Live

Nowacka po rozmowach w OPZZ: Rozpoczynamy dyskusję w terenie o możliwości stworzenia koalicji

Nowacka po rozmowach w OPZZ: Rozpoczynamy dyskusję w terenie o możliwości stworzenia koalicji

Środowiska i partie lewicowe porozumiały się co do wstępnego programu, z którym jednocząca się lewica miałaby wspólnie wystartować w jesiennych wyborach.

– Będą prowadzone – i od dzisiaj są prowadzone – w terenie dyskusje. Czyli we wszystkich województwach spotykamy się z naszymi działaczkami i działaczami, opowiadamy im o programie i opowiadamy o możliwości stworzenia koalicji, a równolegle będziemy toczyć ze wszystkimi partiami dyskusję na temat kształtu wspólnych list – mówiła Barbara Nowacka – szefowa zespołu programowego jednoczących sie środowisk i partii lewicowych – po zakończeniu czwartkowych rozmów w OPZZ i sfinalizowaniu konsultacji programowych.

Jak dodawała: – Jesteśmy usatysfakcjonowani, bo udało nam się wynegocjować wspólne minimum programowe. Teraz musi ono odbyć rytualną wizytę w ciele statutowym każdej partii, natomiast jest to olbrzymi krok w stronę porozumienia programowego, które zadzieje się faktycznie, gdy partie je zatwierdzą, a tak naprawdę już dziś możemy powiedzieć, że jest wypracowanych 15 wspólnych punktów.

– To walka z umowami śmieciowymi, to są godne miejsca pracy, to jest wyższa płaca – w tym płaca minimalna – to są wyższe płace w budżetówce, to jest przestrzeganie prawa pracy – to są kluczowe punkty programu OPZZ, my się bardzo cieszymy, że u nas coś historycznego się dzieje – przekonywał z kolei Piotr Szumlewicz, wystepujący w zespole z ramienia OPZZ.

Komorowski nie ma gdzie mieszkać – jedynka piątkowego „Faktu”

Komorowski nie ma gdzie mieszkać – jedynka piątkowego „Faktu”

Piątkowy „Fakt” na jedynce pisze o problemach prezydenta Komorowskiego. „Tak był pewien wygranej, że własne mieszkanie wynajął na lata” – pisze tabloid.

PO i PiS znów spotkają się na Śląsku. W piątek Ewa Kopacz podpisze umowę na Rosomaki

W sumie, w tym tygodniu premier Ewa Kopacz spędzi na Śląsku łącznie trzy dni. W piątek, PEK w Siemianowicach Śląskich, w towarzystwie słowackiego premiera Roberta Fico, weźmie udział w podpisaniu umowy na 15 rosomaków, jakie zamówił w Polsce południowy sąsiad. PEK ma mówić o miejscach pracy, które powstaną w Wojskowych Zakładach Mechanicznych dzięki nowemu zamówieniu na transportery opancerzone.

Także w piątek, w Katowicach rozpocznie się trzydniowa konwencja programowa PiS i zjednoczonej Prawicy. Konwencję otworzy wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, oraz wystąpienia Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry. W sobotę o 16 w Katowicach wystąpi Beata Szydło. Program konwencji zakłada prawie sto paneli dyskusyjnych o programie prawicy. PiS mocno promuje stronę internetową Konwencji http://www.myslacpolska.pl/.

Mucha podważa kompetencje Szydło ws. UE: „PiS proponuje wyjście z Unii”

Mucha podważa kompetencje Szydło ws. UE: „PiS proponuje wyjście z Unii”

Joanna Mucha odniosła się na konferencji prasowej w Sejmie do dzisiejszej wypowiedzi Beaty Szydło na temat euro. Jak mówiła rzeczniczka sztabu PO: – To, że Grecja ma problemy, nie wiąże się z tym, że Grecja przyjęła walutę euro. Gdyby tak było, to pozostałe państwa strefy euro też miałyby problemy. A problemy Grecji wynikają z nieodpowiedzialnego obchodzenia się z finansami publicznymi. Wynikają z wydatków publicznych ponad możliwości budżetu greckiego. Pani Szydło, jako wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych, powinna o tym doskonale wiedzieć.

Mucha podważała kompetencje wiceprezes PiS: – Pani Szydło wielokrotnie pokazała, że niewiele wie na temat strefu euro i Unii Europejskiej. Przede wszystkim chciałabym przypomnieć pani Szydło, że do UE weszliśmy w 2004 r., a nie 1992 czy 1993 r., jak to pani Szydło w jednej ze swojej wypowiedzi przedstawiała.

