkiej wadze i znaczeniu tej funkcji”

PBSz: Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel na zwałach. To zapewni kopalniom środki

PBSz: Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel na zwałach. To zapewni kopalniom środki

Jak zapowiedziała Beata Szydło w przemówieniu na akademii barbórkowej w Brzeszczach.

Podjęliśmy konkretną decyzję, bardzo konkretną, bo dziś pewne decyzje musimy podejmować na już, bo wiemy doskonale, że to co najistotniejsze do zrobienia, to jest ten plan perspektywiczny, ale to dziś musimy podejmować decyzje. Jak zdecydowałam, Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel, który jest na zwałach, by w ten sposób kopalnie otrzymały środki na funkcjonowanie przez najbliższe miesiące. To decyzja rządu. Każde miejsce pracy w górnictwie w górnictwie jest ważne, każdego trzeba bronić, ale musimy to zrobić razem.

Jak dodała, Polska musi też postawić na rozwój technologii w górnictwie, by ten sektor gospodarki mógł się rozwijać.