Szkic porozumienia UE-Turcja: 3 mld euro unijnej pomocy i regularne spotkania

Wstępna wersja porozumienia UE-Turcja zakłada, że kraje wspólnoty przeznaczą 3 mld euro na pomoc humanitarną dla Turcji. Wkład Polski ma wynosić 71 milionów euro (około 220 mln złotych). W tekście deklaracji znajduje się też zapis o przyspieszeniu dyskusji na temat wejścia Turcji do UE.

Krążący wśród brukselskich dziennikarzy tekst zakłada też, że szczyty UE-Turcja mają odbywać się dwa razy do roku, UE zobowiązuje się też do otwarcia – poza rozdziałem 17 rozmów akcesyjnych (sprawy gospodarcze) – kolejnych etapów rozmów o członkostwie. Turcja ma natomiast – co jest kluczowe – przyjmować tych imigrantów, którzy nie uzyskali azylu w krajach UE. Ten proces ma być połączony z liberalizacją programu wizowego dla Turków. Porozumienia potwierdza kształt istniejących unijnych programów relokacji. Co było ważne dla Grupy V4, porozumienia nie wprowadza nowych programów przyjmowania uchodźców, potwierdza tylko istniejące. Turcja (pkt 7) ma też zobowiązać się w ramach tzw. Joint Action Plan do zamknięcia swoich granic.

Rząd Szydło będzie zapewne uzasadniał, że wydatek 70 mln euro jest zgodny z kampanijnymi obietnicami i przekazem, że Polsce zależy przede wszystkim na udzielaniu pomocy humanitarnej uchodźcom poza granicami UE.

draft8ac