Dzisiejsze wydarzenia w Sejmie pokazują polityczne znaczenie paktu fiskalnego

Tv24Pll

To było jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń komisji sejmowych w tym roku. Na wspólnych obradach komisji ds. UE, finansów publicznych i spraw zagranicznych nie tylko Ruch Narodowy dobitnie pokazał swoje istnienie, ale także po raz kolejny doszło do ostrego sporu między Platformą a PiS o  Unię Europejską. To już jasne, że pakt fiskalny będzie pierwszym dużym politycznym tematem w Nowym Roku. Dzisiejsze wydarzenia pokazują to bardzo wyraźnie. 

Wspólne posiedzenie komisji rozpoczęło się od demonstracji Ruchu Narodowego, którego członkowie (jak widać na zdjęciu) przygotowali duży transparent. Posiedzenie zostało przerwane po kilkunastominutowej dyskusji, i wznowiono je dopiero po interwencji Straży Marszałkowskiej. Aktywiści RN tłumaczyli, że ich happening miał na celu wyrażenie protestu przeciwko paktowi, który jest „prostą furtką do wprowadzenia euro w Polsce”. To była pierwsza tak widoczna akcja RN na poziomie ogólnokrajowym po 11 listopada, i sygnał, że – przynajmniej na poziomie tego typu happeningów – RN będzie jeszcze dawał o sobie znać.
Samo posiedzenie wspólne trzech komisji wywoływało emocje już na wiele dni wcześniej. Na Twitterze sprzeciw wobec takiego trybu dyskusji nad paktem wyrażał np. poseł Przemysław Wipler. Na dzisiejszym posiedzeniu odbyło się bowiem 1. czytanie projektu dotyczącego ratyfikacji paktu. 
Krytykę opozycji wywołała dziś także nieobecność ministrów Sikorskiego czy Rostowskiego. Jak napisał na FB Mariusz A.Kamiński z PiS: „Trwa połączone posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej oraz Finansów na temat ratyfikacji Paktu Fiskalnego. Niestety nie uczestniczą w tak ważnej debacie ani minister Sikorski ani Rostowski. Rząd reprezentuje jedynie podsekretarz stanu”. 
Kluczowa wymiana zdań dotycząca paktu miała miejsce pod koniec wspólnego posiedzenia. Dariusz Rosati, który przewodniczył obradom dyskutował z posłem Krzysztofem Szczerskim z PiS o tym, czy ratyfikacja ma w ogóle sens. Jak argumentował Rosati, pakt stanie się rzeczywistością niezależnie od Polski, dlatego lepiej w nim uczestniczyć. Jak twierdził Szczerski, takie postępowanie jest analogiczne do wystawiania głowy, gdy zbliża się kosiarka. Szczerski mówił także, że uczestnictwo Polski na zasadach ujętych w pakcie nie ma większego znaczenia, a cały ten projekt legislacyjny prowadzi tylko do rozbicia UE. Posłanka PiS Anna Fotyga mówiła zaś, że jego przyjęcie jest „handlowaniem częścią suwerenności”. 
Ostatecznie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy zezwalający na ratyfikację. Drugie czytanie odbędzie się zaraz po Nowym Roku – na posiedzeniu Sejmu 3-4 stycznia. To zaś oznacza, że starcie o Pakt stanie się pierwszą duża polityczną batalią 2013. Jej kształt było widać na dzisiejszym wspólnym posiedzeniu trzech sejmowych komisji. 

Pozostałe z : 300Sejm

Sondaż dla RZ: Blok zjednoczonej prawicy remisuje z PO, ale rządzący samodzielnie wciąż utrzymują przewagę

Jak pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”, poparcie dla rządzących od miesiąca utrzymuje się na stałym poziomie. PiS zaczyna zyskiwać, ale tylko jako blok zjednoczonej prawicy. Drugi raz z rzędu PO prowadzi samodzielnie w partyjnym badaniu IBRiS. Na partię rządzącą chce głosować 33 proc. ankietowanych, a na PiS – 31 proc. SLD i Czytaj więcej →

SEJM: konwencja antyprzemocowa, minimalna waloryzacja emerytur, oskładkowanie umów śmieciowych

23-24 października odbędzie się unijny szczyt, który ma ugodzić nowy cel redukcji emisji CO2. Dlatego ostatnie październikowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się wyjątkowo we wtorek, a zakończy w czwartek. Posłowie zajmą się przede wszystkim wprowadzeniem minimalnej, 36-złotowej waloryzacji rent i emerytur, zakazem sprzedaży niezdrowej żywności w szkołach oraz oskładkowaniem umów-zleceń. Zapewne już na Czytaj więcej →

Przemówienie Schetyny o polityce zagranicznej nie w październiku, ale na początku listopada

MAR_0063

Ewa Kopacz zapowiedziała w swoim expose, że Grzegorz Schetyna wygłosi „do końca października” przemówienie w Sejmie dotyczące kierunków polskiej polityki zagranicznej. Jak się jednak dowiaduje 300polityka, nowy szef MSZ przedstawi informację na forum Sejmu na pierwszym posiedzeniu w listopadzie, najprawdopodobniej 6 listopada. W przyszłym tygodniu odbędzie się co prawda posiedzenie Sejmu, ale Czytaj więcej →