Dzisiejsze wydarzenia w Sejmie pokazują polityczne znaczenie paktu fiskalnego

Tv24Pll

To było jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń komisji sejmowych w tym roku. Na wspólnych obradach komisji ds. UE, finansów publicznych i spraw zagranicznych nie tylko Ruch Narodowy dobitnie pokazał swoje istnienie, ale także po raz kolejny doszło do ostrego sporu między Platformą a PiS o  Unię Europejską. To już jasne, że pakt fiskalny będzie pierwszym dużym politycznym tematem w Nowym Roku. Dzisiejsze wydarzenia pokazują to bardzo wyraźnie. 

Wspólne posiedzenie komisji rozpoczęło się od demonstracji Ruchu Narodowego, którego członkowie (jak widać na zdjęciu) przygotowali duży transparent. Posiedzenie zostało przerwane po kilkunastominutowej dyskusji, i wznowiono je dopiero po interwencji Straży Marszałkowskiej. Aktywiści RN tłumaczyli, że ich happening miał na celu wyrażenie protestu przeciwko paktowi, który jest „prostą furtką do wprowadzenia euro w Polsce”. To była pierwsza tak widoczna akcja RN na poziomie ogólnokrajowym po 11 listopada, i sygnał, że – przynajmniej na poziomie tego typu happeningów – RN będzie jeszcze dawał o sobie znać.
Samo posiedzenie wspólne trzech komisji wywoływało emocje już na wiele dni wcześniej. Na Twitterze sprzeciw wobec takiego trybu dyskusji nad paktem wyrażał np. poseł Przemysław Wipler. Na dzisiejszym posiedzeniu odbyło się bowiem 1. czytanie projektu dotyczącego ratyfikacji paktu. 
Krytykę opozycji wywołała dziś także nieobecność ministrów Sikorskiego czy Rostowskiego. Jak napisał na FB Mariusz A.Kamiński z PiS: „Trwa połączone posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej oraz Finansów na temat ratyfikacji Paktu Fiskalnego. Niestety nie uczestniczą w tak ważnej debacie ani minister Sikorski ani Rostowski. Rząd reprezentuje jedynie podsekretarz stanu”. 
Kluczowa wymiana zdań dotycząca paktu miała miejsce pod koniec wspólnego posiedzenia. Dariusz Rosati, który przewodniczył obradom dyskutował z posłem Krzysztofem Szczerskim z PiS o tym, czy ratyfikacja ma w ogóle sens. Jak argumentował Rosati, pakt stanie się rzeczywistością niezależnie od Polski, dlatego lepiej w nim uczestniczyć. Jak twierdził Szczerski, takie postępowanie jest analogiczne do wystawiania głowy, gdy zbliża się kosiarka. Szczerski mówił także, że uczestnictwo Polski na zasadach ujętych w pakcie nie ma większego znaczenia, a cały ten projekt legislacyjny prowadzi tylko do rozbicia UE. Posłanka PiS Anna Fotyga mówiła zaś, że jego przyjęcie jest „handlowaniem częścią suwerenności”. 
Ostatecznie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy zezwalający na ratyfikację. Drugie czytanie odbędzie się zaraz po Nowym Roku – na posiedzeniu Sejmu 3-4 stycznia. To zaś oznacza, że starcie o Pakt stanie się pierwszą duża polityczną batalią 2013. Jej kształt było widać na dzisiejszym wspólnym posiedzeniu trzech sejmowych komisji. 

Pozostałe z : 300Sejm

Jak opozycja ustawia oczekiwania przed szczytem klimatycznym w Brukseli

15609496792_444d09062e_o

Rozpoczynający się w czwartek w Brukseli szczyt klimatyczny może mieć dla krajowej polityki podobne znaczenie, jak negocjacje budżetowe po których premier Tusk ogłosił uzyskanie dla Polski 300 miliardów złotych. Teraz jednak o podobny sukces może być o wiele trudniej. Wzmianka o szczycie znalazła się w expose premier Kopacz, jest też przedmiotem Czytaj więcej →

Kolejna konferencja Sikorskiego. „Nie było spotkania Tusk-Putin”

sikorski5

Na drugiej konferencji prasowej we wtorek Radosław Sikorski przeprosił za swoje zachowanie z poprzedniej. Jak przyznał, „skrócenie konferencji wynikało z presji czasu”. Sikorski wycofał się też całkowicie ze swoich słów dla Politico Magazine. Jak stwierdził, „zawiodła go w tej sprawie pamięć”. Oto kluczowe punkty tej konferencji. Sikorski przyznał, że nie Czytaj więcej →

PiS chce odwołania Sikorskiego, Smirnow kandydatem, marszałek Sejmu ustawia media przeciwko sobie

sikorski3

PiS chce odwołania marszałka Sikorskiego, kandydatem partii będzie Andrzej Smirnow. Jak powiedział we wtorek lider PiS Jarosław Kaczyński, każdy odpowiedzialny polityk powinien dążyć do tego żeby odwołać tak „nieodpowiedzialnego” polityka jak Radosław Sikorski. Leszek Miller oczekuje jak najszybszej wypowiedzi Donalda Tuska w tej sprawie. Janusz Palikot chce pilnego zwołania RBN Czytaj więcej →

Sondaż dla RZ: Blok zjednoczonej prawicy remisuje z PO, ale rządzący samodzielnie wciąż utrzymują przewagę

Jak pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”, poparcie dla rządzących od miesiąca utrzymuje się na stałym poziomie. PiS zaczyna zyskiwać, ale tylko jako blok zjednoczonej prawicy. Drugi raz z rzędu PO prowadzi samodzielnie w partyjnym badaniu IBRiS. Na partię rządzącą chce głosować 33 proc. ankietowanych, a na PiS – 31 proc. SLD i Czytaj więcej →