Dzisiejsze wydarzenia w Sejmie pokazują polityczne znaczenie paktu fiskalnego

Tv24Pll

To było jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń komisji sejmowych w tym roku. Na wspólnych obradach komisji ds. UE, finansów publicznych i spraw zagranicznych nie tylko Ruch Narodowy dobitnie pokazał swoje istnienie, ale także po raz kolejny doszło do ostrego sporu między Platformą a PiS o  Unię Europejską. To już jasne, że pakt fiskalny będzie pierwszym dużym politycznym tematem w Nowym Roku. Dzisiejsze wydarzenia pokazują to bardzo wyraźnie. 

Wspólne posiedzenie komisji rozpoczęło się od demonstracji Ruchu Narodowego, którego członkowie (jak widać na zdjęciu) przygotowali duży transparent. Posiedzenie zostało przerwane po kilkunastominutowej dyskusji, i wznowiono je dopiero po interwencji Straży Marszałkowskiej. Aktywiści RN tłumaczyli, że ich happening miał na celu wyrażenie protestu przeciwko paktowi, który jest „prostą furtką do wprowadzenia euro w Polsce”. To była pierwsza tak widoczna akcja RN na poziomie ogólnokrajowym po 11 listopada, i sygnał, że – przynajmniej na poziomie tego typu happeningów – RN będzie jeszcze dawał o sobie znać.
Samo posiedzenie wspólne trzech komisji wywoływało emocje już na wiele dni wcześniej. Na Twitterze sprzeciw wobec takiego trybu dyskusji nad paktem wyrażał np. poseł Przemysław Wipler. Na dzisiejszym posiedzeniu odbyło się bowiem 1. czytanie projektu dotyczącego ratyfikacji paktu. 
Krytykę opozycji wywołała dziś także nieobecność ministrów Sikorskiego czy Rostowskiego. Jak napisał na FB Mariusz A.Kamiński z PiS: „Trwa połączone posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej oraz Finansów na temat ratyfikacji Paktu Fiskalnego. Niestety nie uczestniczą w tak ważnej debacie ani minister Sikorski ani Rostowski. Rząd reprezentuje jedynie podsekretarz stanu”. 
Kluczowa wymiana zdań dotycząca paktu miała miejsce pod koniec wspólnego posiedzenia. Dariusz Rosati, który przewodniczył obradom dyskutował z posłem Krzysztofem Szczerskim z PiS o tym, czy ratyfikacja ma w ogóle sens. Jak argumentował Rosati, pakt stanie się rzeczywistością niezależnie od Polski, dlatego lepiej w nim uczestniczyć. Jak twierdził Szczerski, takie postępowanie jest analogiczne do wystawiania głowy, gdy zbliża się kosiarka. Szczerski mówił także, że uczestnictwo Polski na zasadach ujętych w pakcie nie ma większego znaczenia, a cały ten projekt legislacyjny prowadzi tylko do rozbicia UE. Posłanka PiS Anna Fotyga mówiła zaś, że jego przyjęcie jest „handlowaniem częścią suwerenności”. 
Ostatecznie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy zezwalający na ratyfikację. Drugie czytanie odbędzie się zaraz po Nowym Roku – na posiedzeniu Sejmu 3-4 stycznia. To zaś oznacza, że starcie o Pakt stanie się pierwszą duża polityczną batalią 2013. Jej kształt było widać na dzisiejszym wspólnym posiedzeniu trzech sejmowych komisji. 

Pozostałe z : 300Sejm

Jak opozycja pozycjonuje się po przemówieniu Tuska – najważniejsze cytaty

sejmgov.pl

Debata była żenująca, fikcyjna, a pomysły Tuska są chaotyczne i pozbawione strategicznego znaczenia – to najważniejsze zarzuty opozycji po przemówieniu Tuska i ministrów. Przedstawiciele klubów zgodnie krytykowali nie tylko propozycje premiera, ale także ograniczenie czasu na debatę i brak możliwości zadawania pytań do członków rządu. Oto kluczowe cytaty. Błaszczak: Te pomysły rządu Czytaj więcej →

Tusk porzuca politykę na rzecz planu socjalnego, który mógłby ogłosić każdy inny premier – trzy aspekty

_sm_1563-2

Tusk zauważalnie ukłonił się elektoratowi socjalnemu, postawił na sprawy społeczne. Podobne zmiany w przeszłości – jak na przykład wydłużenie urlopów rodzicielskich, nie wpływały znacząco ani na notowania Platformy, ani tym bardziej na jej wewnętrzne morale. Podobne zwroty nie powstrzymywały też ani SLD ani PiS przed wyborczymi porażkami. W wystąpieniu Tuska polityka Czytaj więcej →

4 sprawy, na które na progu nowego sezonu postawił Tusk

14864584829_fed7b2a3ce_o

Nie było mocnych nowych obietnic, nowego otwarcia konstytucyjnego czy konkretnych informacji o unijnej strategii. Premier Tusk postawił na pozbawione większej mocy politycznej zmiany, celowane i mało spektakularne propozycje. Expose zostanie uznane za mało ambitne, jak na trudną sytuację Platformy. Być może jednak, jeśli zmiany wejdą w życie, mogą być odczuwalne Czytaj więcej →

SEJM: Wystąpienie PDT, śmieciówki, komisja ds. WSI, konwencja antyprzemocowa, ślubowanie posła

Środa - 27 sierpnia Pierwsze powakacyjne posiedzenie rozpocznie się od złożenia ślubowania poselskiego przez Roberta Jagłę. Szef PO w powiecie świdnickim obejmie mandat po Jakubie Szulcu, który, jak ujawniła w zeszłym tygodniu 300polityka, zdecydował się na odejście z Sejmu. Szybkie ślubowanie nowego parlamentarzysty (Szulc mandat złożył kilka dni temu) oznacza, że klub Platformy Czytaj więcej →