Spółka KGHM Zanam, wchodzaca w skład koncernu KGHM, rozpoczęła budowę jedynej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej opartej na technologii 4.0. 

Elektrownia fotowoltaiczna KGHM Zanam będzie funkcjonować w oparciu o technologię 4.0., co oznacza obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany, wyposażony w wirtualną dyspozytornię (Control Room) i wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej, czytamy w komunikacie KGHM.

„System monitorowania wysokiej rozdzielczości umożliwia diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane będą zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych, uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji” – napisano w komunikacie.

Budowa elektrowni zakończy się jeszcze w 2020 roku, a roczny poziom produkowanej energii wyniesie około 3 GWh.

„Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społeczności” – powiedział Bernard Cichocki, prezes KGHM Zanam.

Zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię KGHM pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.