Live

PEK: Zamierzam obniżyć podatki. Projekt jesienią

PEK: Zamierzam obniżyć podatki. Projekt jesienią

W jutrzejszej RZ Ewa Kopacz zapowiada obniżkę podatków. Jak mówi w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim, Jackiem Nizinkiewiczem i Pawłem Jabłońskim:

„Tak. Zamierzam obniżyć podatki, szczególnie te osobiste. Przedstawię projekt jesienią razem z całym programem. Przypomnę, że gdy ogłaszałam, że na czele zespołu pracującego nad podatkami postawiłam Janusza Lewandowskiego, powiedziałam, że jest zwolennikiem prostych i niskich podatków. Dziś mogę tylko powiedzieć, ze jedna z propozycji rozwiązań podatkowych będzie alternatywą dla kwoty wolnej od podatku”

PAD: Chciałbym wspólnoty, w której rządzący mają do ludzi szacunek

PAD: Chciałbym wspólnoty, w której rządzący mają do ludzi szacunek. Apeluję o uczciwość

Andrzej Duda przemawiał dziś na uroczystościach z okazji 39. rocznicy radomskiego czerwca. Jak mówił prezydent elekt:

One [uroczystości] mają wymiar symboliczny. Bo po raz kolejny w tamtych dziejach Polski – Polski zniewolonej pod jarzmem komunizmu, Polski, która nie była państwem niepodległym, suwerennym – robotnicy i ludzie pracy pokazali, że nie można ich w nieskończoność oszukiwać. Pokazali, że propaganda, nawet najbardziej zmasowana, sączona przez wszystkie środki przekazu, przestaje być skuteczna. Przestaje być skuteczna, gdy ludzie widzą zepsucie władzy, kiedy mają poczucie, że podział dóbr w państwie nie jest sprawiedliwy. I tak się wtedy stało. Bo chociaż była praca, to drastyczna podwyżka artykułów żywnościowych spowodowała, że robotnicy powiedzieli: „nie”. Władza czuła, że tak będzie. Przygotowywała jednostki swojej siły. 

Duda zaapelował do rządzących o uczciwość:

Jako prezydent będę apelował do rządzących o uczciwość. Zarówno do władz na poziomie centralnym, jak i samorządowym. Będę apelował o przyzwoitość w działaniu (…). Jeśli mówię o budowie wspólnoty, to nie potrzebujemy jej w takiej formie, że mieszkańcy miasta wychodzą na ulice przeciwko władzy. Bo to też jest wspólnota, tylko nie ogólnokrajowa. To jest wspólnota ludzi przeciwko rządzącym. A ja chciałbym takiej wspólnoty, w której rządzący mają do ludzi szacunek. Na tym mi dziś bardzo zależy. Bo Polacy szybko potrafią stać się wspólnotą. Ale rzadko mają poczucie, że stoją za nimi także ludzie władzy.

Jak mówił prezydent elekt:

Dlatego apeluję i do siebie, i do obecnie sprawujących władzę, i do tych, którzy będą ją sprawować po najbliższych wyborach – abyśmy się na co dzień bardziej starali. Aby nie doszło do sytuacji, jak 39 lat temu. Aby władza nie zapomniała o otaczającej jej rzeczywistości.

Duda zapewnił na koniec swojego wystąpienia, że będzie współpracował z parlamentem.

IBRIS dla Radia ZET: Ponad 10 pp. przewagi PiS nad PO, PSL i SLD poza Sejmem

IBRIS dla Radia ZET: Ponad 10 pp. przewagi PiS nad PO, PSL i SLD poza Sejmem

PiS ma 35,5 proc. głosów w nowym badaniu IBRiS dla Radia ZET. Platforma Obywatelska ma 24 proc. Na trzecim miejscu jest Ruch Pawła Kukiza z wynikiem 18,3 proc. Do Sejmu dostała by się też NowoczesnaPL z wynikiem 5,2 proc.

Poza Sejmem są PSL z wynikiem 4,2 proc., SLD które ma 2,9 proc., KORWiN 1,6 proc. oraz Twój Ruch- 0,7 proc. Deklarowana frekwencja wynosi 55,6%.

W badaniu IBRiS dla „Rz” opublikowanym 21 czerwca PiS ma 28%, Platforma 26%, Paweł Kukiz – 21%, a NowoczesnaPL – 5%.

SLD apeluje: Niech PBK nie zwleka ws. in vitro

SLD apeluje: Niech PBK podpisze ustawę o in vitro jak najszybciej. Na konferencji prasowej w Sejmie Dariusz Joński i Piotr Chmielowski z SLD zaapelowali do prezydenta Komorowskiego o jak najszybsze podpisanie ustawy o in vitro. Jak mówił Dariusz Joński:

Apelujemy do prezydenta Komorowskiego aby jak najszybciej podpisał ustawę. Niech nie zwleka, bo nie wiadomo co w tej sprawie zrobi prezydent-elekt.

Joński dodał też:

8 lat namawialiśmy Platformę, by potrafiła się wznieść ponad podziałami. Gdyby nie prezydent Częstochowy, który rozpoczął finansowanie bez ustawy, to PO by się na to nie odważyła.

Jak stwierdził, projekt o in vitro nie jest ideologiczny, a Polska była ostatnim krajem europejskim, który nie uregulował tej sprawy.

Sejm przyjął projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej

Sejm przyjął projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej

To zapowiedź Ewy Kopacz z expose i – przynajmniej w ostatnim czasie – jeden z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości. Darmowa pomoc prawna – dzięki poprawce Platformy – obejmie także młodzież – do 26 lat.

