Live

Szydło w Świnoujściu: Odtworzymy Ministerstwo Gospodarki Morskiej

Szydło w Świnoujściu: Odtworzymy Ministerstwo Gospodarki Morskiej

Ostatnim punktem programu Beaty Szydło w woj. zachodniopomorskim była wizyta w Świnoujściu. Jak powiedziała o tunelu pod Świnną, ta inwestycja jest potrzebna ze względu na bezpieczeństwo Polski i ze względu na ruch turystyczny.

„My będziemy realizować te projekty, które są uzasadnione społecznie, na które znalazły się środki”

Szydło przypomniała, że pieniądze na budowę tunelu wyasygnował rząd Jarosława Kaczyńskiego. Jak powiedziała później:

„Powtórzę to w Świnoujściu: gospodarczą racją stanu, naszego państwa, jest również rozwój gospodarki morskiej, a w Świnoujściu mówimy nie tylko o stoczniach, ale również o turystyce, która jest i musi stać się jednym z priorytetów naszego rozwoju. Będziemy odtwarzać Ministerstwo Gospodarki Morskiej, bo ono w naszym rządzie istniało”

Po wystąpieniu wiceprezes PiS przez kilkanaście minut rozmawiała z mieszkańcami miasta.

Szydło: „Apeluję o czystą grę w kampanii. Szczególnie do premier Kopacz”

Szydło: „Apeluję o czystą grę w kampanii. Szczególnie do premier Kopacz”

W odpowiedzi na pytanie o informacje „wSieci” dotyczące Andrzeja Hadacza, wiceprezes PiS Beata Szydło mówiła na konferencji pod gazoportem:

„Jeżeli to się potwierdzi, to tylko pokazuje, jakie chwyty stosowali nasi oponenci w kampanii. Obawiam się, że skoro takie metody były stosowane w poprzedniej kampanii, to możemy mieć do czynienia z próbą prowadzenia tego typu kampanii i w tych wyborach. Ja tylko apeluję o czystą grę. To jest apel do polityków wszystkich ugrupowań, ale szczególnie apeluję do premier Kopacz. Jeżeli premier mówi dziś o solidarności, to pamiętajmy, że oznacza to też szacunek jeden dla drugiego. Apeluję o czystą grę. Polacy mają prawo uczestniczyć w kampanii, która jest kampanią na programy”

Szydło komentowała też o słowach prezydenta Dudy o związkach zawodowych:

„To było doskonałe, świetnie przyjęte przez zgromadzonych przemówienie. Prezydent podkreślił, że trzeba pamiętać o „Solidarności” – tej sprzed 35 lat, jak i tej, która jest dziś potrzebna i którą trzeba dziś budować. Prezydent nie powiedział, że związki zawodowe powinny stać ponad prawem. Przypomniał, że politycy jesteśmy na służbie. Jeżeli nie dotrzymujemy słowa, jeżeli nie dochowujemy [przyrzeczeń] z kampanii wyborczej, to wówczas obywatele, a związki zawodowe reprezentują stronę społeczną mają prawo nas upominać”

Szydło komentowała też tekst FAZ dotyczący uchodźców i tego, że Polska miałaby otrzymać pomoc za przyjęcie odpowiedniej ich liczby:

„Nie wyobrażam sobie, że jakiekolwiek inne kraje, a jeszcze media dyktują innemu krajowi jak ma postąpić. Mogę zadeklarować, że jeżeli Polacy mi zaufają to będę kierować się interesem naszej Ojczyzny i naszych obywateli nie będę ulegać presji, jeśli to nie służy interesom Polski. Dziś dziś Polska musi przede wszystkim rozwiązywać problemy naszych obywateli, co zrobić z obywatelami Polski, którzy są poza granicami kraju i chcą wrócić, jak nasi rodacy na Wschodzie”

Szydło podkreśliła też, że nie można ulegać takiemu „swego rodzajowi szantażowi”.

Szydło o gazoporcie: My dokończymy inwestycję, jak wszystkie inne

Szydło o gazoporcie: My dokończymy inwestycję, jak wszystkie inne

Jak mówiła wiceprezes PiS Beata Szydło na konferencji prasowej pod gazoportem w Świnoujściu:

„Za kilka dni prawie 9 lat od podjęcia decyzji o budowie gazoportu. W 2007 roku premier Kaczyński podjął decyzję, że będzie to inwestycja strategiczna. Ruszyła budowa gazoportu. Mija 8 lat, i budowa nie jest skończona. Mijają kolejne daty. Słyszeliśmy kolejne daty. Niedawno premier mówiła o lipcu 2014. Ja mogę państwa zapewnić: Podjęliśmy decyzję o realizacji tej inwestycji i my ją zakończymy. My doprowadzimy do tego, że wszystkie inwestycje, to wszystko co było rozpoczęte, co jest potrzebne, a ten rząd nie potrafi zakończyć – my to dokończymy”

Szydło obejrzała też falochron budowanego gazoportu.

Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70′ w Szczecinie

Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70′ w Szczecinie

Po Mszy Św. pod Stocznią Szczecińską prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70′. Później kwiaty złożyli przedstawiciele innych delegacji, m.in. Beata Szydło i Joachim Brudziński.

Wcześniej, w krótkim przemówieniu, Duda podziękował uczestnikom i organizatorom uroczystości. Podziękował też inicjatorom budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie.

„Chciałem podziękować z tego miejsca, bo dziś jest szczególny dzień, dzień Solidarności. A prezydent był człowiekiem Solidarności – całym sercem. Uważam za wielki symbol, że jego pomnik miałby stanąć właśnie w Szczecinie. Bo prezydent miał Pomorze Zachodnie bardzo na sercu. To on był inicjatorem budowy gazoportu w Świnoujściu. Dziękuje za ten gest wobec prezydenta i jego bliskich oraz wszystkich tych, którzy mają go w sercu i mają go za wielkiego patriotę i Polaka. Bo takim Polakiem był”

20150830_125247_hdr_1024

PEK: Każdy, kto nie siedzi w zamkniętym świecie gabinetów, widzi, że Polska pięknieje

PEK: Każdy, kto nie siedzi w zamkniętym świecie gabinetów, widzi, że Polska pięknieje

– Każdy, kto nie funkcjonuje w zamkniętym świecie gabinetów widzi, że Polska pięknieje. Na listę tych symboli, że Polska się rozwija, że skracamy ten dystans do Zachodu, dopisujemy dzisiaj wyjątkową inwestycję – Pomorskie Koleje Metropolitalne. Dzisiaj pewnie każdy z was wie, że ta inwestycja to wyjątkowo znacząca inwestycja, i nie tylko ambitna. Ale wręcz można by było powiedzieć – wizjonerska – mówiła dziś premier Ewa Kopacz w Gdańsku.

Newsweek: PiS tuszuje sprawę faktur posła Dudy

Newsweek: PiS tuszuje sprawę faktur posła Dudy

Tygodnik Tomasza Lisa kontynuuje sprawę wyjazdów Andrzeja Dudy – jako posła – do Wielkopolski.

Mastalerek żartuje z Rymanowskim: Nie wystartuję przez pana!

Mastalerek żartuje z Rymanowskim: Nie wystartuję przez pana!

– Marcin Mastalerek nie wystartuje w wyborach – powiedział Bogdan Rymanowski w Kawie na Ławę. – Przez pana – odpowiedział Mastalerek. – Przeze mnie? – pytał zaskoczony dziennikarz. – Oczywiście, że przez pana. W pierwszym moim programie, jak tutaj usiadłem, powiedział pan, że to jest pechowe krzesło. Że siedział tu Hofman. Joachim Brudziński też tu przychodzi i siada na tym krześle i już się zaczynam martwić – żartował rzecznik sztabu PiS.

Duda: Upoważniam przewodniczącego „S” do zwrócenia uwagi prezydentowi

Duda: Upoważniam przewodniczącego „S” do zwrócenia uwagi prezydentowi

Jak mówił prezydent Duda pod Stocznią Szczecińską.

„Stocznia się jeszcze nie odtworzyła, ale jak mówiłem na tych moich ostatnich spotkaniach, wyrasta tam powoli przedsiębiorczość, tak jakby na zgliszczach stoczni odrastał młody las. To wymaga pomocy ze strony państwa. Przemysł stoczniowy potrzebuje odbudowy i wierzę w to, że tak się stanie. I ta odbudowa będzie symbolem odradzającej się Polski”

Duda mówił też o dziedzictwie „Solidarnośći”

„To ręce polskich robotników rozbiły mur berliński. To „Solidarność” rozbiła impas komunizmu. I to jest nasza wielka duma. Chciałbym aby solidarność trwała, tak jak istnieje związek „Solidarność”, który potrafi mówić w twarz rządzącym, co to znaczy dbać o pracownika, co to znaczy dbać o polski przemysł. To jest zdanie związku zawodowego. Ma prawo mówić co myśli. I tego niech nikt nie śmie odbierać. I jeśli kiedykolwiek Andrzej Duda by się zagubił, to upoważniam pana dziś, panie przewodniczący do zwrócenia uwagi Prezydentowi RP. Bo związek zawodowy stoi za pracownikami i stoi nawet ponad władzą. I macie prawo się tego domagać”

Jak powiedział na koniec Duda: „Bądźmy wreszcie razem”.

