Live

PEK: Głęboko wierzę, że wygram te wybory

PEK: Głęboko wierzę, że wygram te wybory

Premier Kopacz w drodze do Krakowa udzieliła wywiadu Onetowi. Jak mówi PEK:

„Zaraz po wyborach odbędą się wybory na szefa Platformy Obywatelskiej. Ja głęboko wierzę – i dlatego jest mi łatwiej przetrwać trudy kampanii wyborczej, o które pan pytał na początku – że wygram te wybory”

PEK ma pytanie, czy nie obawia się współpracy – w ramach kohabitacji – z prezydentem wywodzącym się z PiS:

„W polityce trzeba twardo stąpać po ziemi. Ja rozumiem, że prezydent Andrzej Duda – nasz prezydent – jest osobą, która będzie chciała poważnie potraktować swoje obietnice z kampanii. Szkoda jednak, że podczas kampanii prezydent nie zapytał, czy jest to możliwe pod kątem realiów budżetowych. Prosiłam, i to kilkakrotnie, żeby prezydent zwołał Radę Gabinetową i zapoznał się z realizowanymi właśnie ustawami, które mają skutki finansowe w budżecie na rok 2016. Niestety bezskutecznie. Ciągle liczę, że prezydent przychyli się do mojej prośby”

Dalej dodała:

„Prezydent w Polsce ma prawo inicjatywy ustawodawczej. Dlatego zaskoczyło mnie, że pan prezydent Andrzej Duda oczekuje, że rząd napisze projekt ustawy za niego. Chyba domyślam się, na czym polega ta polityczna pułapka. Ma to pokazać, że mój rząd rzekomo jest tak zły, że nie chce tego pomysłu zrealizować, ale zmieni się to jak przyjdzie nowa władza. Oczywiście to nie jest prawda, bo zasady ekonomii obowiązują nawet Prawo i Sprawiedliwość. Błędem jest zakładać, że współpraca pomiędzy prezydentem i premierem nie może się udać, jeśli wywodzą się oni z różnych partii”

Premier odniosła się także do słów Jana Rokity, który kilka dni temu powiedział, że tylko bomba atomowa może odebrać zwycięstwo PiS:

„Jan Rokita był już „premierem z Krakowa” i też się pomylił, bo sam sobie zafundował takie hasło. Nie ma ludzi nieomylnych. Widziałam już takich, którzy niemal rządzili, rozdzielali stanowiska, a później życie przyniosło niespodziankę i stało się inaczej. Ci, którzy dziś widzą się już w roli zwycięzców, nie wyciągnęli wniosków z ostatniej kampanii. My je wyciągnęliśmy. Pokora, o której mówiłam wcześniej, pozwala mi dzisiaj zabiegać o głos każdego wyborcy. Będę też bardzo zabiegała o to, żeby do Polaków trafiła informacja, czym będzie się różnić Polska, w której nadal będzie rządzić PO, od Polski, w której mogłoby rządzić Prawo i Sprawiedliwość”

Jutro konferencja Karczewskiego i Mastalerka. Szydło w gospodarstwie rolnym

Jutro konferencja Karczewskiego i Mastalerka. Szydło w gospodarstwie rolnym

Jutro o 10:30 w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej odbędzie się konferencja z udziałem Stanisława Karczewskiego i Marcina Mastalerka.

Beata Szydło o 13:00 odwiedzi gospodarstwo rolne w Dzikim Borze – w powiecie sierpeckim na Mazowszu.

PEK przed odjazdem do Warszawy dostała figurkę i precelki

PEK przed odjazdem do Warszawy dostała figurkę i precelki

Premier Ewa Kopacz zakończyła wizytę w Małopolsce. Tym razem do Warszawy nie wraca Pendolino, a pociągiem InterCity.

Przed wejściem do wagonu PEK otrzymała od miłośników kolei góralską figurkę z podpisem „Dla Gaździny kolei podhalańskiej i sądeckiej” oraz precelki krakowskie.

Byli to zwolennicy budowy kolei Podłęże – Piekiełko. W praktyce chodzi o trasę Kraków-Nowy Sącz-Zakopane.