Rzeczniczka sztabu Platformy zadała kilka pytań kandydatce PiS na premiera: – Chcielibyśmy zadać pani Beacie Szydło kilka pytań: jak głosowała ws. referendum akcesyjnego w 2003 r.? W tym referendum wzięło udział 58 proc. wyborców. Czy jeśli pani Beata Szydło głosowała w tym referendum, to czy zdawała sobie sprawę, że wejście do UE wiąże się w jakiejś perspektywie z wprowadzeniem waluty euro? To jest zapisane w traktacie akcesyjnym.

Mucha mówiła dalej: – Skoro pani Szydło proponuje dziś całkowitą rezygnację z wejścia do strefy euro, proponuje również wyjście z UE – bo niespełnienie tych kryteriów i niespełnienie tego obowiązku, który jest zapisany w traktacie akcesyjnym, de facto będzie oznaczało wyjście ze strefy euro [pisownia oryginalna – red.] – to chciałabym zapytać Beatę Szydło, co ma do zaproponowania tym 13,5 mln ludzi, którzy w 2004 r. głosowali za wejściem do UE? Czy chce powiedzieć im teraz, że chce ich z UE wyprowadzić?

Była minister sportu nawiązała również do wywiadu Krzysztofa Szczerskiego dla „Rzeczpospolitej”: – Jak pani Szydło chciałaby się odnieść do wypowiedzi pana Szczerskiego, który nadal jest posłem PiS, a który w wywiadzie dla „Rz” powiedział: „Jeśli pyta pan o wejście do strefy euro, to powiem panu rzecz zaskakującą. Oby jak najszybciej”.

Kolejne podejście do ustawy o zdrowiu publicznym we wtorek na RM

Kolejne podejście do ustawy o zdrowiu publicznym we wtorek na RM

Na najbliższym, wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o zdrowiu publicznym. Rada Ministrów miała przyjąć go już dwa tygodnie temu.

Ustawę o zdrowiu publicznym Ewa Kopacz zapowiadała kilka miesięcy temu. – Jeśli chcemy mieć sprawny system opieki zdrowotnej, musimy mieć zarysowane jego ramy, tzw. konstytucję ochrony zdrowia – mówiła premier.

Będzie ona regulowała m.in. kierunki reform, wydawanie środków na opiekę zdrowotną i standardy ochrony zdrowia. Za projekt odpowiada Beata Małecka-Libera.

PEK o in vitro w Senacie: „Mam nadzieję, że losy rozstrzygną się na sali plenarnej”

Premier Kopacz odpowiada Szydło ws. euro i zapowiada: „Program wcześniej niż we wrześniu”

Jak zapowiedziała w Sejmie premier Kopacz, program Platformy powstanie „zdecydowanie wcześniej” niż we wrześniu. Premier skomentowała też głosowanie w Senackiej komisji zdrowia, która rekomendowała odrzucenie rządowego projektu ws. in vitro. Jak powiedziała:

„Państwo pamiętacie, jak byłam dumna, gdy Sejm przyjął in vitro. Ja mam nadzieję, że na sali plenarnej się rozstrzygną losy tego projektu. Liczę na to, że po tym głosowaniu też będę równie dumna, jak wtedy, gdy Sejm to przegłosował”

Na głosowaniu w senackiej komisji nie pojawiło się dwóch senatorów PO, a senator Hatka wstrzymała się od głosu.

Szefowa rządu odniosła się też do przekazu Beaty Szydło o euro. Jak powiedziała:

„W Grecji zaczęli wydawać więcej niż mieli w swojej kasie. Trochę mnie dziwi taki apel i komentarz Beaty Szydło. Niech pani Beata Szydło nie udaje Greka i nie udaje, że populizm w jakimkolwiek kraju doprowadził do czegoś dobrego. Nadmierne rozdawnictwo i obietnice to jest przykład Grecji, tym się właśnie kończą”

Premier Kopacz powtórzyła później, że „nie chce mieć Grecji w Polsce”.

Szydło apeluje do rządu o wycofanie się z pomysłu wprowadzenia euro

Szydło apeluje o wycofanie się z pomysłu wprowadzenia euro: „Polska nie może stać się drugą Grecją”

PiS wraca z przekazem o euro. Na konferencji prasowej pod Sejmem Beata Szydło wezwała rządzących, by wycofali się z pomysłu wprowadzenia euro w Polsce.