Duda pod Stocznią Szczecińską: Zmiana w Polsce wymaga solidarności, rozumianej jako wspólne niesienie brzemienia

Duda pod Stocznią Szczecińską: Zmiana w Polsce wymaga solidarności, rozumianej jako wspólne niesienie brzemienia

Andrzej Duda w przemówieniu pod Stocznią Szczecińską nawiązał do dziedzictwa Solidarności w omawianiu własnej misji jako prezydenta:

„Te pytania postawił przewodniczący Piotr Duda, mówiąc: czy porozumienie sierpniowe zostały zrealizowane? Czy prawo pracy jest przestrzegane? Czy pracownik jest szanowany? Wielu ludzi udzieli na to odpowiedzi przeczącej. I to jest istota problemu: to jest zmiana, która musi zostać dokonana. I powiem tak: ta zmiana wymaga solidarności, rozumianej właśnie jako wspólne niesienie brzemienia. Przez pracowników, przez pracodawców, ale też przez władzę. To brzemię to odpowiedzialność. Powinno wreszcie zostać przez władzę podjęte. Nie ma władzy bez odpowiedzialności, wielokrotnie to mówiłem”

Duda mówił wcześniej:

„Bylem w Niemczech, rozmawiałem z prezydentem Gauckiem. Pytał o Polskę i jej rozwój.  I tak, trudno tego nie zauważyć, każdy widzi ze się wiele zmieniło, jest wiele dróg, nowych budynków, tego, że Polska stała się nowocześniejsza. I jest tylko jeden w tym wszystkim problem. I mówię [Gauckowi]: „panie prezydencie, sądzę, że ludzie dlatego mnie wybrali, bo głośno powiedziałem i nazwałem sprawy po imieniu: Polska nie jest państwem, sprawiedliwym, bo jest wielu ludzi , którzy tego powiewu nowoczesności, wolności i poprawy jakości życia tak oczekiwanej, nie odczuli, tak jak udało się to nielicznym”. I to jest niestety problem. I mówię: trzeba Polskę przywrócić na drogę rozwoju, to ja o takim rozwoju myślę, którego beneficjentami będzie zdecydowana większość. A nie mniejszość polskiego społeczeństwa. I to jest wielkie wyzwanie”

Duda mówił wcześniej o historycznym znaczeniu strajku w Stoczni i wizytach Jana Pawła II.

Mastalerek: Kwiatkowski jest człowiekiem honoru

Mastalerek: Kwiatkowski jest człowiekiem honoru

– Na tle tego, co zrobił Jan Bury, widać klasę Krzysztofa Kwiatkowskiego. Jest człowiekiem honoru, zachował się honorowo. To moja osobista uwaga – przyznał Marcin Mastalerek w Kawie na Ławę.

Jak dodawał: – Mamy swoiste deja vu. Afer przez 8 lat rządów PO-PSL było wiele, dziś widzimy wielki chaos w państwie. Mamy spekulacje, że są jakieś kolejne taśmy. Trzeba w Polsce stabilności, trzeba uspokoić sytuację. Widać, że Platforma nie jest w stanie tego zrobić.

Duda i Szydło na obchodach 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Duda i Szydło na obchodach 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych

W trakcie uroczystości planowane jest przemówienie prezydenta Dudy.

screenshot_2015-08-30-10-50-32_1024

20150830_101816_hdr_1024

Tak wyglądają kampanijne busy Zjednoczonej Lewicy

Tak wyglądają kampanijne busy Zjednoczonej Lewicy

Nowe pojazdy istotnie różnią się wyglądem od „czerwonych busów” SLD.

Dziś politycy Zjednoczonej Lewicy – Barbara Nowacka, Paulina Piechna-Więckiewicz, Małgorzata Tracz, Anna Kubica, Krzysztof Gawkowski, Dariusz Joński oraz Adam Ostolski – ruszają w Polskę.

O 10:30 odbędzie się konferencja prasowa w Warszawie, przy ul. Solec 85, następnie o 12:30 konferencja w Łodzi na parkingu przy Manufakturze, a o 16:30 konferencja w Bydgoszczy przy pl. Wolności 1.

lew