To kontynuacja apelu ws. tej trasy. Wcześniej inicjatorzy akcji pojawili się przed budynkiem, w którym odbywało się posiedzenie rządu.

„Tak dla szybkiej kolei”. Protest po posiedzeniu rządu w Krakowie

„Tak dla szybkiej kolei”. Protest po posiedzeniu rządu w Krakowie

Zwolennicy budowy szybkiej kolei między Krakowem i Nowym Sączem oraz Zakopanem pojawili się z transparentem przed budynkiem, w którym obradował rząd.

PEK: Pytam chętnych do zadawania kolejnych pytań w referendum – komu chcecie zabrać?

PEK: Pytam chętnych do zadawania kolejnych pytań w referendum – komu chcecie zabrać?

Na konferencji prasowej w Krakowie – po posiedzeniu rządu – premier Kopacz była pytana o propozycję zorganizowanie kolejnego referendum 25 października. Jak odpowiedziała:

„To nie jest sprawa tylko i wyłącznie agitacji, ale też odpowiedzialności. Ta odpowiedzialność ma swój konkretny wymiar. Ten wymiar jest również wymiarem finansowym. Chciałabym, aby namawiający do formułowania kolejnych pytań, chociażby do powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego, aby wszystkim nam, wszystkim obywatelom odpowiedzieli, jakie to będzie miało konsekwencje finansowe. I czy tak trudno na przykład spotkać się z ministrem finansów i zapytać, czy 100 mld złotych do 2023 to efekt powrotu do wieku emerytalnego, czy to tylko i wyłącznie wydumana sprawa. I jak to wpłynie na finanse publiczne. Jak państwo wiecie, to 1/3 dochodu rocznego budżetu. To pytam się tych chętnych do zadawania kolejnych pytań: komu chcecie zabrać? Komu podwyższycie podatki, aby uzyskać ten efekt, który proponujecie?”

Premier Kopacz mówiła, że „dziś polityka to również odpowiedzialność”.

„Uczciwym by było, by związkowiec, który tak troszczy się o swoich kolegów, którzy mu zaufali… Czy on powie swojej mamie, swojej babci, że powrót do poprzedniego wieku emerytalnego oznacza niższą emeryturę?”

Premier mówiła też, że sprawa prywatyzacji Lasów Państwowych jest „wydumana”.

Szydło o wypowiedzi PEK dot. kopalni „Brzeszcze”: Bulwersująca

Szydło o wypowiedzi PEK dot. kopalni „Brzeszcze”: Bulwersująca

Jak powiedziała Beata Szydło na konferencji prasowej pod Pałacem Prezydenckim:

„Powtórzę: rząd nie panuje nad sytuację w górnictwie i w energetyce. A górnicy są po prostu oszukiwani, porozumienie nie jest realizowane. W tej chwili nie ma strategii, nie ma programu, nie ma chęci do rozmów. Dla mnie wczorajsza wypowiedź pani premier po naszej konferencji była bulwersująca. To było 7 km, ona powinna przyjechać [do Brzeszcz] i powiedzieć tym ludziom, jaki ich czeka los. Tak samo powinna pojechać do innych kopalni i powiedzieć, jakie są plany”

Szydło była też pytana o leczniczą marihuanę. Jak odpowiedziała, „jeśli wypowiedzą się eksperci, to pod odpowiednimi zabezpieczeniami powinno się o tym rozmawiać. Jeśli to ma nieść pomoc, to na pewno trzeba o tym rozmawiać”.

PEK: Kiedy myślę o Małopolsce, nasuwa mi się skojarzenie z Bawarią

PEK: Kiedy myślę o Małopolsce, nasuwa mi się skojarzenie z Bawarią

Jak mówiła PEK podczas otwartej części wyjazdowego posiedzenia rządu w Krakowie:

„Nasz rząd stawia na innowacyjność. Nie chcemy, by w dłuższej perspektywie Polska budowała swoją konkurencyjność poprzez tanią siłę roboczą. Naszą szansą jest wykorzystanie mądrości i pomysłowości, która tkwi w głowach Polaków. Małopolska jest bardzo dobrym miejscem, by rozmawiać o rozwoju Polski”