– Politycy PO wielokrotnie mówili, że euro jest w Polsce potrzebne, mówili o tym, że to jest ta ścieżka, którą Polska chce podążać, ja dzisiaj apeluję: wycofajcie się z tego złego pomysłu, jeśli nie chcecie, by w Polsce była druga Grecja – przekonywała wiceprezes PiS.

Jak przyznała: – Jedną z moich pierwszych decyzji, jeśli będziemy tworzyć rząd, będzie likwidacja instytucji pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia w Polsce euro. Instytucji, która powstała w 2011 r. 

Kandydatka PiS na premiera odniosła się także do zapowiedzi premier Kopacz dotyczących ew. obniżenia podatków: – PEK próbuje dziś wprowadzać kolejne projekty, zapowiadać kolejne programy. Czy to będzie tak, jak z programem dla Śląska? Gdy hucznie ogłaszano Program dla Śląska, 400 osób w kopalni Budryk otrzymywało wypowiedzenia. Nie wierzę w żadne zapowiedzi i programy, które ma rzekomo zrealizować Platforma. Pamiętajmy też, że koalicja PO-PSL przez 8 lat systematycznie podnosiła podatki (…) Nie wierzę, by premier Kopacz obniżyła jakiekolwiek podatki.

Szydło skomentowała także doniesienia „Faktu” dotyczące pustego embraera, który miał zabrać PEK z Gdańska w weekend. – Nie rozumiem, dlaczego tak się stało. Jeśli ja gdzieś jadę, to jednym środkiem lokomocji – mówiła wiceprezes PiS.

Dziś w Sejmie ogłoszenie powstania Koła Poselskiego Biało-Czerwonych

Dziś w Sejmie ogłoszenie powstania Koła Poselskiego Biało-Czerwonych

O decyzji poinformował na Twitterze Grzegorz Napieralski, jeden z liderów nowej inicjatywy.

PEK weźmie udział w zjeździe działkowców

PEK weźmie udział w zjeździe działkowców

O 12:00 Ewa Kopacz weźmie udział w XII Krajowym Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Działkowców. Hotel Gromada, ul. 17 Stycznia 32, Warszawa.

O 14:03 konferencja Korwina ws. referendum

O 14:03 konferencja Korwina ws. referendum

Dziś o 14:03 w sali 101 w Sejmie odbędzie się konferencja Janusza Korwin-Mikkego, a także szefowej kampanii referendalnej partii KORWiN Agaty Banasik. Tematem będzie stanowisko ugrupowania w sprawie referendum.

Sondaż dla RZ: 40% Polaków uważa, że PBK powinien odejść na emeryturę

Sondaż dla RZ: 40% Polaków uważa, że PBK powinien odejść na emeryturę

38% Polaków uważa, że Bronisław Komorowski powinien pozostać w polityce i startować do Senatu. 40% – że powinien odejść na polityczną emeryturę. Z kolei 7% jest zdania, że ustępujący prezydent powinien stanąć na czele PO. Jak pisze „RZ”:

„Za emeryturą dla Komorowskiego zdecydowanie opowiadają się zwolennicy PiS (64 proc.) i Pawła Kukiza (74 proc.). Z kolei wyborcy PO widzą go bardziej w Senacie (67 proc.) lub na emeryturze (15 proc.) niż na czele swej partii (9 proc.)”

Budka o PBK i referendum: Prezydent wsłuchał się w głos Polaków

Budka o PBK i referendum: Prezydent wsłuchał się w głos Polaków

– Prezydent chciał bardzo dobrze i obrazowo pokazać to, co niestety opozycja próbuje zrobić z referendum. Pan prezydent wsłuchał się w głos Polaków, ogłaszając pomysł referendum. Natomiast w tej chwili opozycja – Beata Szydło i PiS – próbuje bardzo sprytnie odwieść albo zmienić te pytania, które zostały zaproponowane. Dopisywać coś do pytań, to tak naprawdę zaburzyć obraz tego referendum. Opozycja chce zamydlić pytania o JOW-y i finansowanie partii politycznych – w ten sposób Borys Budka na antenie TVN24 tłumaczył, co miał na myśli prezydent, gdy mówił o „dopisywaniu się do pamiętnika lub wycieczki”.