O 13:00 pierwsze posiedzenie Sejmu, wcześniej posiedzenia klubów PO, PSL i PiS

Główne punkty rozpoczynającego się o 13:00 pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji to ślubowania poselskie, złożenie dymisji rządu przez premier Ewę Kopacz, a także wybór marszałka i wicemarszałków Sejmu.

W inauguracyjnej sesji plenarnej weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Jak informuje Kancelaria Sejmu, na uroczystość otwarcia pierwszego posiedzenia zaproszono też m.in. byłych prezydentów, marszałków Sejmu ubiegłych kadencji, byłych premierów, korpus dyplomatyczny, przedstawicieli organów państwa powoływanych przez Sejm, a także reprezentantów władzy sądowniczej, kościołów i związków wyznaniowych.

W czwartek także – o 17:00 – odbędzie się pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. Posiedzenie otworzy prezydent Andrzej Duda. Marszałkiem seniorem prowadzącym inauguracyjne obrady izby będzie senator Michał Seweryński.

Wcześniej, o 11:00 – pierwszy raz w tej kadencji – zbierze się klub parlamentarny Platformy, który wybierze nowego przewodniczącego. Wiele wskazuje na to, że o stanowisko powalczą Ewa Kopacz i Sławomir Neumann.

Z kolei o 9:00 zbierze się klub, który także wybierze nowego przewodniczącego. Ma nim zostać Władysław Kosiniak-Kamysz.

W czwartek ma się zebrać także klub PiS, który w tym tygodniu wybrał już władze klubu. Elżbieta Witek zapowiadała, że klub zbierze się o 12:15.