PEK mówiła także:

„Kiedy myślę o Małopolsce, tej współczesnej, nasuwa mi się skojarzenie z Bawarią. Czyli tym regionem Niemiec, który z jednej strony zachował swoją kulturową, historyczną odrębność. Jest bardzo przywiązany do swojej tradycji, a z drugiej strony stał się motorem innowacyjności i symbolem sukcesu gospodarczego całych Niemiec. Podobnie jest w Małopolsce. To region, w którym prawie każde miejsce niesie ze sobą jakąś historyczną, ważną treść. Kraków to Wawel, Wadowice – miejsce urodzin Jana Pawła II. Perła naszych gór, Zakopane, Krynica – to wszystko miejsca, które bardzo wiele znaczą dla każdego Polaka”

PEK przypomniała także, że Małopolska jako pierwszy Polski region została wybrana przez Komitet Regionów UE, Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2016.

Premier mówiła też:

„Dzisiaj na Radzie Ministrów zajmiemy się m.in. projektem wsparcia dla inicjatyw w dziedzinie innowacyjności w Nowej Hucie. To wielki projekt, który jest szansą nie tylko dla regionu, ale i dla całej Polski”

Szydło po spotkaniu z PAD „Czekamy na decyzję”. I dodaje: „Piotr Duda zaproponował termin 25 X”

Szydło po spotkaniu z PAD „Czekamy na decyzję”. I dodaje: „Piotr Duda zaproponował termin 25 X”

Beata Szydło na krótkiej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Dudą powiedziała:

„Dla nas najistotniejsze jest to, żeby te pytania zostały zadane. I wszyscy zgodziliśmy się, że to prezydent podejmie decyzję o terminie. Wszyscy podtrzymaliśmy, podtrzymał to również prezydent, że te pytania będą zadane i to referendum powinno się odbyć. Dla nas najważniejsze jest to, że mamy gwarancje w tych trzech ważnych sprawach, że referendum się odbędzie”

Jak powiedziała wcześniej:

„6 września jest kontestowany przez ekspertów. Bierzemy pod uwagę to, by nie zarzucono dodatkowych kosztów [przy organizowaniu referendum]. Dla prezydenta ma to – jak słyszeliśmy – duże znaczenie. Piotr Duda zaproponował termin 25 października. Decyzja w rękach prezydenta”

Jak stwierdziła w odpowiedzi na pytanie, czy senatorowie PO zaakceptują takie referendum:

„Byłabym bardzo zdziwiona, gdyby senatorowie nie odpowiedzieli na wniosek PAD, skoro zaakceptowali referendum PBK. To najlepszy sprawdzian tego, czy PO ma jeszcze przymiotnik obywatelski”

Rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie rządu w Krakowie

Rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie rządu w Krakowie

W porządku obrad m.in. informacja w sprawie prac Zespołu przygotowującego wizytę Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Rząd wysłucha także informacji w sprawie powołanego Nowego Centrum Administracyjnego oraz planowanych projektów inwestycyjnych w zakresie innowacyjnych technologii, w tym projektu „KRK NH2” realizowanego w Nowej Hucie.

W posiedzeniu uczestniczą marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller.

SLD wystartowało z akcją STOP JOW

SLD wystartowało z akcją STOP JOW

STOP JOW – to główne hasło kampanii referendalnej Sojuszu. Kampania wystartowała oficjalnie we wtorek o 12:00

Trwa spotkanie PAD z inicjatorami rozszerzenia referendum

Trwa spotkanie PAD z inicjatorami rozszerzenia referendum

W Pałacu Prezydenckim o 12:00 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Dudy z inicjatorami rozszerzenia referendum. Bierze w nim udział m.in. Beata Szydło i Piotr Duda.

Rząd złożył kwiaty pod Pomnikiem Solidarności

Rząd złożył kwiaty pod Pomnikiem Solidarności

Przed wyjazdowym posiedzeniem rządu w Krakowie, ministrowie – na czele z premier Kopacz i wicepremierem Siemoniakiem – złożyli kwiaty pod Pomnikiem Solidarności „Bądź wierny, idź” w Nowej Hucie.