Kampania referendalna zawieszona

Provident

Kampania referendalna została zawieszona przynajmniej do poniedziałku. Na ten dzień speaker John Bercow zwołał nadzwyczajne posiedzenie Izby Gmin, aby posłowie mogli uczcić pamięć zamordowanej posłanki Partii Pracy. Jo Cox zginęła w czwartek na ulicy w swoim okręgu wyborczym.

Premier i lider opozycji, a także przedstawiciele parlamentu, wspólnie oddali w Birstall hołd zamordowanej posłance. Premier David Cameron podkreślił, że Jo Cox uosabiała to, że „w polityce chodzi o służbę innym” i że zginęła wykonując swoją pracę.

Lider opozycji powiedział, że poprosił premiera i speakera Izby Gmin o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu i otrzymał zgodę. Przypomniał, że Jo Cox została brutalnie zamordowana w mieście, w którym dorastała. „Jo broniła praw człowieka i sprawiedliwości. Odebrano ją nam. To był atak na demokrację” – powiedział Jeremy Corbyn. Wspomniał także przejmujący apel męża Jo Cox, aby zwalczać nienawiść miłością i szacunkiem.

Brytyjscy parlamentarzyści są w szoku po czwartkowych wydarzeniach. Brytyjska prasa pisze o ryzyku związanym z pracą na stanowiskach publicznych, o rosnącej pogardzie, a nawet nienawiści do posłów i konieczności poprawienia ich bezpieczeństwa. Jednocześnie wielu posłów zapowiedziało, że będzie kontynuować swoją prace i spotkania z wyborcami w hołdzie dla zamordowanej koleżanki.

Partia Konserwatywna i UKIP zapowiedziały, że nie wystawią kandydatów w wyborach w Batley & Spen, których zwycięzca zastąpi Jo Cox w parlamencie. Termin wyborów uzupełniających na razie nie jest znany.

Kampania referendalna została wstrzymana i de facto nie rozpocznie się na nowo do poniedziałku, gdy posłowie spotkają się w parlamencie. Oczekuje się, że ton dalszej rywalizacji obozów Leave i Remain będzie znacznie łagodniejszy niż w ostatnich tygodniach. Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się w przyszły czwartek.

41-letnia posłanka Partii Pracy została zaatakowana na ulicy nieopodal biblioteki, gdzie prowadziła cotygodniowe spotkania z wyborcami. W ataku ranny został także 77-letni mężczyzna. To pierwszy śmiertelny atak na urzędującego posła od 1990 roku, gdy Ian Gow został zamordowany przez Irlandzką Armię Republikańską.

Policja z West Yorkshire poinformowała o aresztowaniu 52-letniego mężczyzny w pobliżu Market Street w Birstall. Według naocznego świadka, który wypowiadał się na SkyNews, napastnik krzyczał: „Britain First”. Choć pojawiają się informacje zarówno o chorobie psychicznej napastnika, jak i o jego sympatiach wobec ruchu nazistowskiego, na razie motywy ataku nie są znane.

Pozostałe z : Brexit

Atak na ośrodek POSK w Londynie. Antypolskie graffiti na drzwiach wejściowych

Atak na ośrodek POSK w Londynie. Antypolskie graffiti na drzwiach wejściowych Graffiti o treści wymierzonej w Polaków pojawiło się na drzwiach wejściowych do polskiego centrum POSK w Londynie. Informacje o tym pojawiły się na Twitterze w niedzielę rano, m.in. opublikowała je redaktor „The Economist”, która mieszka w pobliżu. Policja – Czytaj więcej →

STAN GRY PO BREXICIE: Konserwatyści dyskutują o nowym liderze w grupie na Whatsapp, Brytyjscy Eurokraci występują o obywatelstwo Belgii

— PROVIDENT JEST PARTNEREM SERWISU 300POLITYKI O BRYTYJSKIM REFERENDUM http://providentpolska.pl — DONALD NIEZBĘDNY, PREMIER KACZYŃSKI, KONIEC SCHULZA, PIS W EPP- 5 MOŻLIWYCH KONSEKWENCJI BREXITU DLA POLSKI: http://300polityka.pl/news/2016/06/25/donald-niezbedny-premier-kaczynski-koniec-schulza-pis-w-epp-5-mozliwych-politycznych-konsekwencji-brexitu-dla-polski/ — DONALD TUSK W PONIEDZIAŁEK O 11 SPOTYKA SIĘ Z HOLLANDEM, O 15 BĘDZIE JUŻ U MERKEL z premierem Włoch Matteo Renzim. — Czytaj więcej →

Wróćcie do domu polskie szumowiny – rasistowskie ulotki po brytyjskim referendum

Wulgarne, nawet specjalnie zalaminowane ulotki, pojawiły się w okolicach szkoły, do której uczęszcza dużo dxieci polskich imigrantów. Ujawniła to baronessa Sayeeda Warsi, muzułmańska była współprzewiodnicząca Partii Konserwatywnej, która po wcześniejszym zaangażowaniu po stronie LEAVE, oburzona ostrym tonem wobec przedstawicieli innych kultur zmieniła front i przeszła na stronę Camerona. This is Czytaj więcej →

51,9 do 48,1. Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej

51,9 do 48,1. Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej Po podliczeniu wszystkich głosów Brexit stał się faktem. Zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej ponieśli porażkę. Za wyjściem opowiedziało się 51,9% Brytyjczyków 17,410,742 głosów, za pozostaniem było 48.1%, czyli 16,141,241 FINAL RESULT: Leave: 51.9%, or 17,410,742 votes, versus Remain: 48.1%, or Czytaj więcej →