Zaufanie do tego, co David Cameron mówi o Europie znowu spadło. Nowe badanie pokazuje, że liczba zwolenników pozostania w UE kolejny raz zrównała się z liczbą przeciwników Unii.

Badanie YouGov dla The Times pokazuje, że zwolenników pozostania w Unii jest obecnie tyle samo, co wyjścia – dokładnie po 41%, przy 13% niezdecydowanych.

Według YouGov tylko 35% wyborców Partii Konserwatywnej z 2015 chce pozostania w Unii. Chce tego aż 70% wyborców Labour i 72% Liberalnych Demokratów.

Badanie pokazuje, że tzw. projekt „Strach”, jak nazywają krytycy Camerona coraz bardziej dziwaczne groźby, co miałoby się wydarzyć po ewentualnym wyjściu z Unii, czyni premiera rekordowo niepopularnym. Obecnie tylko 18% badanych przyznaje, że wierzy, w to co premier mówi o Europie.

Kolejne – nawet zdaniem zwolenników UE- przesadzone groźby premiera i jego ministra finansów, co spotka Wielką Brytanię po ewentualnym opuszczeniu Unii doskolane obrazuje rysunek satyryczny kultowego Matta w The Daily Telegraph. Do ostrzeżenia stawianego na mokrej podłodze w Ministerstwie Skarbu (finansów) dopisano: „Uwaga, mokra podłoga, grozi Armagedon”.

image

Znacznie bardziej godny zaufania jest dla badanych główny krytyk Camerona w partii oraz twarz kampanii za wyjściem z UE. Nawet uwikłany w konflikt z nowym burmistrzem Londynu i osłabiony antysemickim skandalem lider Labour – Jeremy Corbyn jest wyżej ceniony przez wyborców (28%) niż Cameron.