PAD w Dąbrowie Tarnowskiej: Zwijanie Polski powiatowej trzeba powstrzymać

Spotkanie z mieszkańcami Dąbrowy Tarnowskiej było ostatnim punktem podróży prezydenta Dudy w sobotę. Jak mówił PAD:

„Długo nie trzeba było mnie namawiać, abym przyjechał do Dąbrowy. To już nie pierwsza moja obecność tutaj. Dziś rzeczywiście przyjeżdżam po raz pierwszy w nowej roli. To niezwykły zaszczyt, ale i zobowiązanie”

Jak podkreślał:

„Chciałbym, aby państwo polskie rozwijało się z uwzględnieniem każdego zakątka. Tak powinien działać rząd. Jeżeli tak się nie dzieje, niektóre obszary wyludniają się. Młodzi ludzie wyjeżdżają stamtąd, nie widząc możliwości rozwoju. Państwo powinno takim sytuacjom przeciwdziałać, chociażby poprzez rozwój infrastruktury. Tak powinna być realizowana polityka. Chciałbym takiej polityki, aby miejsce zamieszkania można było wybierać na podstawie preferencji, a nie tego, że jeśli ktoś wybiera mniejsze miasto, to nie może się rozwijać, nie ma dostępu do infrastruktury. Zwijanie polski powiatowej postępuje, to trzeba odwrócić. Tą sytuację trzeba stanowczo zmienić”

Duda mówił też o swoich kampanijnych obietnicach:

„Powiedziałem, że złożę projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny, jako inicjatywę prezydencką złożę też projekt ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku. Dziś trzeba podnieść poziom życia Polaków, to jedna z najważniejszych rzeczy w polityce. Nie będzie w Polsce dzieci które nie dojadają. To wielki wstyd dla polskiego państwa, temu powinniśmy zapobiegać. M.in. przez program 500 zł na każde dziecko w rodzinie ubogiej, 500 zł na drugie w rodzinie lepiej sytuowanych. Ludziom potrzebne jest wsparcie ze strony państwa, aby mogli wziąć oddech. To prowadzi do tragedii rodzin”

Duda mówił też: „Wiem jakie są kompetencje prezydenta. Nie jest w stanie sam każdej ustawy przygotować. Jestem absolutnie przeświadczony co do naprawy RP”.

Na rynku w Dąbrowie zgromadziło się ok 1,5 tysiąca osób. W spotkaniu – oprócz lokalnych samorządowców – wziął udział też eurodeputowany Edward Czesak, który objął mandat po Dudzie w PE. Duda osiągnął w Dąbrowie Tarnowskiej jeden z lepszych wyników w całej Polsce.