Dzisiejsze wydarzenia w Sejmie pokazują polityczne znaczenie paktu fiskalnego

Tv24Pll

To było jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń komisji sejmowych w tym roku. Na wspólnych obradach komisji ds. UE, finansów publicznych i spraw zagranicznych nie tylko Ruch Narodowy dobitnie pokazał swoje istnienie, ale także po raz kolejny doszło do ostrego sporu między Platformą a PiS o  Unię Europejską. To już jasne, że pakt fiskalny będzie pierwszym dużym politycznym tematem w Nowym Roku. Dzisiejsze wydarzenia pokazują to bardzo wyraźnie. 

Wspólne posiedzenie komisji rozpoczęło się od demonstracji Ruchu Narodowego, którego członkowie (jak widać na zdjęciu) przygotowali duży transparent. Posiedzenie zostało przerwane po kilkunastominutowej dyskusji, i wznowiono je dopiero po interwencji Straży Marszałkowskiej. Aktywiści RN tłumaczyli, że ich happening miał na celu wyrażenie protestu przeciwko paktowi, który jest „prostą furtką do wprowadzenia euro w Polsce”. To była pierwsza tak widoczna akcja RN na poziomie ogólnokrajowym po 11 listopada, i sygnał, że – przynajmniej na poziomie tego typu happeningów – RN będzie jeszcze dawał o sobie znać.
Samo posiedzenie wspólne trzech komisji wywoływało emocje już na wiele dni wcześniej. Na Twitterze sprzeciw wobec takiego trybu dyskusji nad paktem wyrażał np. poseł Przemysław Wipler. Na dzisiejszym posiedzeniu odbyło się bowiem 1. czytanie projektu dotyczącego ratyfikacji paktu. 
Krytykę opozycji wywołała dziś także nieobecność ministrów Sikorskiego czy Rostowskiego. Jak napisał na FB Mariusz A.Kamiński z PiS: „Trwa połączone posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej oraz Finansów na temat ratyfikacji Paktu Fiskalnego. Niestety nie uczestniczą w tak ważnej debacie ani minister Sikorski ani Rostowski. Rząd reprezentuje jedynie podsekretarz stanu”. 
Kluczowa wymiana zdań dotycząca paktu miała miejsce pod koniec wspólnego posiedzenia. Dariusz Rosati, który przewodniczył obradom dyskutował z posłem Krzysztofem Szczerskim z PiS o tym, czy ratyfikacja ma w ogóle sens. Jak argumentował Rosati, pakt stanie się rzeczywistością niezależnie od Polski, dlatego lepiej w nim uczestniczyć. Jak twierdził Szczerski, takie postępowanie jest analogiczne do wystawiania głowy, gdy zbliża się kosiarka. Szczerski mówił także, że uczestnictwo Polski na zasadach ujętych w pakcie nie ma większego znaczenia, a cały ten projekt legislacyjny prowadzi tylko do rozbicia UE. Posłanka PiS Anna Fotyga mówiła zaś, że jego przyjęcie jest „handlowaniem częścią suwerenności”. 
Ostatecznie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy zezwalający na ratyfikację. Drugie czytanie odbędzie się zaraz po Nowym Roku – na posiedzeniu Sejmu 3-4 stycznia. To zaś oznacza, że starcie o Pakt stanie się pierwszą duża polityczną batalią 2013. Jej kształt było widać na dzisiejszym wspólnym posiedzeniu trzech sejmowych komisji. 

Pozostałe z : 300Sejm

NowoczesnaPL w tydzień zebrała blisko 200 tys. zł

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, NowoczesnaPL Ryszarda Petru w tydzień zebrała blisko 200 tys. zł, przy wpłatach od 2,5 tysiąca osób. Była to mikrozbiórka, zorganizowana w internecie. Dla porównania – to 1/3 całego wyniku JKM z kampanii. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na prace programowe.

Kaczyński o kluczowej roli Brudzińskiego, Szydło o samotności PEK [kluczowe cytaty z DoRze i Wprost]

W jutrzejszych tygodnikach ukażą się wywiady z dwoma kluczowymi politykami PiS. W “Do Rzeczy” z Jarosławem Kaczyńskim, we “Wprost” – z Beatą Szydło. Oto najważniejsze fragmenty z rozmów. ***** #DORZE: — JAROSŁAW KACZYŃSKI O PLANACH POLITYCZNYCH: “Ja skończyłem 66 lat, ale nie będę zdradzał swoich planów na polityczną przyszłość. Na pewno jednak Czytaj więcej →

Sejm przyjął projekt ustawy o in vitro

W porannym bloku głosowań posłowie przyjęli tzw. projekt ustawy o in vitro. Odrzucono natomiast poprawkę PSL-u, zgodnie z którą dostęp do finansowania in vitro miałyby tylko małżeństwa. Przy okazji głosowań nad poprawkami, ujawniła się mniejsza niż ostatnio frakcja konserwatywna w PO. Jedną z poprawek poparło 11 posłów, m.in. członek rządu Marek Czytaj więcej →

Sejm w tym tygodniu: In vitro i nowe prawo o zgromadzeniach

004-1280x800-640x400-640x400

Obecne posiedzenie Sejmu potrwa od 23 do 25 czerwca. Do wyborów parlamentarnych Sejm zbierze się jeszcze pięć razy. Na początku posłowie rozstrzygną o losach obywatelskiego wniosku o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi. Zajmą się rządowym projektem ustawy o leczeniu niepłodności i Czytaj więcej →