Dzisiejsze wydarzenia w Sejmie pokazują polityczne znaczenie paktu fiskalnego

Tv24Pll

To było jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń komisji sejmowych w tym roku. Na wspólnych obradach komisji ds. UE, finansów publicznych i spraw zagranicznych nie tylko Ruch Narodowy dobitnie pokazał swoje istnienie, ale także po raz kolejny doszło do ostrego sporu między Platformą a PiS o  Unię Europejską. To już jasne, że pakt fiskalny będzie pierwszym dużym politycznym tematem w Nowym Roku. Dzisiejsze wydarzenia pokazują to bardzo wyraźnie. 

Wspólne posiedzenie komisji rozpoczęło się od demonstracji Ruchu Narodowego, którego członkowie (jak widać na zdjęciu) przygotowali duży transparent. Posiedzenie zostało przerwane po kilkunastominutowej dyskusji, i wznowiono je dopiero po interwencji Straży Marszałkowskiej. Aktywiści RN tłumaczyli, że ich happening miał na celu wyrażenie protestu przeciwko paktowi, który jest „prostą furtką do wprowadzenia euro w Polsce”. To była pierwsza tak widoczna akcja RN na poziomie ogólnokrajowym po 11 listopada, i sygnał, że – przynajmniej na poziomie tego typu happeningów – RN będzie jeszcze dawał o sobie znać.
Samo posiedzenie wspólne trzech komisji wywoływało emocje już na wiele dni wcześniej. Na Twitterze sprzeciw wobec takiego trybu dyskusji nad paktem wyrażał np. poseł Przemysław Wipler. Na dzisiejszym posiedzeniu odbyło się bowiem 1. czytanie projektu dotyczącego ratyfikacji paktu. 
Krytykę opozycji wywołała dziś także nieobecność ministrów Sikorskiego czy Rostowskiego. Jak napisał na FB Mariusz A.Kamiński z PiS: „Trwa połączone posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej oraz Finansów na temat ratyfikacji Paktu Fiskalnego. Niestety nie uczestniczą w tak ważnej debacie ani minister Sikorski ani Rostowski. Rząd reprezentuje jedynie podsekretarz stanu”. 
Kluczowa wymiana zdań dotycząca paktu miała miejsce pod koniec wspólnego posiedzenia. Dariusz Rosati, który przewodniczył obradom dyskutował z posłem Krzysztofem Szczerskim z PiS o tym, czy ratyfikacja ma w ogóle sens. Jak argumentował Rosati, pakt stanie się rzeczywistością niezależnie od Polski, dlatego lepiej w nim uczestniczyć. Jak twierdził Szczerski, takie postępowanie jest analogiczne do wystawiania głowy, gdy zbliża się kosiarka. Szczerski mówił także, że uczestnictwo Polski na zasadach ujętych w pakcie nie ma większego znaczenia, a cały ten projekt legislacyjny prowadzi tylko do rozbicia UE. Posłanka PiS Anna Fotyga mówiła zaś, że jego przyjęcie jest „handlowaniem częścią suwerenności”. 
Ostatecznie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy zezwalający na ratyfikację. Drugie czytanie odbędzie się zaraz po Nowym Roku – na posiedzeniu Sejmu 3-4 stycznia. To zaś oznacza, że starcie o Pakt stanie się pierwszą duża polityczną batalią 2013. Jej kształt było widać na dzisiejszym wspólnym posiedzeniu trzech sejmowych komisji. 

Pozostałe z : 300Sejm

Gowin chce odwołania Wandy Nowickiej i zmienia nazwę partii. Skrót: PRZP

prawica

To trzecia próba odwołania Nowickiej. Na początku kadencji próbowali zrobić to Ziobryści, później, 2 lata temu, Janusz Palikot. Lider TR poniósł wtedy spektakularną porażkę, bo “za” głosowało tylko 45 posłów, Nowicka dostała wsparcie Ewy Kopacz, a nawet ówczesny Ruch Palikota nie był w tej sprawie jednomyślny. PiS zbojkotowało głosowanie. Wniosek będzie Czytaj więcej →

Armand Ryfiński wróci do TR?

Armand Ryfiński pytany wczoraj przez 300POLITYKĘ, czy wraca do TR, lakonicznie napisał: „Słyszałem, że przechodzi Pan do Newsweeka ;). Jestem na sali plenarnej teraz”. W piątek przyznał jednak, że jutro ogłosi swoją decyzję. – Jutro podejmę decyzję, czy wracam do korzeni, do tego, co budowałem z Januszem Palikotem od 2010 roku, Czytaj więcej →

Wydruk głosowania: 4 senatorów PO przeciw Konwencji, 1 wstrzymał się, aż 11 senatorów PO nie głosowało

4 senatorów PO zagłosowało przeciwko przyjęciu konwencji antyprzemocowej: Tadeusz Arłukowicz, Stanisław Iwan, Jan Filip Libicki i Tadeusz Kopeć. 11 senatorów PO w ogóle nie głosowało: Andrzej Grzyb, Helena Hatka, Stanisław Hodorowicz, Kazimierz Kleina, Marek Konopka, Jarosław Lasecki, Andrzej Owczarek, Maria Pańczyk-Pozdziej, Roman Zaborowski, Bogusław Śmigielski i Wiesław Kilian. Senator PO Andrzej Czytaj więcej →