Sejm przyjął także drugi zapowiedziany przez PEK projekt – tzw. „1000 zł dla każdego”.

Jak mówiła premier w expose: – Chcemy, aby od 2016 roku z urlopów rodzicielskich mogli skorzystać wszyscy rodzice, którzy takiej możliwości do tej pory nie mieli. To rodzice bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy. Otrzymają oni nowe świadczenia rodzicielskie, będą mogli je pobierać przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. W przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków i więcej dzieci – odpowiednio dłużej. Świadczenie wyniesie ok. 1 tys. złotych.

Sejm przyjął III transzę deregulacyjną

Sejm przyjął III transzę deregulacyjną

W bloku głosowań posłowie przyjęli III transzę deregulacyjną, liberalizującą dostęp do ponad 100 zawodów. Posłowie przyjęli ponadto rządową nowelizację Kodeksu pracy, dot. ograniczenia nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony w tym ograniczenia umów o pracę do trzech.

PEK o przyjęciu ustawy o in vitro: To wielki sukces polskiej wolności

PEK o przyjęciu ustawy o in vitro: To wielki sukces polskiej wolności

– Dotrzymałam słowa, ustawa o in vitro jest. Bardzo się z tego cieszę, to wielki sukces polskiej wolności. Dla ludzi, którzy mają ten wielki problem, to zbawienie dla nich, mogą mieć nadzieję na kawałek swojego szczęścia – komentowała na gorąco Ewa Kopacz po czwartkowych głosowaniach w Sejmie.

O Małgorzacie Kidawie-Błońskiej PEK mówiła zaś: – Każdy ma tremę na początku, ale będzie dobrym marszałkiem. Małgosia jest doświadczonym parlamentarzystą, pani marszałek Kidawa-Błońska będzie na pewno tonować nastroje i schładzać temperaturę, w tych ostatnich tygodniach i miesiącach.

PEK

5 posłów PO głosowało przeciw ustawie o in vitro, 2 – w tym Biernacki – wstrzymało się

5 posłów PO głosowało przeciw ustawie o in vitro, 2 – w tym Biernacki – wstrzymało się

Sejm uchwalił ustawę o in vitro, ale koalicja nie głosowała jednomyślnie. 5 posłów PO głosowało przeciw:

po_przeciw_invitro

2 posłów – w tym Marek Biernacki – wstrzymało się od głosu.

po_wstrzymal_invitro

Podział nastąpił także w koalicyjnym PSL. 17 posłów głosowało „za”, 16 – przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Z uchwaleniem ustawy nie było jednak problemu – „za” jej przyjęciem głosowało 261 posłów.

Sejm nie zajmie się wnioskiem o skrócenie kadencji

Sejm nie zajmie się wnioskiem o skrócenie kadencji Sejmu

W porannym bloku głosowań posłowie zdecydowali, że Sejm nie rozpatrzy złożonego przez SLD wniosku o skrócenie skrócenie kadencji Sejmu. Był to punkt sporny.

Sejm nie zajmie się także drugim złożonym przez SLD projektem – nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Zakłada on obniżenie o około 40% łącznego podatku od wydobycia miedzi i srebra. Był to drugi punkt sporny.

Sejm zdecydował także, że Sejm nie rozpatrzy obywatelskiego wniosku o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi.

Kidawa-Błońska marszałkiem Sejmu

Kidawa-Błońska marszałkiem Sejmu

Małgorzata Kidawa-Błońska została wybrana przez Sejm nowym marszałkiem Sejmu. Drugim kandydatem był Jerzy Wenderlich.

Za kandydatką PO głosowało 244 posłów. Za kandydatem SLD – 43. 154 posłów skreśliło wszystkie kandydatury.

Tomczyk: Za chwilę mogą rządzić ludzie, którzy Polski nie akceptują

Tomczyk: Za chwilę mogą rządzić ludzie, którzy Polski nie akceptują

Jak mówił nowy rzecznik rządu w Polsat News, odnosząc się do kampanii 2010 i 2011 oraz Jarosława Kaczyńskiego: – Zmiana jest na co dzień, a później Jarosław Kaczyński przyznaje, że jednak nie był sobą w kampanii. Być może po tych wyborach również uzna, że nie był sobą.

Cezary Tomczyk zaproponował podział w kampanii: – Jesteśmy jedyną partią, która broni dorobku 25 lat wolnej Polski. Po drugiej stronie mamy coś, co określamy jako koalicję wielkiego zamętu. Musimy o tym podziale wyraźnie mówić. To coś, co może czekać Polskę po wyborach. Za chwilę mogą rządzić Polską ludzie, którzy tego kraju nie akceptują.

Gawkowski: Wolałbym, żeby Wenderlich mógł dłużej grozić palcem i mówić: „uważajcie”

Gawkowski: Wolałbym, żeby Wenderlich mógł dłużej grozić palcem i mówić: „uważajcie”

Jak przyznał Krzysztof Gawkowski w rozmowie z Piotrem Goćkiem w TV Republika: – Pokazaliśmy, że można w ciągu dwóch dni wprowadzić pod obrady Sejmu wprowadzić ustawy, które mają charakter prosocjalny, propaństwowy. To dotyczy też ustaw PiS. Gdyby wprowadzono je wcześniej, to i sytuacja najuboższych byłaby lepsza. Cieszę się, że marszałek Wenderlich miał odwagę dokonać takiego czynu i wyjęcia tych ustaw z zamrażarki (…) Wolałbym, żeby marszałek Wenderlich mógł dłużej grozić palcem i mówić: “uważajcie, bo to się źle dla was skończy”. Ale procedura i większość sejmowa jest nieubłagana.