Dzisiejsze wydarzenia w Sejmie pokazują polityczne znaczenie paktu fiskalnego

Tv24Pll

To było jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń komisji sejmowych w tym roku. Na wspólnych obradach komisji ds. UE, finansów publicznych i spraw zagranicznych nie tylko Ruch Narodowy dobitnie pokazał swoje istnienie, ale także po raz kolejny doszło do ostrego sporu między Platformą a PiS o  Unię Europejską. To już jasne, że pakt fiskalny będzie pierwszym dużym politycznym tematem w Nowym Roku. Dzisiejsze wydarzenia pokazują to bardzo wyraźnie. 

Wspólne posiedzenie komisji rozpoczęło się od demonstracji Ruchu Narodowego, którego członkowie (jak widać na zdjęciu) przygotowali duży transparent. Posiedzenie zostało przerwane po kilkunastominutowej dyskusji, i wznowiono je dopiero po interwencji Straży Marszałkowskiej. Aktywiści RN tłumaczyli, że ich happening miał na celu wyrażenie protestu przeciwko paktowi, który jest „prostą furtką do wprowadzenia euro w Polsce”. To była pierwsza tak widoczna akcja RN na poziomie ogólnokrajowym po 11 listopada, i sygnał, że – przynajmniej na poziomie tego typu happeningów – RN będzie jeszcze dawał o sobie znać.
Samo posiedzenie wspólne trzech komisji wywoływało emocje już na wiele dni wcześniej. Na Twitterze sprzeciw wobec takiego trybu dyskusji nad paktem wyrażał np. poseł Przemysław Wipler. Na dzisiejszym posiedzeniu odbyło się bowiem 1. czytanie projektu dotyczącego ratyfikacji paktu. 
Krytykę opozycji wywołała dziś także nieobecność ministrów Sikorskiego czy Rostowskiego. Jak napisał na FB Mariusz A.Kamiński z PiS: „Trwa połączone posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej oraz Finansów na temat ratyfikacji Paktu Fiskalnego. Niestety nie uczestniczą w tak ważnej debacie ani minister Sikorski ani Rostowski. Rząd reprezentuje jedynie podsekretarz stanu”. 
Kluczowa wymiana zdań dotycząca paktu miała miejsce pod koniec wspólnego posiedzenia. Dariusz Rosati, który przewodniczył obradom dyskutował z posłem Krzysztofem Szczerskim z PiS o tym, czy ratyfikacja ma w ogóle sens. Jak argumentował Rosati, pakt stanie się rzeczywistością niezależnie od Polski, dlatego lepiej w nim uczestniczyć. Jak twierdził Szczerski, takie postępowanie jest analogiczne do wystawiania głowy, gdy zbliża się kosiarka. Szczerski mówił także, że uczestnictwo Polski na zasadach ujętych w pakcie nie ma większego znaczenia, a cały ten projekt legislacyjny prowadzi tylko do rozbicia UE. Posłanka PiS Anna Fotyga mówiła zaś, że jego przyjęcie jest „handlowaniem częścią suwerenności”. 
Ostatecznie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy zezwalający na ratyfikację. Drugie czytanie odbędzie się zaraz po Nowym Roku – na posiedzeniu Sejmu 3-4 stycznia. To zaś oznacza, że starcie o Pakt stanie się pierwszą duża polityczną batalią 2013. Jej kształt było widać na dzisiejszym wspólnym posiedzeniu trzech sejmowych komisji. 

Pozostałe z : 300Sejm

Nowy sondaż: Nowoczesna wyprzedza Platformę

petru

W nowym sondażu pracowni „Estymator” dla „Newsweeka” partia Ryszarda Petru wyprzedza Platformę o 1 pp. To pierwsze badanie, które pokazuje taką sytuację i jednocześnie pierwsze wykonane po sejmowej debacie wokół TK. PiS ma w nim 42%, Nowoczesna – 17%. Na trzecim miejscu PO z wynikiem 16%. Na czwartym – ruch Czytaj więcej →

Siemoniak w weekend kontynuuje kampanię w terenie i szuka wsparcia konserwatystów

siemoniak7ac

Kampania Tomasza Siemoniaka w weekend to spotkania w Mińsku Mazowieckim i województwie łódzkim. O 17:30 rozpoczęło się spotkanie w Mińsku Mazowieckim, gdzie liderem struktur jest Czesław Mroczek. Siemoniak zabiega o wsparcie konserwatystów takich jak Mroczek. Marek Biernacki już zadeklarował wsparcie dla Siemoniaka, poparcie Mroczka ma jeszcze bardziej wzmocnić wrażenie, że Czytaj więcej →

Schetyna ze wsparciem Arłukowicza i Rasia ogłasza start w wyborach na szefa PO. „Stajemy razem, ponad podziałami”

Grzegorz Schetyna w Krakowie, na wspólnej konferencji z Bartoszem Arłukowiczem i Ireneuszem Rasiem oficjalnie ogłosił, że kandyduje na szefa PO. Przekaz jest prosty: Platforma wraca do korzeni i łączy różne środowiska oraz skrzydła – zarówno to liberalne, jak i konserwatywne. W konferencji wziął udział także szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec. Czytaj więcej →

Szefernaker i Pomaska wśród 100 najciekawszych liderów Europy Środkowej

Screen Shot 2015-11-26 at 21.34.56

Szefernaker i Pomaska wśród 100 najciekawszych liderów Europy Środkowej New Europe 100 Paweł Szefernaker i Agnieszka Pomaska znaleźli się na corocznej liście 100 innowatorów Europy Środkowej i Wschodniej – New Europe 100. Listę ogłasza Fundusz Wyszehradzki, we współpracy z Financial Times oraz kilkudziesięcioma instytucjami z Europy Środkowej i Wschodniej – m.in. German Czytaj więcej →