PAD nie wyklucza rozszerzenia wrześniowego referendum o kolejne pytania

Andrzej Duda w Telewizji Republika – pytany o możliwość dopisania kolejnych pytań do referendum 6 września, zapewne jako nowe referendum, tego samego dnia – stwierdził:

„Jeżeli byłyby dalsze oczekiwania tego, żeby ten wniosek został uzupełniony, na pewno jestem skłonny to bardzo poważnie rozważyć. Jeżeli miałoby to dotyczyć takich kwestii, jak 6-latki, wiek emerytalny, czy sprawa lasów państwowych, uważam następująco: z mojego punktu widzenia w momencie, w którym co chwilę słyszę, że plan obniżenia wieku emerytalnego jest nierealny, nierealny, bo to cały czas opowiadają niektórzy politycy, to proszę bardzo, niech usłyszą, jaki jest głos społeczeństwa. Czy mamy demokrację, czy nie mamy? Jeżeli mamy demokrację, to jednak mimo wszystko głos społeczeństwa powinien się liczyć w decyzjach polityków. Trudno, trzeba będzie pieniędzy poszukać gdzie indziej”

Dalej mówił:

„Mamy taką sytuację, że od lat ludziom nie pozwalano się wypowiedzieć. Przecież cały szereg wniosków o przeprowadzenie referendów, tych wniosków obywatelskich, został odrzucony, całkowicie zlekceważony. Jeżeli już referendum ma się odbyć, dlaczego nie poddać także tych innych kwestii pod osąd społeczny, pod to głosowanie kwestii, o które wcześniej nie pozwolono zapytać? A przecież były, jakby tak zsumować, prawie 6 mln podpisów”