Dzisiejsze wydarzenia w Sejmie pokazują polityczne znaczenie paktu fiskalnego

Tv24Pll

To było jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń komisji sejmowych w tym roku. Na wspólnych obradach komisji ds. UE, finansów publicznych i spraw zagranicznych nie tylko Ruch Narodowy dobitnie pokazał swoje istnienie, ale także po raz kolejny doszło do ostrego sporu między Platformą a PiS o  Unię Europejską. To już jasne, że pakt fiskalny będzie pierwszym dużym politycznym tematem w Nowym Roku. Dzisiejsze wydarzenia pokazują to bardzo wyraźnie. 

Wspólne posiedzenie komisji rozpoczęło się od demonstracji Ruchu Narodowego, którego członkowie (jak widać na zdjęciu) przygotowali duży transparent. Posiedzenie zostało przerwane po kilkunastominutowej dyskusji, i wznowiono je dopiero po interwencji Straży Marszałkowskiej. Aktywiści RN tłumaczyli, że ich happening miał na celu wyrażenie protestu przeciwko paktowi, który jest „prostą furtką do wprowadzenia euro w Polsce”. To była pierwsza tak widoczna akcja RN na poziomie ogólnokrajowym po 11 listopada, i sygnał, że – przynajmniej na poziomie tego typu happeningów – RN będzie jeszcze dawał o sobie znać.
Samo posiedzenie wspólne trzech komisji wywoływało emocje już na wiele dni wcześniej. Na Twitterze sprzeciw wobec takiego trybu dyskusji nad paktem wyrażał np. poseł Przemysław Wipler. Na dzisiejszym posiedzeniu odbyło się bowiem 1. czytanie projektu dotyczącego ratyfikacji paktu. 
Krytykę opozycji wywołała dziś także nieobecność ministrów Sikorskiego czy Rostowskiego. Jak napisał na FB Mariusz A.Kamiński z PiS: „Trwa połączone posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej oraz Finansów na temat ratyfikacji Paktu Fiskalnego. Niestety nie uczestniczą w tak ważnej debacie ani minister Sikorski ani Rostowski. Rząd reprezentuje jedynie podsekretarz stanu”. 
Kluczowa wymiana zdań dotycząca paktu miała miejsce pod koniec wspólnego posiedzenia. Dariusz Rosati, który przewodniczył obradom dyskutował z posłem Krzysztofem Szczerskim z PiS o tym, czy ratyfikacja ma w ogóle sens. Jak argumentował Rosati, pakt stanie się rzeczywistością niezależnie od Polski, dlatego lepiej w nim uczestniczyć. Jak twierdził Szczerski, takie postępowanie jest analogiczne do wystawiania głowy, gdy zbliża się kosiarka. Szczerski mówił także, że uczestnictwo Polski na zasadach ujętych w pakcie nie ma większego znaczenia, a cały ten projekt legislacyjny prowadzi tylko do rozbicia UE. Posłanka PiS Anna Fotyga mówiła zaś, że jego przyjęcie jest „handlowaniem częścią suwerenności”. 
Ostatecznie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy zezwalający na ratyfikację. Drugie czytanie odbędzie się zaraz po Nowym Roku – na posiedzeniu Sejmu 3-4 stycznia. To zaś oznacza, że starcie o Pakt stanie się pierwszą duża polityczną batalią 2013. Jej kształt było widać na dzisiejszym wspólnym posiedzeniu trzech sejmowych komisji. 

Pozostałe z : 300Sejm

PO może z łatwością opóźnić głosowanie nad skróceniem kadencji samorządów aż do wyborów w 2015

To, że ustawa skracająca kadencję nowych władz samorządowych – Jarosław Kaczyński zapowiedział dzisiaj złożenie jej na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu – nie znajdzie w parlamencie większości, wydaje się być pewne. Mniej oczywisty jest harmonogram jej procedowania, bo w parlamencie kierowanym przez Platformę taki projekt może zostać zablokowany aż do wyborów. Dla Czytaj więcej →

Dr Ryszard Piotrowski o propozycji opozycji: „Ta propozycja ma słabość. To dodatkowy tryb dyskwalifikowania wyborów”

R._Piotrowski_Fotografia

Jak ocenia Pan postulat Jarosława Kaczyńskiego i Leszka Millera dotyczący skrócenia kadencji wybranych w niedzielę władz samorządowych? Jak to wygląda z punktu widzenia Konstytucji? Ta propozycja ma pewną słabość. My mamy ustrojową formułę, zgodnie z którą ważność wszelkich wyborów i w ogóle głosowań stwierdza sąd. Propozycja opozycji osłabiałaby spójność tego Czytaj więcej →

SLD o „zielonej ośmiornicy” PSL. Temat głosów nieważnych na Mazowszu przestaje być tylko sprawą prawicy

SLD2

Najnowsze, być może ostatnie już uderzenie SLD w PSL w tej kampanii dotyczy tematu, który był do tej pory głównie domeną prawicy. Kwestia głosów nieważnych na Mazowszu i potencjalnych nieprawidłowości w tym regionie była łączona z PSL głównie przez konserwatywne media (chociaż nie tylko) oraz polityków PiS. Teraz sprawą zajęło Czytaj więcej →

Ryanair-gate wstrząśnie polską polityką jak tzw. expenses scandal w UK? Szanse dla Platformy, Sikorskiego i Hofmana

dokumenty1

Sprawa wyjazdu posłów PiS do Madrytu może uruchomić proces, który zmieni kulturę polityczną jak tzw. expenses scandal  w Wielkiej Brytanii. Wyrzucenie trzech polityków PiS to może być dopiero skromny początek, a Radosław Sikorski ma szansę zostać politykiem, który zmieni tzw. “business as usual,” jeśli chodzi o wydatki polskich parlamentarzystów. Nie ma Czytaj więcej →